Del poslancev zahteva razpravo o zadnjem vladnem kadrovanju
Slovenija | 04.11.2015, 16:04
Kot kaže, bo o vladnem kadrovanju v Slovenskem državnem holdingu in Družbi za upravljanje terjatev bank na izredni seji razpravljal državni zbor. Pobuda, ki so jo pripravili v N.Si, je že v parlamentarnem postopku.
Predlagatelji sklica izredne seje državnega zbora ne vidijo težave v tem, da vlada kadruje, razumejo, da vsak, ki prevzame vodenje podjetja ali države, ob sebi želi ekipo, ki ji zaupa. A sumijo, da bodo ob zadnjih političnih intervencijah v Slovenskem državnem holdingu in Družbi za upravljanje terjatev bank nad državnim premoženjem znova bdeli soodgovorni za nastanek velike bančne luknje, ki jo slovenski državljani prek zadolževanja in obresti še danes drago plačujemo.
"V N.Si smo se za zahtevo za sklic izredne seje odločili predvsem zato, ker se po menjavah uprav SDH in DUTB nekako zdi, da so vlado ugrabili lobiji in omrežja, da je talec ter sploh ne vlada in ne odloča o ničemer pomembnem," je poudaril poslanec N.Si Jernej Vrtovec. Med drugim je opozoril, da je bila v primeru imenovanja Marka Jazbeca za predsednika uprave Slovenskega državnega holdinga kršena zakonodaja, saj bi morala člana uprave odlikovati tudi osebna integriteta in poslovna etičnost. "Kakšno integriteto in etičnost izpolnjuje novi predsednik uprave Jazbec, ki je bil med majem 2011 in novembrom 2012 predsednik kreditnega odbora Nove Ljubljanske banke? V tem času je med drugim odobril 40 milijonov evrov kredita Savi, Merkurju v višini 31 milijonov evrov, Vegradu v višini 16 milijonov evrov, ACH v višini 40 milijonov evrov. To so podjetja, ki so bodisi propadla bodisi zaradi negospodarnega upravljanja končala na slabi banki." V N.Si menijo, da se vlada norčuje. "Vse predvolilne obljube premierja Mira Cerarja o etiki in standardih so se, kot kaže, razblinile."
Poslanci N.Si želijo na izredni seji parlamenta slišati jasna pojasnila. Njihovi zahtevi po obravnavi te problematike so se pridružili poslanci SDS. "Tej zadevi je že zaradi magnitude davkoplačevalskega vplačila v bančno luknjo treba priti do dna. Očitno je edini način, da to razpravo opravimo v državnem zboru, zato smo v SDS prispevali podpise za izredno sejo," je pojasnil poslanec Anže Logar.
Podpis je prispeval tudi poslanec Bojan Dobovšek. "Sam sem zaradi nepravilnega kadrovanja po zvezah in poznanstvih, političnih pritiskih, neformalnih mrežah najprej izstopil iz stranke (SMC op.p.) in na to opozoril. Ker se zadeve niso izboljšale, sem izstopil še iz poslanske skupine," je med drugim spomnil na novinarski konferenci.