Mozetič: Neupravičeni napadi ne vplivajo na naše ravnanje
Slovenija | 19.12.2015, 09:00
Bliža se 23. december. Na ta dan se bomo spomnili, kako smo pred četrt stoletja na plebiscitu odločali o samostojnosti Slovenije. Leto pozneje je bila - prav tako 23. decembra - sprejeta in razglašena ustava, zato ta dan od leta 1997 zaznamujemo dan ustavnosti. Ustavno sodišče ga je v preteklem tednu počastilo s slavnostno sejo. Njegov predsednik Miroslav Mozetič je ob tem opozoril, da je na zdajšnjo sestavo ustavnega sodišča zaradi dveh ali treh politično izpostavljenih odločitev letos letelo precej ostrih besed.
Mozetič je spomnil, da je ustavno sodišče letos sprejelo več kot 70 vsebinskih odločitev, pri čemer je odločalo tudi o vrsti pomembnih ustavnopravnih vprašanj, a se v javnosti govori le o nekaterih zadevah, ki so bile predvsem politično izpostavljene. Zaradi teh so bili po njegovih besedah ustavno sodišče ter posamezni ustavni sodniki in sodnice predmet neupravičenih napadov. "Težko je te napade, pa naj prihajajo od politikov, levih ali desnih, piscev pisem bralcev ali posameznih medijev poimenovati kritika."
O vzrokih za napade Mozetič ni želel špekulirati, a dodal je: "Več kot očitno je, da je moteča trenutna sestava ali vsaj njen večinski del, saj s trenutno sestavo, kot berem v enem od medijev, Slovenija nima sreče, saj je ta sestava preimenovala Titovo cesto, dopustila volitve med počitnicami, dopustila polno financiranje zasebnega (katoliškega) šolstva, dopustila dva referenduma o pravicah manjšine, tistega, o načinu upravljanja državnega premoženja pa ne." Vse navedeno naj bi bilo, tako Mozetič, po mnenju nekaterih kronski dokaz o nekompetentnosti te sestave. "Morda pa je problem le v tem, da ta sestava ni naša, pa naj to pomeni karkoli," je ugibal.
Zatrdil je, da napadi ne vplivajo na delo in odločanje ustavnega sodišča. "Zaradi njih ne bomo ravnali in odločali drugače." To, tako je pojasnil, ne pomeni, da ustavno sodišče ni dojemljivo na kritike. Vedno jih z vso resnostjo prebira in pogosto tudi upošteva. Zagotovil je še, da se trenutna sestava zaveda, da je ustavno sodišče najvišji garant ustavnosti in zakonitosti ter varuh človekovih pravic in svoboščin.
Profesor na ljubljanski pravni fakulteti Marijan Pavčnik, ki je bil slavnostni govornik na seji, je poudaril velik pomen ustavnega sodišča, a opozoril, da bo rešilo vse težave ali storilo to, kar je v domeni ostalih. Pojasnil je, da je glavna naloga ustavnega sodišča ustavnosodno razmišljanje, a to mora biti hkrati tudi skrb vseh, ki se ukvarjajo s pravom nasploh. "Ustavnopravna misel in ustavnopravni diskurz naj prevevata vsa področja," je bil jasen.