Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko

ADP: Jaklič z največ izkušnjami s področja človekovih pravic

Slovenija | 17.11.2015, 13:15

Poslanci bodo jutri pozno popoldne ali v četrtek zgodaj dopoldne odločali o tem, kdo bodo trije slovenski kandidati za novega slovenskega sodnika na Evropskem sodišču za človekove pravice v Strasbourgu. Že 31. oktobra je sodniški mandat potekel Boštjanu M. Zupančiču.

Predsednik republike Borut Pahor je na podlagi že tretjega javnega razpisa državnemu zboru tokrat posredoval štiri imena: podpredsednico vrhovnega sodišča Nino Betetto, predavatelja na bostonskem Harvardu Klemna Jakliča, odvetnika Marka Bošnjaka iz znane pisarne Čeferin in profesorico na pravni univerzi v Gentu Nino Peršak.

Pahor: Gre za vrhunske strokovnjake

Pahor meni, da so vsi omenjeni strokovno priznani pravniki, ki so tako v Sloveniji kot na tujem poznani s svojim dozdajšnjim delom. "Vsi predlagani kandidati so opravljali številne funkcije v različnih domačih in mednarodnih strokovnih skupinah, imajo obsežne bibliografije ter so pri svojem delu izkazali visoko stopnjo strokovne in osebne integritete," so zapisali v predsednikovem uradu.

Končna odločitev v rokah Parlamentarne skupščine Sveta Evrope

Poslanci bodo na tajnem glasovanju izvolil tri kandidate, med njimi mora biti najmanj ena ženska. Potrebujejo 46 glasov podpore. Seznam bo nato romal v Parlamentarno skupščino Sveta Evrope, ki bo po predhodnem mnenju posvetovalnega panela strokovnjakov Evropskega sodišča za človekove pravice izbrala sodnika. Mandat sodnika traja šest let z možnostjo vnovične izvolitve.

V ADP ugotavljajo, da je najustreznejši kandidat Jaklič

Postopek imenovanja kandidatov za novega slovenskega sodnika na sodišču v Strasbourgu s skrbnostjo in z zanimanjem spremljajo tudi v Akademskem društvu Pravnik. Menijo, da je odločitev o tem izjemnega pomena za mednarodni ugled naše države in za razvoj pravičnosti v slovenski družbi, zato si zasluži veliko pozornost. Pričakujejo, da bodo poslanci pri glasovanju zavezani najvišjim strokovnim in ostalim standardom. "Ker gre za tako pomembno zadevo, smo prepričani, da morajo poslanci na kandidate gledati predvsem z vidika načela meritokracije, torej, da jih presojajo po njihovi kakovosti, njihovi strokovnosti, njihovem mednarodnem ugledu, njihovi pokončni moralni drži in avtoriteti. Prizadevamo si za to, da bi te lastnosti prišle do izraza," je v pogovoru za naš radio pojasnil član društva Marko Boris Andrijanič. Kot je dodal, ugotavljajo, da med vsemi kandidati tem merilom najbolj ustreza Jaklič. "Izrazito izstopa, saj ima najbogatejše mednarodne akademske in tudi praktične izkušnje na področju prava človekovih pravic."

V društvu so v sporočilu za javnost spomnili, da je Jaklič iz tega področja diplomiral na ljubljanski pravni fakulteti, pozneje pa tudi magistriral in dvakrat doktoriral na obeh vodilnih svetovnih univerzah, Harvard in Oxford, ter kot predavatelj na harvardski univerzi poučeval človekove pravice pri več kot dvajsetih predmetih. Je tudi soavtor Komentarja Ustave Republike Slovenije, in to v delu, ki se nanaša na osnovne človekove pravice in temeljne svoboščine. Človekovim pravicam, ki predstavljajo temelj evropske ustavnosti, je posvetil tudi pomemben del svoje svetovno poznane znanstvene monografije, ki jo je kot prvemu Slovencu izdala založba Oxford University Press, prav tako je kot vrhunski mednarodni specialist za pravo človekovih pravic prispeval k oblikovanju skupnih evropskih standardov na tem področju s svojim članstvom v Evropski komisiji za demokracijo skozi pravo oziroma t.i. Beneški komisiji.

V društvu poudarjajo tudi Jakličevo nenehno zavzemanje za pravičnost in človekovo dostojanstvo, kar pogosto terja veliko mero poguma. "S svojimi javno izraženimi stališči je že večkrat dokazal, da se pri zagovarjanju človekovih pravic ne ozira na kritiko, ki ne temelji na pravnih argumentih," so zapisali. Andrijanič je za Radio Ognjišče dodal še, da ima Jaklič pri svoji kandidaturi med drugim izjemno podporo svojih sodelavcev s Harvarda. "Gre za svetovno priznane avtoritete na področju prava evropskih ustanov in tudi prava človekovih pravic. To je nekaj, česar zagotovo nihče od ostalih kandidatov nima," je bil jasen Andrijanič. "Prepričani smo, da če je Klemen Jaklič dovolj dober za najboljši univerzi na svetu, potem je zagotovo dovolj dober tudi za nas."

Slovenija, Svet, Politika, Evropska Unija
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...