Kardinal Parolin: Medijski napadi na Cerkev so skoraj histerični
Cerkev po svetu | 12.11.2015, 10:30 Marta Jerebič
Vatikan je sprožil preiskavo proti novinarjema, ki sta objavila knjigi z zaupnimi dokumenti o vatikanskih financah. Vatikanski državni tajnik kardinal Pietro Parolin je medtem za Radio Vatikan dejal, da so razkritja tajnih dokumentov napad na Cerkev, ki pa bi lahko imel tudi pozitivne posledice, če bi se nanj odzvali konstruktivno in bi privedel do duha spreobrnjenja.
Prejšnji teden sta v Italiji izšli dve knjigi, ki temeljita na ukradenih dokumentih iz Vatikana in kažeta na nepreglednost in slabo gospodarjenje v papeški državi. Razkrito slabo stanje se vsekakor nanaša na leta pred 2014. Iz obeh knjig posredno izhaja, da papež Frančišek z veliko odločnostjo dela na reformi kurije. Kdo je dokumente ukradel iz arhiva, ostaja zaenkrat odprto. Osumljena sta španski duhovnik Lucio Angelo Vallejo Balda, ki ostaja v priporu, in italijanska strokovnjakinja za odnose z javnostmi, Francesca Chaouqui, ki so jo zaradi sodelovanja s preiskovalci in nosečnosti izpustili na prostost.
Vatikanski državni tajnik kardinal Pietro Parolin pravi, da so medijski napadi na Cerkev neutemeljeni in zelo čustveni: »Mislim, da te polemike ne morejo ustvarjati vedrega ozračja. Pravzaprav, je ozračje zelo težko. Če beremo medije, vidimo, da so napadi neutemeljeni, nepremišljeni, da ne rečem celo histerični.«
Kardinal Parolin sicer meni, da imajo napadi na Cerkev lahko tudi pozitivne posledice. Zadeva se lahko obrne na dobro, če jo sprejemamo s tistim duhom spreobrnjenja in vračanja k evangeliju, ki ga od nas zahteva Gospod, je dejal: »Sam bi izkoristil prav ta vidik, saj spreobrnjenje potrebujemo vsi in vedno.«
Kardinal Parolin je še dejal, da v rimski kuriji gotovo obstajajo nasprotja proti reformam papeža Frančiška:
»Spremembe so vedno težke, saj si vsi želimo nadaljevati s svojim mirnim vsakdanjikom. V tem smislu je treba premagovati odpor proti reformam. Takšna nasprotovanja opredeliti za normalna je premalo, imenovati jih bolestna, je preveč; preprosto so. Treba se jih je lotiti konstruktivno, da bi se lahko spremenila. V osnovi si vsi želijo spremembe na bolje: tistega izboljšanja, za katero je papež zaprosil kurijo,« je še dejal kardinal Parolin.