Maja MorelaMaja Morela
Andrej NovljanAndrej Novljan
Meta PotočnikMeta Potočnik

Dr. Požarnik o ozadju homoseksualnih zvez

Slovenija | 16.12.2015, 17:37 Tanja Dominko

V razpravo o tem, kaj prinaša novela zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, se je vključil tudi psihiater dr. Hubert Požarnik. Opozoril je, da še zdaleč ne gre za to, da bi bila družba nazadnjaška, če je proti temu zakonu.

Sam do istospolnih ne goji nobenih predsodkov, vrsto let je sicer vodil center za zdravljenje spolnih motenj in je spoznal različne primere, tudi spol so spreminjali že pred tridesetimi leti. „Imeli smo nekaj takih primerov. Najprej smo jih psihiatrično in psihološko „obdelali“, nato še hormonalno, kirurško, a večina teh primerov se je tragično končala. Bodisi s samomorom, bodisi so popolnoma iztirili. Ubogi so bili, nesrečni. Nič navdušeni niso bili, saj nenazadnje vse te operacije niso enostavne. Ni tako, kot pravijo nekateri, da si kar zaželiš in greš v drugi spol.“

O istospolno usmerjenih pa takole razmišlja: „Bil sem v mnogo centrih v Evropi, kjer se specialno ukvarjajo z zdravljenjem spolnih motenj. Ni dvoma, da obstajajo homoseksualci, ki so lahko zelo nežnih čustev do drugega, tudi do otrok. Vendar je trajanje homoseksualnih zakonov bistveno krajših kot heteroseksualnih zakonov. Le ena petina zakonov namreč traja več kot pet let. Varajo drug drugega, živijo eden mimo drugega. To seveda prinaša posledice za otroke.“

O dogajanju v družbi kritično razmišlja. Še zdaleč ne gre za neko napredno pot, kot jo skušajo prikazati, pravi. „Postmoderna družba, bodisi pri nas, bodisi v ZDA, je v bistvu topla greda za razvoj patoloških in depriviranih oblik življenja.“

Prisluhnite celotnemu pogovoru, v katerem dr. Požarnik ugotavlja tudi, kdo so pravzaprav zagovorniki novele zakona o zakonski zvezi.

Slovenija, Politika
Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem) Posteljica, kamor lahko matere odložijo svojega otroka, če zanj ne morejo skrbeti (photo: društvo Betlehem)

Želela bi si, da bi bili tiho ...

Vse več organizacij in ustanov si prizadeva pomagati mamam v stiski, ko se znajdejo v nepričakovani ali tudi nezaželeni nosečnosti. Podporo jim je izrekel Pohod za življenje, ki je prejšnjo ...

Študentje na enem izmed dogodkov študentskega doma (photo: Študentski dom Janeza Frančiška Gnidovca) Študentje na enem izmed dogodkov študentskega doma (photo: Študentski dom Janeza Frančiška Gnidovca)

Študentski dom - kalilnica za življenje

Pred tednom katoliškega šolstva smo v Kolokviju predstavili utrip in bivanje v študentskem domu Janeza Frančiška Gnidovca, ki deluje v Zavodu sv, Stanislava v Ljubljani. Z nami so izkušnje bivanja ...