Državni zbor o prebežnikih razpravljal več kot sedem ur
Slovenija | 06.11.2015, 16:44
O beguncih in migrantih, ki prihajajo v Slovenijo, so včeraj več kot sedem ur razpravljali poslanci. Izredno sejo parlamenta, na kateri so iskali rešitve pri soočanju s to krizo in tehtali dozdajšnja priporočila, so zahtevali v SDS, N.Si in skupini nepovezanih poslancev. Pridružila sta se tudi predsednik države Borut Pahor in premier Miro Cerar. V razpravi so bili v koaliciji in opoziciji enotni v pohvalah na račun policistov, vojakov in ostalih operativcev ter prostovoljcev na terenu. Mnenja so se kresala v oceni vladnega obvladovanja razmer.
Pahor je v nagovoru poslancem poudaril, da je treba posebno pozornost nameniti možnosti poostrenega nadzora na slovensko-avstrijski meji, Cerar je za prihodnje dni napovedal stopnjevanje ukrepov, če se dotok beguncev in migrantov ne bo zmanjšal. Svoj pogled na reševanje krize je predstavila tudi notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar, ki je zagotovila, da policisti schengensko mejo varujejo po evropskih standardih, a na prilagojen način, saj v danih razmerah ne gre drugače. Očitki o nepripravljenosti so po njenem mnenju omalovaževanje vseh, ki delajo na terenu. "Če Slovenija ne bi bila pripravljena, če slovenska vlada ne bi poskrbela za optimalno pripravljenost v teh razmerah, bi se to najprej pokazalo na terenu, vendar to ne drži. Na terenu službe izjemno dobro obvladujejo situacijo," je povzela ob koncu razprave. Obrambna ministrica Andreja Katič je poudarila pozitivno izkušnjo sodelovanja policistov in vojakov. "Menim, da je razprava pokazala, da na terenu res dobro sodelujejo ne le na čisto nizkem nivoju, se pravi neposredno z delom z migranti, begunci, ampak tudi pri usklajevanju teh nalog zato, da lahko potem neposredno učinkovito sodelujejo."
Večji del opozicije je na račun obeh omenjenih ministric in tudi vodje diplomacije Karla Erjavca, a tudi na splošno ravnanje vlade, izrekal precej kritik. Med drugim je bilo slišati opozorila na potrebo po učinkovitejšem zavarovanju južne meje in po spremembi azilne zakonodaje. "Slovenija mora s spremenjeno azilno zakonodajo z drugimi sredstvi, bodisi na južni meji, kakorkoli, začeti pošiljati signale, da je pripravljena. Nikakor ne smemo dopustiti, da postane schengenska meja naša severna meja, naj to postane južna meja," je bil jasen poslanec N.Si Jernej Vrtovec. "Nihče ni nad ustavo, gospe in gospodje, nihče. Nihče ni nad mednarodnimi akti, ki jih je Slovenija ratificirala, vključno s Schengenskim sporazumom, pa se zavestno krši po dolgem in počez. Še hvali se, poglejte, pretočnost se je povečala," je opozoril poslanec SDS Branko Grims. Prepričan je tudi, da je po tokratnem soočenju mnenj težko govoriti, da so vsi politiki isti. V koaliciji namreč ni manjkalo očitkov o nedržavotvornosti predlagateljev izredne seje. "Vsi mi bi moral delovati v smeri pomiritve državljanov in državljank ne pa nekega razdora in nekih izrednih razmer. V tem letu sem se že naučil, da je to politična igra spletk in da je to tudi neko ozadje priprave za neko strmoglavljenje vlade ali zamenjave vlade," je dejal poslanec SMC Marko Ferluga. "Nimam namena ničesar rušiti niti nikogar rušiti. Gre za to, da se tukaj pogovarjamo in gre za to, da skupaj poiščemo rešitve, ki jih ta trenutek krvavo potrebujemo. Namesto, da bi se ukvarjali z razvojem Slovenije, se pač, na žalost, moramo ukvarjati s tem, kar nas je doletelo in kar je doletelo tudi Evropsko unijo," je poudaril poslanec N.Si Jožef Horvat. Po besedah Bojana Podkrajška iz SDS je prav, da pomagamo ljudem, ki prihajajo k nam, a hkrati se moramo zavedati svojih sposobnosti in tega, kaj nas čaka. "Imamo mnogo ljudi v Sloveniji, ki težjo plačujejo položnice, težko šolajo svoje otroke in se borijo za vsak dan," je spomnil. Zato ima vlada, kot je dodal, odgovorno poslanstvo.