Kunstelj pred družinskim referendumom: Kam nas to pelje, ne vem
Slovenija | 02.12.2015, 18:07
Novela zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, o kateri se bomo izrekali 20. decembra, prinaša kup vprašanj. Marsikdo se sprašuje, kaj konkretno se bo zgodilo in spremenilo, ko bo začela veljati. Njeni zagovorniki trdijo, da nič, a izkušnje iz tujine po besedah zdravnika pediatra Toneta Kunstlja kažejo drugače.
Kunstlja moti, da je bila novela zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih sprejeta po hitrem postopku. V pogovoru za Radio Ognjišče je spomnil, da je bila v državnem zboru opravljena le ena razprava - 10. februarja na seji odbora za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti. Prav tako ga moti sklicevanje zagovornikov sporne novele na dejstvo, da je ustavno sodišče presodilo, da del zakona o registraciji istospolne partnerske skupnosti ni skladen s temeljnim pravnim aktom naše države. Kot je poudaril, je povsem skregano z zdravo pametjo, da aktualna oblast pravice istospolnih oseb, ki so bile neustavne v enem zakonu, zdaj ureja v drugem zakonu. Moti ga tudi, da gre za stvari, o katerih smo odločali že večkrat, a se znova vračajo. "Vsakokrat, ko se vrnejo, so argumenti še bolj neutemeljeni in bolj prizadenejo družino."
Kunstelj je spomnil, da kljub trditvam zagovornikov novele zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, da sprememb ne bo, niti zakonodajno-pravna služba državnega zbora ne more povedati, koliko zakonov bo treba prilagoditi, če bo začela veljati. "Vsaka odločba centra za socialno delo vsebuje besedi oče in mati. Teh besed čez leto, dve, pet let preprosto ne bo več," je opozoril. Sprašuje se, kam nas to pelje.
V pogovoru za naš radio je še dejal, da so stvari, o katerih zagovorniki sporne novele ne želijo govoriti, a jih tudi ne zanikajo. Spomnil je, da v zakonodajah evropskih držav ne obstaja pojem ugovora vesti. Zato imajo, tako Kunstelj, med drugim težave matičarji, ki ne želijo poročati istospolnih oseb, in učitelji, ki ne želijo predavati teorije spola.