NSi v državnem zboru nad ZL zaradi napada na verska čustva
Slovenija | 16.12.2015, 11:39
Med predstavitvijo stališč poslanskih skupin o noveli zakona o plačilu odškodnine žrtvam vojnega in povojnega nasilja je Združena levica natresla precej neresnic. Tudi na račun Katoliške Cerkve. Na to so opozorili v NSi. Poslanec Jožef Horvat je poudaril, da so bile s strani poslanca Mihe Kordiša izrečene neresnice in da državni zbor ni prostor za širjenje neresnic in za žalitve. Prvakinja NSi Ljudmila Novak je zato od predsednika državnega zbora Milana Brgleza zahtevala, da poslancu Kordišu izreče opomin, a se to ni zgodilo.
Poslanec ZL Kordiš je v stilu njihove stranke najprej dejal, da je novela zakona o plačilu odškodnine žrtvam vojnega in povojnega nasilja eden tistih "zakonov s katerim je bila dosežena sprava med desnim in tako imenovanim levim delom slovenskega političnega razreda". V nadaljevanju je dejal, da je denacionalizacija predstavljala ekonomsko podlago za vpliv Katoliške Cerkve na Slovenskem. "Ta vpliv je sedaj tako velik, da so katoliški duhovniki kljub ustavni ločenosti državne od cerkve zaposleni v Slovenski vojski in policiji. Politične ambicije Katoliške Cerkve so tako velike, da hoče vsiljevati svojo ideologijo tudi v javne šole in bi rada svoje nazadnjaške poglede vsilila tudi na področju zakonske zveze in družine."
Kordiš je navedel še nekaj zadev, ki pa so zmotile poleg poslanca NSi Horvata tudi njihovo predsednico Novakovo. "Tudi jaz prosim, da se govornica ne zlorablja za širjene ideološkega boja, kot ste vi naredili v svojem stališču. Moj kolega poslanec Jože Horvat je pač to dodal, ker se je že prej javil k proceduralnemu, pa ga žal predsednik ni slišal. Vi širite sovražni govor in tukaj bi moral predsednik ukrepati."
A Brglez si je nato vzel nekaj časa za razlago, da so stališča poslanskih skupin zelo široka in vsebujejo pogosto, brez da na to opozori, ideološko komponento. Še pred pregledom magnetograma je Novakova Brgleza opozorila, da je eno ideološka razprava, drugo pa sovražni in lažni govor. "In od vas kot predsednika parlamenta bi pričakovala, da boste dali za to opomin."
Pozive Novakove in Horvata je Brglez preslišal in ocenil, da ni šlo za sovražni govor, o lažeh, ki so bile izrečene pa nekako stopil na stran ZL: "Ali je šlo za resnico ali neresnico, ne ugotavljam sam in ne bom ugotavljal sam, ker nisem na stališču Boga, in veste, kaj je stališče Boga. Kar se tiče tega, ali je šlo za žalitev ali ne, je vprašanje tistega, ki kot takšno prepoznava."
Poslanec NSi Horvat se je nato predsedniku zahvalil za čas in energijo, da je povedal svoj pogled na razpravo, hkrati pa ostal na stališču, da so bila napadena njegova verska čustva: "Mi samo pričakujemo, da imamo najbrž to pravico, da povemo, da so bila – bom zdaj zelo direkten – nekako napadena naša verska čustva. Zdaj bom tu obmolknil in bom nehal, ker so me učili, da tisti, ki molči, devetim odgovori."
Polemika se je nato sklenila, a gotovo bo ZL za napad na Cerkev hitro našla novo priložnost.