Vrh EU o varovanju zunanje meje in britanskem vprašanju
Svet | 16.12.2015, 15:13 Andrej Šinko
Voditelji članic Evropske unije se bodo jutri in petek sestali na rednem dvodnevnem zasedanju v Bruslju, ki bo osredotočeno na izziv varovanja zunanje meje v migracijski krizi in na pogajanja z Veliko Britanijo v kontekstu pričakovanega referenduma o članstvu države v uniji. Pred vrhom bo na pobudo Avstrije mini vrh devetih članic in Turčije.
Pred začetkom dvodnevnega zasedanja voditeljev osemindvajseterice, ki se ga bo udeležil tudi slovenski premier Miro Cerar, se bodo na avstrijskem veleposlaništvu v Bruslju ločeno sestali voditelji devetih članic unije, Avstrije, Nemčije, Belgije, Luksemburga, Nizozemske, Švedske, Finske, Grčije in Francije, ter Turčije. Temi sestanka bosta varovanje zunanje meje in uresničevanje skupnega migracijskega načrta s Turčijo. Sestajanja članic unije v ožjem krogu sicer niso nič novega niti posebnega, vendar vzbujajo zaskrbljenost o morebitnih posledicah neenotnosti unije. Po mnenju bruseljskih analitikov so zlasti odziv na nesolidarnost vzhodnih članic v begunski krizi. Sprožajo tudi kritike, da je predsednik Evropskega sveta, Poljak Donald Tusk izgubil nadzor nad dogajanjem, na kar viri pri Evropski uniji odgovarjajo, da je načrtovana shema preselitve beguncev iz Turčije prostovoljna in bo temeljila na dvostranskem sodelovanju.
Problem zunanje meje
Prostovoljna shema za sprejem sirskih beguncev iz Turčije je sicer del zajetnega svežnja za boljši nadzor zunanje meje in s tem obvarovanje schengenskega prostora brez nadzora na notranjih mejah, ki ga je včeraj predstavila Evropska komisija. Že 1,5 milijona ljudi je letos nezakonito vstopilo v unijo, kar je dvakrat toliko kot v minulih petih letih in jasno razkriva velik neuspeh pri varovanju zunanje meje, je ob predstavitvi svežnja poudaril prvi podpredsednik komisije Frans Timmermans. "Varnost zunanje meje Evropske unije je preslaba. Le 20 odstotkov beguncev in migrantov se prestreže ob prihodu na obale vzhodnega Sredozemlja," pa je v vabilu voditeljem na zasedanje opozoril Tusk. Ključen je predlog za vzpostavitev evropske mejne in obalne straže s pravico do posredovanja na problematičnem delu zunanje meje članice tudi brez njenega povabila. Straža naj bi imela stalno na voljo 1500 varuhov meje, ki jih bo mogoče namestiti v treh dneh. Voditelji bodo po napovedih virov zgolj obljubili hitro preučitev predlogov Evropske komisije. To bo namreč le prva izmenjava mnenj, saj je dva dni po predstavitvi tako zajetnega svežnja težko imeti temeljito oceno, so poudarili viri.
Brexit - razprava brez tabujev
Druga ključna tema bo britansko vprašanje. Britanski premier David Cameron je spomladi po zmagi na volitvah potrdil, da bodo Britanci do konca leta 2017 na referendumu glasovali o članstvu v uniji. Pred tem se poskuša Cameron z evropskimi partnerji izpogajati za boljši položaj Otoka v uniji. Tusk je že pred časom ocenil, da je dosežen velik napredek, in izrazil pričakovanje, da bo dogovor o zahtevah Velike Britanije dosežen v februarju. "V četrtek se bomo morali osredotočiti na najbolj sporna vprašanja. Na kocki je veliko, zato se ne moremo izogniti resni razpravi brez tabujev," je opozoril Tusk pred vrhom. Najbolj problematična je britanska zahteva po omejitvi socialnega turizma, v skladu s katero bi morali nebritanski državljani Evropske unije na Otoku najprej živeti in prispevati štiri leta, preden bi bili upravičeni do britanske socialne pomoči. Na drugih treh področjih, ki jih poudarjajo Britanci, torej glede krepitve konkurenčnosti, odnosa med članicami z evrom in brez njega ter suverenosti in vloge nacionalnih parlamentov je dosežen napredek, a nič ni dogovorjeno, dokler ni vse dogovorjeno, poudarjajo viri.
Sankcij proti Rusiji ni na dnevnem redu
Kljub pritiskom Italije ob podpori zunanjepolitične predstavnice unije Federice Mogherini podaljšanja gospodarskih sankcij proti Rusiji ni na dnevnem redu vrha. O sankcijah bodo po Tuskovih besedah odločali veleposlaniki članic unije v petek. Viri pri Evropski uniji tako na vrhu ne pričakujejo razprave o tem in poudarjajo, da se članice unije strinjajo o šestmesečnem podaljšanju gospodarskih sankcij proti Rusiji, ki se sicer iztečejo konec januarja prihodnje leto.
Druge teme
V petek bodo voditelji razpravljali o poglabljanju gospodarske in denarne unije s poudarkom na spornem predlogu za vzpostavitev evropskega sistema jamstva za bančne vloge, tretjega stebra bančne unije. Sprejeli bodo sklepe o notranjem trgu, energetski uniji in podnebnih spremembah, pri čemer se lahko odpre vprašanje plinovoda Severni tok 2 med Rusijo in Nemčijo čez Baltsko morje, ki mu ostro nasprotujejo Ukrajina ter skupina srednje- in vzhodnoevropskih članic unije. Poleg tega je v petek predvidena razprava o boju proti terorizmu s poudarkom na boljši izmenjavi informacij med članicami, sprejeli pa bodo tudi sklepe o Siriji in morda o Libiji.