Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko
Družina (foto: CTV)
Družina

SDS, NSi in SLS odločno v bran tradicionalni družini

Slovenija | 18.12.2015, 15:00

V času referendumske kampanje so odločno proti pozivale tudi SDS, NSi in SLS.

V SDS državljane pozvali, naj v nedeljo glasujejo proti zakonu in njegovim pripravljavcem

V SDS so ob izteku referendumske kampanje državljane pozvali, naj v nedeljo glasujejo proti noveli zakona o zakonski zvezi, njenim pripravljavcem in proti vladi. Predsednica ženskega odbora SDS Alenka Jeraj je kampanjo ocenila za umazano, kritična je do medijev, opredeljenih družbenih organizacij in tudi do predsednika republike Boruta Pahorja.

Tri interesne organizacije SDS so na novinarski konferenci državljane pozvale, naj v nedeljo glasujejo proti vladi, ki po njihovem mnenju med drugim eksperimentira z otroki in našo prihodnostjo, ter proti redefiniciji družine in zakonske zveze. Jerajeva je spomnila na napoved premiera Mira Cerarja, da bo tak zakon podprl le, če bo zanj družbeno soglasje. A tega ni, SMC pa je novelo zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih podprla. Enako nekorektno po mnenju Jerajeve ravna Pahor. "Namesto, da bi državljane povabil na referendum kot najvišjo obliko demokracije, in jim dopustil, da glasujejo v skladu s svojim prepričanjem, jim vsiljuje svoje mnenje," je dejala. Po njenem mnenju zagovorniki novele govorijo o ljubezni, "a so polni sovraštva, grozijo, žalijo in napadajo nasprotnike zakona na edinem soočenju na RTV Slovenija". Večina medijev po ocenah Jerajeve s podporo zakonu vpliva na volivce in zavaja, češ da zakon "ne prinaša tistega, kar v resnici prinaša - posvojitve, nadomestno materinstvo in v šole teorijo spola, po kateri bodo otroke spodbujali v homoseksualnost in spreminjaje spola".

Pozvala je k odgovoru, katere pravice so kršene istospolnim partnerjem. Zakonska zveza ni človekova pravica, otrok tudi ne, pravico do partnerske zveze jim daje zakon o registraciji partnerske skupnosti, ki ureja tudi druge pravice, je menila Jerajeva in trditev, da ni urejena pravica dedovanja, označila za laž. Po njenih besedah je istospolnim parom že 10 let omogočena sklenitev zveze, a jih je bilo sklenjenih le 130.

Podmladek SDS je po besedah generalnega sekretarja Mateja Zorka zmotilo, da se je Študentska organizacija Slovenije v kampanji opredelila za eno stran, čeprav je članstvo v njej obvezno in bi morala zastopati interese vseh študentov.

Predsednik kluba seniork in seniorjev Zvonko Zinrajh pa meni, da novela pomeni korak nazaj. Misel Rousseauja, da je korak k naravi korak naprej, po njegovem mnenju potrebujemo tudi ob posegih v družino.

NSi ponovno pozvala k udeležbi na referendumu in glasovanju proti

Tudi vodstvo NSi je državljane pozvalo k udeležbi na referendumu o noveli zakona o zakonski zvezi in glasovanju proti. Želijo si, da bi otrok ohranil pravico do matere in očeta, ter zavračajo "družbeno eksperimentiranje z osnovno družbeno celico". Status istospolnih je po njihovem prepričanju treba urediti, ne pristajajo pa na posvojitve.

Predsednica NSi Ljudmila Novak je vse državljanke in državljane pozvala k udeležbi na referendumu in glasovanju proti noveli. V NSi namreč želijo, da se zakonska zveza ohrani v obstoječi obliki, področje istospolnih partnerstev pa naj se ohrani v posebnem zakonu. Ob tem je Novakova izrazila podporo tistim, ki so se na družbenih omrežjih izpostavili kot nasprotniki novele in so bili zaradi tega zasramovani. Kot je opozorila, bi lahko uveljavitev novele v tem pogledu pomenila tudi zakonsko podlago za to, da bi nekateri lažje je "utišali demokratični glas Slovencev". Temu pa v NSi odločno nasprotujejo, je poudarila.

Podpredsednica stranke in poslanka Iva Dimic je somišljenike v izjavi za medije pozvala, naj povabijo svoje sorodnike, prijatelje in znance na referendum in glasujejo proti. "Gre za naše družine, gre za naše otroke. Želimo, da ima otrok pravico do mame in očeta," je poudarila in izrazila upanje, da bo v nedeljo mogoče reči, da Slovenija spoštuje družino.

Istospolni živijo med nami, toda predlog ZL je šel predaleč, je dodal vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin. Pri tem predlogu po njegovem prepričanju "ne gre za izenačitev pravic, pač pa gre za to, da se pravice jemljejo nam". "V čem je poanta tega, da se nam vzame možnost, da se imenujemo oče in mama," se sprašuje Tonin. Pravni in socialni status istospolnih je po njegovih besedah treba urediti, v NSi pa ne pristajajo na posvojitve otrok.

Podpredsednik NSi in poslanec Jožef Horvat je izpostavil, da vse več mladih družino postavlja najvišje na lestvici vrednot. Dejstvo, da je predlog ZL v DZ prišel 24. decembra lani, po besedah Horvata dokazuje, da je bil to načrt za "brutalen napad na slovenske družine". Zato je treba ta zakon zavreči, je dejal in napovedal, da bo na volišče popeljal vso njegovo družino in sorodnike.

"Zakon je družbeno eksperimentiranje. Eksperimentira se z osnovno družbeno celico, družino," je opozoril poslanec NSi Jernej Vrtovec. Novo urejanje razmerij po njegovem prepričanju ne bi smelo priti v poštev ne z vidika ukinjanja spola ne z vidika posvajanja otrok.

Predsednik SLS Zidanšek na predčasnem glasovanju oddal glas proti uveljavitvi zakona

Predčasno pa je svoj glas proti oddal predsednik SLS Marko Zidanšek, ki je k udeležbi na nedeljskem referendumu in glasovanju proti uveljavitvi zakona pozval tudi člane stranke. Poudaril je, da je potrebno nedeljski referendum vzeti resno.

"Referendumska kampanja se počasi približuje svojemu višku, v nedeljo pa bomo državljani imeli možnost odločiti, kakšna bo poslej opredelitev zakonske zveze in družine v slovenski zakonodaji. Bo zakonska zveza še vedno zapisana kot zveza moškega in ženske? Bodo družino še vedno predstavljali mati, oče in otroci? Upam, da boste nedeljski referendum tudi vi vzeli resno. Ne le kot pravico in možnost sodelovanja pri eni najpomembnejših odločitev sodobne slovenske družbe, pač pa tudi kot dolžnost. Dolžnost, da družbi, v kateri živimo, pokažemo, da nismo pozabili na njeno najpomembnejšo enoto, tisto, ki skrbi za njen razvoj in nadaljevanje, za prihodnost – družino. Dolžnost, da svojim otrokom jasno pokažemo vrednote, v katerih jih vzgajamo; vrednote, ki jih bodo oni nekoč predali svojim potomcem. V SLS verjamemo v človeka, njegovo svobodo, ki je lahko omejena le z enako svobodo drugega, ter v pravičnost, solidarnost in strpnost. Članstvo spodbujamo k aktivnemu družbenemu udejstvovanju, ki je zanesljiva pot do demokratičnega soodločanja o vprašanjih skupne prihodnosti. Smo stranka ljudi, ki si prizadevajo za javni in narodni interes. Temeljne tradicionalne vrednote, ki so nam članom SLS skupne, so krščanske vrednote, družina, zemlja in jezik. Z zakonsko spremembo opredelitve pojma zakonske zveze in s tem pojma družine bi se nepopravljivo skrhal eden izmed temeljev slovenske družbe. V SLS smo zato že pozvali, naj se vse pravice istospolnih zvez uredijo v posebnem zakonu. Danes sem na predčasnem glasovanju že oddal svoj glas proti uveljavitvi tega zakona. In sedaj pozivam tudi vas, članice in člane Slovenske ljudske stranke, da se v nedeljo zagotovo udeležite referenduma in glasujete proti."

Slovenija, Politika
Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv) Škof Anton Jamnik pred invaguracijo predsednika Donalda Trumpa (photo: osebni arhiv)

Kaj bo škof Jamnik podaril Trumpu?

Oči svetovne javnosti so danes uprte v Washington, kjer bo republikanec Donald Trump prisegel na položaj predsednika ZDA, ki ga je zasedal že med letoma 2017 in 2021. Slovesnosti bodo potekale ves ...

Trg svetega Petra, Vatikan (photo: Simone Risoluti) Trg svetega Petra, Vatikan (photo: Simone Risoluti)

Ko Bog daje, daje veliko

Božje znamenje je vedno preobilje. Na to je v opoldanskem razmišljanju na drugo nedeljo med letom spomnil papež Frančišek. Romarjem, zbranim na Trgu svetega Petra v Vatikanu, ter ljudem dobre ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...

Ilustratorka Irena Režek (photo: Jakob Čuk) Ilustratorka Irena Režek (photo: Jakob Čuk)

Packe so super

V Iskrici smo gostili ilustratorko in animatorko Ireno Režek. Povedala nam je, da so packe, ki se zgodijo med ustvarjanjem nekaj dobrega, saj jih lahko spremenimo v edinstveno umetnino. Tekom ...