Na mednarodni znanstveni konferenci v Celju o resnici in sočutju
Slovenija | 06.11.2015, 17:44
Dom svetega Jožefa v Celju gosti mednarodno znanstveno konferenco o resnici in sočutju. Pripravila jo je ljubljanska teološka fakulteta. S svojimi prispevki sodeluje 18 predavatelje iz Slovenije, Madžarske, Poljske in Rusije. Prihajajo iz različnih okolij in imajo različna strokovna znanja, zato so različni tudi njihovi pristopi do raziskovanja vprašanj, povezanih s to tematiko.
Mednarodna konferenca o resnici in sočutju je odprl predsednik organizacijskega odbora, izredni profesor na ljubljanski teološki fakulteti Bojan Žalec. Kot je poudaril v pogovoru za naš radio, je tema še kako aktualna. "Po eni strani sta resnica in sočutje ključni za pravilno zapopadenje naše ne tako davne zgodovine in tudi sedanjosti, v kateri je bilo prikrite veliko resnice in tudi ovirano sočutje do žrtev komunističnega nasilja, po drugi strani se nanaša na širšo situacijo, na primer na begunce in migrante. Sprašujemo se, kakšna je resnica o njih, to spoznanje pa vpliva na naše sočutje o njih."
Program je precej pester, saj predavajo domači in tuji strokovnjaki, med njimi so teologi, religiologi, filozofi, zgodovinarji, raziskovalci duhovne zgodovine, psihologi in psihoterapevti, pedagogi ter tudi cerkveni pravnik. Kar nekaj prispevkov se nanaša na komunizem in totalitarizem. Kljub poudarjanju pomena resnice in sočutja nekateri predavatelji opozarjajo tudi na nevarnosti, ki ju skriva napačno prizadevanje za oba. "Skupni imenovalec vseh predavateljev je določena krščanska usmerjenost ter usmerjenost k človečnosti in zaščiti posamezne osebe v vrtincih institucij in svetovnih grozot," je še dodal Žalec.
"Izhajamo iz stališča, da nas bo resnica osvobodila," je Žalec začel odgovor na vprašanje, zakaj je o tem pomembno govoriti. Kot je poudaril, svoboda zahteva zvestobo nenasilju in sočutje. "Bivanjsko pomembna resnica ni dosegljiva le po neki teoretski in filozofski poti, do nje prihajamo v medosebnih stikih." Po besedah Žalca ljudje včasih težko razumejo, da je resnica dosegljiva skozi trpljenje ter določenim odpovedovanjem in upoštevanjem drugega. "Vse poti je treba uporabiti, da pripeljemo ljudi do spoznanja, tudi znanost, čeprav gre le za delček v teh naporih."