Nataša LičenNataša Ličen
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Rok MihevcRok Mihevc

V Indiji se stopnjuje preganjanje kristjanov

Svet | 20.12.2015, 00:20 Marjana Debevec

V Indiji se kristjani pritožujejo zaradi naraščajoče diskriminacije in preganjanja. Kot je poročala krščanska človekoljubna organizacija International Christian Concern iz Washingtona, se je več sto kristjanov iz indijske zvezne države Utar Pradeš obrnilo na predsednika indijske vlade. V pismu navajajo številna kršenja verske svobode in se pritožujejo zaradi neodzivnosti policistov in krajevnih oblasti.

Nedavno je bilo denimo kristjanom odvzeto cerkveno pokopališče, ki naj bi ga odslej uporabljali hindujci. Prav tako so nedolgo tega napadli nekega duhovnika in javno raztrgali Sveto pismo. V vseh treh primerih si prizadeti z oblastmi »niso mogli kaj dosti pomagati«. Kristjani zahtevajo večjo zaščito in svobodo pri izkazovanju svoje vere, saj so bili v preteklosti vedno znova tarča napadov hinduističnih skrajnežev.

Položaj se je dodatno poslabšal, odkar je lani oblast prevzela hindujska stranka BJP. Kristjani posledično niso dobili zemljišča za gradnjo cerkva ali za ureditev pokopališč in tudi ne dovoljenja za javna zbiranja.

V številnih zveznih državah so sprejeli zakone proti spreobrnitvam, ki naj bi preprečili, da bi se ljudje odvračali od hinduizma. Poleg tega si v državi vse bolj prizadevajo, da bi nekdanje hindujce znova navdušili nad tradicionalno vero. Med milijardo 250 tisoč prebivalci Indije je 82 odstotkov hindujcev, 12 odstotkov muslimanov in najmanj 3 odstotke kristjanov.

Po svetu je sicer zaradi vere preganjanih približno 150 milijonov kristjanov. Najbolj prizadete dežele so Irak, Sirija, Severna Koreja in Nigerija. Samo iz Sirije je v štirih letih pobegnilo 700 tisoč kristjanov, od leta 2003 pa je Irak zapustilo kar 70 odstotkov kristjanov. V enem letu je bilo ubitih 4344 kristjanov, 1062 cerkva pa je bilo požganih. V Severni Koreji je zaradi evangelija v zaporu 70 tisoč ljudi, v Pakistanu pa je vsako leto 700 žensk žrtev prisilne spreobrnitve.

Predsednik organizacije Pomoč Cerkvi v stiski Alfredo Mantovano pa je povedal, da preganjanje kristjanov poteka tudi v Evropi. Po njegovih besedah gre za diskriminacijo, ki je pred stopnja preganjanja. „V Evropi vlada ozračje kulturne nestrpnosti in sicer ne le do vere, ampak tudi do načina življenja, ki je v skladu z naravnim pravom“, je poudaril. Po njegovih besedah nestrpnost sama po sebi vodi v diskriminacijo in nato v preganjanje.

Svet, Cerkev po svetu, Evropska Unija
 (photo: Vatican Media)  (photo: Vatican Media)

Kje bo živel Leon XIV.?

Papež Leon XIV. naj bi imel namen živeti v Apostolski palači. Vendar stanovanje prej potrebuje prenovo. Sveti oče si je prostore ogledal po nedeljskem opoldanskem nagovoru, ko so sneli pečat z ...

Papež Leon XIV. (photo: Vatican Media) Papež Leon XIV. (photo: Vatican Media)

Pogled redovnikov in redovnic na novega papeža

V zgodovini je bilo kar nekaj papežev iz vrst redovnikov. Zelo znan je papež Gregor Veliki, ki je bil benediktinski menih, in je med svojimi številni reformami spodbujal tudi petje t.i. ...