Smučanje
Na slovenskih smučiščih se veselijo prvih snežink
Slovenija | 22.11.2015, 10:15
V slovenskih smučarskih središčih se že veselijo nižjih temperatur in prvih snežnih padavin. Pred zimsko sezono se ne morejo pohvaliti z večjimi naložbami, a so v pripravah nanjo veliko pozornosti namenili starejšim žičniškim napravam in njihovi obnovi. Veliko so vlagali tudi v sisteme zasneževanja in dodatno ponudbo za obiskovalce. Napredek je bil dosežen pri pripravi skupnih smučarskih vozovnic.
Najprej k novosti - eni vozovnici. Zanjo so se večja slovenska smučišča odločila prvič. Poleg skupnih vozovnic, ki so že v preteklih letih omogočale smučanje na omejenem številu smučišč, so letos uvedene nove večdnevne vozovnice. V Zbornici gonskih centrov so prepričani, da gre za velik uspeh, saj bo Slovenija zdaj prodajana kot enotna smučarska destinacija.
Kako bodo naša smučišča pričakala tokratno zimsko sezono? V Kranjski Gori večjih novosti ne bodo ponudili, a so v fazi pridobivanja dokumentacije za izgradnjo gondole na vrh Vitranca. Na Krvavcu bodo naprave po načrtih pognali konec novembra oziroma v začetku decembra. Prvih snežink se veselijo na Rogli, kjer se bodo osredotočili tudi na dodatne animacijske dogodke in dejavnosti, ki bodo popestrile čas smučarjem. Na Voglu pričakujejo, da bo zimska sezona podobno uspešna, kot je bila poletna, v kateri so našteli rekordnih več kot 100.000 obiskovalcev. Na Golteh so končali vzdrževalna dela na napravah, če bo šlo po načrtih, jih bodo pognali 4. decembra. V Cerknem smučarje letos vabijo z obljubo o boljših cestah in hitrejšem dostopu. Na Kopah so zadovoljni s predprodajo pred začetkom zimske sezone. Pripravljeni so tudi na Starem vrhu, na smučišču Javornik obiskovalcem ponujajo novo smučarsko progo, namenjeno tistim s slabšim znanjem smučanja.
Negotova pa je usoda najstarejše sedežnice v državi, ki deluje na Španovem vrhu nad Jesenicami. Smučišče se že več let sooča s slabimi zimami in nerentabilnim poslovanjem. V jeseniškem zavodu za šport menijo, da svetle prihodnosti v obstoječi obliki zagotovo ni. Nujna bi bila poldrugi milijon evrov vredna naložba v zasneževanje in ureditev vlečnice ter ob tem še v namestitve in ostalo turistično infrastrukturo v Planini po Golico. Da bi bilo žičnico vredno ohraniti in jo uporabiti tudi v poletni sezoni, poudarjajo v društvu za razvoj jeseniškega turizma. A zavedajo se tudi finančnega zalogaja. Govori predsednik Andraž Sodja. "Treba je vključiti čim večjo podporo lokalne skupnosti, predvsem pa domačinov in lastnikov zemljišč, pri katerih so se v preteklosti pojavljala največja nesoglasja. Z njimi je treba najti skupni jezik. Konec koncev gre za enega zadnjih neposredno turizmu namenjenih kosov infrastrukture na Jesenicah. Če ugasne Španov vrh, pod Golico ostanejo le še narcise."
V pozitivno smer se medtem odvija zgodba Kanina. Bovška občina je v preteklem tednu le dobila bančno garancijo za dokončanje obnove smučišča. Lepo jesensko vreme je bilo ugodno za gradbena dela, a je treba postoriti še marsikaj. Vendar želja, da bi na edinem visokogorskem smučišču v državi smučali že to sezono, ostaja.