Blaž LesnikBlaž Lesnik
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Tanja DominkoTanja Dominko
Predsednik SLS Marko Zidanšek v pogovoru z novinarko Urško Hrast. (foto: Maja Godeša)
Predsednik SLS Marko Zidanšek v pogovoru z novinarko Urško Hrast.

Zidanšek: SLS je prenovljena in konsolidirana

Slovenija | 30.12.2015, 10:20

Slovenska ljudska stranka v tem mandatu ni prisotna v državnem zboru, pa vendar je predsednik stranke Marko Zidanšek po enem letu vodenja zadovoljen, da so na programsko-statutarnem kongresu v celoti prenovili program. Nova, široko odprta SLS ima po njegovem mnenju odgovore na vsa družbena vprašanja. V ospredje postavljajo dostojno življenje državljank in državljanov. Prepričan je, da se bodo vrnili v parlament.

Prvak SLS, Marko Zidanšek, ki smo ga gostili na Radiu Ognjišče, pravi, da se stranka kljub temu, da so pred dvema letoma izpadli iz parlamenta, odziva na aktualna vprašanja. Čeprav je medijski prostor zožen, komunicirajo z javnostjo preko družbenih omrežij. »Ocenjujem, da nas po enem letu javnomnenjske raziskave zaznavajo tako kot pred enim letom, torej smo enkrat v parlamentu, enkrat na pragu. Ko bomo imeli možnost vse, kar smo sprejeli v programu, tudi pokazati, bomo zaupanje, ki smo ga pri volivcu morda izgubili, pridobili nazaj.« Zidanšek je poudaril, da so nova, mlada ekipa s široko vizijo, med člani pa je veliko mladih.

Vlada postavlja Slovenijo na zemljevid zamujenih priložnosti

Ob vse več pozivih k odstopom več ministrov iz Cerarjeve vlade predsednik SLS-a Marko Zidanšek pogreša predvsem neko vizijo dela vlade, ki je po njegovem mnenju nekonsistentna, zato se boji, da je Slovenija v tem času zamudila ogromno priložnosti. »Zamuja na več spektrih. Recimo na področju gospodarstva, kjer bi ljudje morali imeti dostojno življenje z zagotovljenimi delovnimi mesti. Mladi morajo imeti možnost najema ali nakupa stanovanja. Na področju izobraževanja je prav, da mladim omogočamo tako izobraževanje, ki jim bo tudi omogočalo končno zaposlitev, da jih ne zavajamo že v osnovi. Zamujajo v vseh reformnih zadevah, med drugim v zdravstveni reformi, ki ne gre nikamor.« Zidanšek meni, da bodo lanske volitve Slovenijo postavile na zemljevid zamujenih priložnosti.

»Vstop Turčije v EU je poceni podkupovanje«

SLS je med prvimi opozorila, da so migracije velik problem ne samo za Slovenijo, pač pa za Evropo kot celoto. Čeprav je Slovenija tranzitna država, Zidanšek zatrjuje, da bi se moral migrant na tej poti ustaviti v prvi varni državi. Opozoril je na odgovornost vlade, če se schengen ne bo izvajal, bo prišlo do zaprtja nacionalnih meja. »Vidimo, da je tudi Nemčija spremenila politiko do migrantov. Bojim se, da bi majhna Slovenija z neučinkovitim delom in zamujenimi priložnostmi na mejah dobi breme z nastanitvijo migrantov. To je neodgovorno s strani države. Prepričan sem, da so vedeli pravočasno. Zdaj rešujemo tisto, kar se še da. V SLS smo predlagali varnostno konferenco, da se zaustavi tok v regiji.« Zidanšek je kritičen do odpiranja poglavja približevanja Turčije Evropski uniji. »Zdi se mi poceni podkupovanje za to, da bi Nemčija popravila napako iz preteklosti. Vstop Turčije v EU pomeni odprto pot vsem migrantom, ki čakajo v islamskem svetu.« Gospodarska kriza se že kaže predvsem v obmejnih občinah. Prvak SLS meni, da turisti ne bodo prihajali v državo, kjer se čutijo migrantski problemi, nekorektno se mu zdi tudi, da vse stroške nosi slovenski davkoplačevalec.

Vlada mora poskrbeti za primerne pogoje v kmetijstvu

Predsednik SLS je ocenil odnos vlade do kmetov in delavcev. Po Zidanškovem mnenju mora vlada najprej poskrbeti za primerne pogoje za proizvodnjo v kmetijskem delu. »Šele takrat pridemo izdelkov in primernega trženja. Dejstvo je tudi, da je slovenski kmetu tudi zaradi neodločne politike slovenske vlade nosi posledice bojkota ruskega trga. V SLS smo pozvali vlado, naj se zavzame za odpravo bojkota, kajti ne nastrada samo kmet, ampak celotno gospodarstvo.« Resorni minister Dejan Židan je kmete pozval, naj se – tako kot kmetje drugod po Evropi – povežejo v zadruge, saj bodo tako močnejši pogajalci o cenah svojih pridelkov. Zidanšek se strinja, da je zadružništvo primerna oblika povezovanja v kmetijstvu, kar v Sloveniji funkcionira. »Smo za pošteno tržno gospodarstvo, da se tudi zaslužki med deležniki v kmetijstvu pošteno med sabo razdelijo.« Zidanšek si želi, da bi bila lokalno pridelana hrana tudi porabljena lokalno, ker je bolj kakovostna od tiste, ki prepotuje dolge razdalje. »Mi smo tudi opozorili pri pogajanjih za to novo finančno perspektivo, da bi od pogajalcev, torej ministrstva za kmetijstva, izpogajali boljše pogoje tako na strani spodbud kot z okoljevarstvenega vidika, da bi bili programi taki, da bodo kmetom zanimivi, da se bodo zanje odločali, da bomo do konca perspektive vse počrpali, kar nam pripada.«

»Povprečnine – ustavno sodišče bo pritrdilo občinam«

SLS je še vedno stranka z največjim številom županj in županov, zato je financiranje delovanja občin ena izmed strankinih prioritet. Zidanšek je zato spregovoril tudi o odmevnem znižanju povprečnin. Ukrep se mu zdi nekorekten do občanov, ki so obenem tudi državljani. »To je nekorektno od vlade, da ne spoštuje lastne zakonodaje. Vemo, da je pri zakonu o financiranju jasno zapisana formula, da bi morala povprečnina morala znašati približno 650 evrov. Pogovarjajo se o znesku 522 evrov, ki ne zagotavlja izvajanja zakonsko opredeljenih nalog občin, to pomeni plačevanje vrtcev, domske oskrbe, vse, kar se nas občanov dotakne. Od države zahtevamo, da zagotovi, kar je z zakonom sama predpisala. Različna združenja so vložila kar nekaj ustavnih presoj in sem skoraj prepričan, da bo ustavno sodišče pritrdilo občinam.« Po njegovem gre za tipičen primer centralizacije in decentralizacije in nespoštovanje države čisto jasne zgodbe iz lokalne samouprave.

Slovenija, Politika
Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv) Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv)

Kaj bo škof Jamnik podaril Trumpu?

Oči svetovne javnosti so danes uprte v Washington, kjer bo republikanec Donald Trump prisegel na položaj predsednika ZDA, ki ga je zasedal že med letoma 2017 in 2021. Slovesnosti bodo potekale ves ...

Trg svetega Petra, Vatikan (photo: Simone Risoluti) Trg svetega Petra, Vatikan (photo: Simone Risoluti)

Ko Bog daje, daje veliko

Božje znamenje je vedno preobilje. Na to je v opoldanskem razmišljanju na drugo nedeljo med letom spomnil papež Frančišek. Romarjem, zbranim na Trgu svetega Petra v Vatikanu, ter ljudem dobre ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...