Damijana MedvedDamijana Medved
Marko ZupanMarko Zupan
Tanja DominkoTanja Dominko

Splav - kako naprej?

Slovenija | 26.12.2015, 12:22 Marjana Debevec

Na poseben način so mučenci današnjega časa otroci, ki jim ni dovoljeno ugledati luč sveta. Papež Frančišek se je že večkrat zavzel za njihovo pravico do življenja. Statistika kaže podatke med letoma 2004 in 2011. V povprečju je bilo v tem časovnem obdobju v Sloveniji opravljenih več kot 5000 splavov na leto. Žrtve splava pa niso samo otroci, ampak tudi matere, očetje, bratje in sestre ter drugi sorodniki splavljenega otroka. V teh stiskah jim med drugim pomaga mednarodni projekt Rahelin Vinograd.

Kaj se dogaja v človeku, ko se odloča za splav? In kakšne travmatične posledice pusti za seboj? To je na lastni koži doživela Bernadette Goulding, ki je sedaj voditeljica duhovnih vaj Rahelin vinograd na Irskem, hkrati pa organizira podobne projekte po vsej Evropi. “Splav je spremenil moje življenje. Pred splavom mi nihče ni povedal, koliko bom trpela in žalovala za izgubo svojega otroka. Noben ni omenjal ničesar o čustvenih brazgotinah, ki jih bom nosila s seboj od tistega dne naprej …”

Mnoge matere po splavu ne verjamejo, da jim lahko Bog odpusti, tako je bila prepričana tudi ona. Vendar pa je v srečanju z Bogom v zakramentu sprave našla moč, da je prosila odpuščanja ter odpustila sebi in šla naprej.

Kasneje se je Bernadette Goulding srečala s projektom duhovnih vaj "Rahelin vinograd", ki ga je v ZDA zasnovala dr. Theresa Burke. Gre za intenziven proces čustvenega in duhovnega zdravljenja. Posamezniku omogoči varno potovanje v središče te bolečine in vodi k spravi z Bogom, seboj, splavljenim otrokom in drugimi. Rahelin vinograd ima več kot 700 duhovnih vaj letno, potekajo v več kot 80 državah, številne pa so v nastajanju, med drugimi tudi v Sloveniji.

Spomnimo, da je papež Frančišek odločil, da bodo v jubilejnem letu usmiljenja odvezo za greh splava lahko podeljevali vsi duhovniki, predvsem tistim, ki so ga povzročili in s skesanim srcem prosijo odpuščanja. Pri tem duhovnike vabi, naj se na to veliko nalogo pripravijo tako, da bodo znali s svojimi besedami sprejemati na pristen način. Obenem pa naj pomagajo k razumevanju storjenega greha ter usmerjanju resničnega spreobrnjenja, da bi spovedanci dosegli in sprejeli resnično in velikodušno odpuščanje Očeta, ki vse prenavlja s svojo prisotnostjo.

Slovenija, Svet, Cerkev na Slovenskem, Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak) Božo Zuanella (photo: Matjaž Merljak)

Umrl zadnji čedermac

V bolnišnici v Vidmu je včeraj umrl Božo Zuanella, župnik v Tarčmunu in Sovodnji. Čez mesec in pol bi praznoval šestdesetletnico duhovništva, decembra bi dopolnil 84 let. Bil je tudi zbiralec ...

Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc) Predstavitev letošnjega šmarničnega branja na Celjski Mohorjevi družbi (photo: Rok Mihevc)

Dobra mineštra, sladoled in Šmarnice

Mesec maj, v katerega smo vstopili, je že od 16. stoletja povezan s češčenjem Marije. Posebna majniška pobožnost je nastala dve stoletji pozneje. Na Slovenskem smo jo začeli obhajati sredi 19. ...

Vatikan, trg svetega Petra (photo: Vatican Media) Vatikan, trg svetega Petra (photo: Vatican Media)

Tu lahko v živo spremljate dogajanje v Vatikanu

Dogajanje v Vatikanu lahko v živo spremljate 24 ur na dan preko YouTube kanala. Oči svetovne javnosti so tja še posebej oprte v teh dneh, zato povezavo do oddajanja v živo lahko najdete tudi v članku.