Predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije Branko Meh
Vse več kritik na uvedbo davčnih blagajn, kot so zdaj predvidene
Slovenija | 21.11.2015, 05:30
Obrtnike, gostince in podjetnike pestijo številne težave. Med njimi so visoki davki, prispevki in razne birokratske ovire, omenjajo tudi regresne zahtevke ter luknje na področju zdravstvenega in invalidskega zavarovanja. Opozarjajo tudi na uvedbo davčnih blagajn, kot so trenutno predvidene. Prepričani so, da država tako kaže, kako jim ne zaupa, dodajajo še, da to ne bo rešilo težav sive ekonomije.
Uvedba davčnih blagajn v Sloveniji je predvidena za 2. januar prihodnje leto. Obvezne bodo za vse, ki izdajajo račune pri gotovinskem poslovanju. Sistem bo poskusno stekel že 1. decembra in zavezancem tako skušal olajšati prehod. A pred tem imajo še kar nekaj opravkov. Med drugim si morajo urediti namensko digitalno potrdilo - potrebujejo ga, da bo njihova davčna blagajna sploh lahko delovala. Med drugim bo vsebovalo davčno številko in ime zavezanca ter namen uporabe. Bo brezplačno in bo veljalo pet let. Vloge zanj lahko zavezanci že oddajajo prek informacijskega sistema finančne uprave, na portalu eDavki ga bodo lahko tudi prevzeli in nato namestili v program davčne blagajne ali v mini blagajno.
Vsi prihodnji uporabniki davčnih blagajn, ki še niso registrirani kot uporabniki portala eDavki, lahko za pridobitev namenskega digitalnega potrdila pooblastijo koga drugega. Na finančni upravi svetujejo, naj to storijo čim prej. Izpolniti morajo poseben obrazec in ga poslati na finančni urad, kjer imajo registrirano podjetje ali dejavnost.
Da so davčne blagajne velika ovira za obrtnike, gostince in podjetnike, medtem poudarja predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije Branko Meh. "Obrtniki, gostinci in podjetniki, ki poslujejo z gotovino, smo imeli davčne blagajne že do zdaj, in to prav takšne, kakršne zahteva Evropska unija. Zato se nam zdi nedopustno, da so v to zgodbo vpletli še finančno upravo."
Drago Delalut iz sekcije za gostinstvo in turizem meni, da država z uvedbo davčnih blagajn, kot so trenutno predvidene, ne bo pobrala več davkov. "Blagajne, ki jih uporabljamo gostinci, so že zdaj zadostne. Kdor dela na sivem trgu in v črni ekonomiji, pa teh blagajn tako ali tako ne bo uporabljal. To pomeni, da država izvaja pritisk na delodajalce, ki že plačujejo davke, ne poskrbi pa za tisti del, kjer ogromno davkov odhaja mimo blagajn." Delalut je državo pozval, naj uvedbo davčnih blagajn prestavi za najmanj pol leta, tudi v luči zamud pri digitalnih potrdilih in spreminjanja posameznik pravilnikov v teku. V tem času se bodo vsi, ki jih bodo morali imeti, primerno izobrazili za delo z njimi.