Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Marjana DebevecMarjana Debevec
Predsednik SDS Janez Janša (foto: ARO)
Predsednik SDS Janez Janša | (foto: ARO)

V SDS za prepoved nošenja burke in nikaba v javnosti ter ostrejšo azilno politiko

Slovenija | 23.11.2015, 19:19

Poslanci SDS so predlagali prepoved nošenja muslimanskih pokrival, ki zakrivajo obraz, na javnih mestih ter zaostritev pogojev za pridobitev azila pri nas. Spremembe zakonov o varstvu javnega reda in miru ter o mednarodni zaščiti so že vložili v državni zbor.

Predsednik največje opozicijske stranke Janez Janša je opozoril, da val beguncev in migrantov ne pojenja, prav tako Evropa še ni uspela izoblikovati skupnega pristopa k reševanju te krize. Ena od posledic je po njegovih besedah povečana varnostna grožnja po vsej stari celini. Zato so v SDS predlagali prepoved nošenja burke in nikaba na javnih mestih. Vendar jih pri tem niso vodili le varnostni, ampak tudi kulturni razlogi. "Želimo, da se v Sloveniji spoštujejo slovenske navade in slovenska tradicija in da se te navade in ta tradicija ne spreminja." Da burka in nikab ne sodita v našo družbo, je prepričan tudi poslanec SDS Vinko Gorenak. Ob tem je spomnil, da se moramo v arabskem svetu tudi mi držati določenih pravil. Kot primer je navedel obisk mošeje, v katero je treba vstopiti bos in med katerim si morajo ženske nadeti ruto. "Želim povedati, da se moramo prilagajati njim, ko smo na njihovem območju, in nobenega razloga ni, da ne bi enakega ravnanja zahtevali od njih, ko so oni v našem kulturnem okolju." Kot je še pojasnil Gorenak, v Sloveniji ne bi bili edini, kjer bi veljala prepoved nošenja muslimanskih pokrival, ki zakrivajo obraz, saj so podobne zakone že sprejeli v Franciji in Belgiji ter tudi v Kataloniji. "O tem je razpravljalo tudi Evropsko sodišče za človekove pravice, ki je zelo jasno povedalo, da nošenje burk in nikaba ni človekova pravica." V največji opozicijski stranki so za nošenje burke in nikaba predlagali plačilo denarne kazni v višini sto evrov.

Predlagali pa so tudi, kot že omenjeno, spremembo politike azila v Sloveniji. Menijo namreč, da je ta precej širokogrudna. "Cilj azilne politike ne sme biti integracija, ampak zgolj zagotovitev varnosti in preživetja v času, dokler nevarnost v domovini prosilca za azil traja," je poudaril Janša. Med rešitvami, ki jih v SDS vidijo na tem področju, so: letna kvota ljudi za priznanje statusa mednarodne zaščite, ki jo na predlog vlade določi državni zbor; tujec, ki želi vstopiti v Slovenijo, mora takoj podati namero in v treh dneh predložiti dokazila za priznanje statusa mednarodne zaščite, pristojni organ mora odločiti najpozneje v 30 dneh; predlagajo pa tudi ukinitev denarne pomoči, ki jo nadomestijo pravice do zagotavljanja namestitve in prehrane za dobo enega leta. "V SDS se zavedamo, da je potrebno na tem področju narediti pomemben korak naprej, da je treba zaščititi državljanke in državljane in njihovo premoženje ter na drugi strani omogočiti tudi human odnos do tistih, ki zaščito dejansko potrebujejo," je povedala poslanka SDS Anja Bah Žibert.

Janša je dodal še, da sta oba ukrepa v veliki meri preventivne narave. "Upamo, da jih vlagamo pravočasno in da bomo prejeli zadostno podporo v Državnem zboru in da se ti ukrepi sprejmejo čim prej oz. prej, preden bo Slovenija na tarči tega nekontroliranega in nezakonitega migranstkega vala." Poslanci SDS bodo v prihodnjih dneh po zgledu nekaterih evropskih držav vložili še zakon, ki omejuje možnost vpliva radikalnega islama v družbi.

Slovenija, Politika
Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc) Boj s pozebo v nasadih borovnic na ljubljanskem barju (photo: Rok Mihevc)

Kolikšno škodo je povzročila pozeba? #podkast

Po prehodu izrazite hladne fronte pred tednom dni, smo v petek, v nedeljo in včeraj bili priče pozebi. Razmere so se krajevno zelo razlikovale, prav vse sadjarje in kmete pa je strah, da to pomeni ...

Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj) Lojze Čemažar (photo: Jože Bartolj)

Pri svojem delu vedno izpostavi bistveno

Lojze Čemažar je z nami v oddaji Naš gost spregovoril o svoji umetniški poti, pomenu družine, šol, ki so ga oblikovale in se zahvalil za prejeto priznanje sv. Cirila in Metoda.