Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko

Janša o varnostnih razmerah: Če bo vlada cincala, se moramo organizirati sami

Slovenija | 19.11.2015, 15:39

Teroristični napadi v Parizu so povezani tako z aktualnim kot tudi s prejšnjimi migracijskimi valovi ter tudi z neuspešno integracijo priseljencev iz nekaterih muslimanskih držav. Tako na spletni strani SDS razmišlja predsednik stranke SDS Janez Janša. Prav tako opozarja, da je pokol v francoski prestolnici neposredno udejanjanje ideologije radikalnega islama. Kdor to zanika, po njegovih besedah ne bo našel učinkovitega odgovora na rastočo varnostno krizo v Evropi. Iz nje po njegovem vodita dve poti: ena je spoštovanje pravil na vsej zunanji schengenski meji z ustavitvijo migrantskega vala, druga je vnovična vzpostavitev notranjih meddržavnih meja.

Janša meni, da se lahko le največji naivneži tolažijo z mislijo, da Islamska država ni izkoristila migracijske krize za infiltracijo. Če je na vsakih 10 tisoč migrantov, ki so v nasprotju s schengenskim redom vstopili v Evropsko unijo, samo en njen pripadnik, ki se vrača, je po Janševih besedah to zelo težko obvladljiv varnostni problem. Predsednik SDS je prepričan, da ga ni mogoče rešiti z okrepljenim bombardiranjem ciljev v Siriji in Iraku ter hkrati nenadzorovano sprejemati sto tisoče migrantov iz omenjenih držav. "To je kot gašenje ognja z bencinom," poudarja.

Sam se zavzema za kopensko vojaško operacijo in globalno razgradnjo organiziranih celic skrajnežev, pri čemer je treba gledati naprej in misliti tudi na stabilizacijo tega dela sveta. Omenja zagotovitev šolanja otrok v begunskih taboriščih, za kar mora mednarodna skupnost poskrbeti prek Združenih narodov. Kot begunci naj bodo obravnavani samo ranljive skupine, ženske in otroci, še piše Janša, za boj sposobnim moškim mora Zahod ponuditi možnost usposabljanja in opremo, da bodo lahko organizirali obrambo ter zaščitili svoje družine. Prebežnikom, ki so že v povezavi, je treba tudi povedati, da se od njih pričakuje povratek domov takoj, ko se bodo razmere stabilizirale.

Janša je prepričan, da je zdaj na tehtnici tudi prihodnost Evrope in Slovenije, saj je pod pritiskom migracijskega vala padla zunanja schengenska meja v Grčiji in tudi naši državi. Slovenija se je, kot je dodal, znašla v položaju, ko bi lahko uspešno reševala eno največjih civilizacijskih pridobitev povezave, to je prost pretok državljanov, in ne prispevala k razgradnji tega. Opozarja, da bi vnovično vzpostavljanje notranjih meja in pregrad znotraj povezave ter izstopanje iz nje pomenilo hkraten vzpon vseh mogočih levih in desnih političnih skrajnosti ter nesluten razmah protievropskega razpoloženja, ki ga bo spremljalo medsebojno obtoževanja posameznih držav, obujanje že preseženih zgodovinskih sporov ter konec Evrope kot projekta miru in blaginje.

Slovenska vlada se tega po njegovem ne zaveda in išče krivdo pri ostalih. Kljub opozorilom se na migracijski val ni pripravila, odziva se šele zdaj, tako Janša, ko na voljo ni več dobrih rešitev in raziskave javnega mnenja ne kažejo več dobro. Kot še piše Janša, se na južni meji Slovenije v teh dneh odloča, v katero smer bo krenila Evropa, pri čemer poudarja, da časa za ukrepanje zmanjkuje. Če bo vlada še naprej cincala in preučevala ter služila kot transportni servis, se bomo morali državljani organizirati sami, končuje Janša.

Slovenija, Politika, Evropska Unija
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...