Predstavniki Koalicije "Za otroke gre" prinašajo podpise
Bomo odšli na referendum pred 10. januarjem?
Slovenija | 03.11.2015, 15:04
Potem, ko je ustavno sodišče odločilo, da državni zbor referenduma o zakonu o zakonski zvezi in družinskih razmerjih ne sme omejevati, sedaj z izvedbo tega zavlačujeta vlada in državni zbor. Slednji želi volivce h glasovanju pozvati šele 10. januarja prihodnje leto, čeprav bi to glede na roke moral storiti že prej. Zapletlo se je z mnenjem zakonodajno pravne službe, ki je opozorilo, da je lahko dan razpisa referenduma sporen, kar izhaja tudi iz ustavno sodne prakse. Sejo so na zahtevo SMC prekinili in jo bodo nadaljevali zvečer, ko bo na mizi tudi predlog SDS, da bi na referendum odšli že 20. decembra.
Člani odbora za delo, družino, socialne zadeve in invalide so na mizo dobili predlog, da bi 17. novembra razpisali referendum o noveli zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, 10. januarja pa bi referendum izvedli. Med tema datuma je torej več kot zakonsko določenih 45 dni. A po opozorilih zakonodajno-pravne službe zakon o referendumu in ljudski iniciativi določa, da lahko od dneva razpisa referenduma do dneva glasovanja preteče več kot 45 dni, če to državni zbor sprejme z dvotretjinsko večino navzočih poslancev. Zaplete pa se lahko pred ustavnimi sodniki. "Odločbo 33. člena zakona o referendumu in ljudski iniciativi, ki določa pravila daljšega roka ustavno sodišče še ni presojalo in mislimo, da bi lahko bilo to razmerje sporno," je opozorila predstavnica Zakonodajno-pravne službe Nataša Voršič.
Poslanci SDS so sicer pred sejo vložili predlog dopolnila, po katerem bi referendum izvedli 20. decembra. Po besedah poslanca SDS Franca Pojbiča ne razumejo koalicije in vlade, zakaj zavlačujeta z izvedbo referenduma. Prepričan je, da je koalicija dobro preračunala, da referenduma ne bi izvedli pred božičnimi prazniki, saj želijo "s takšnimi in drugačnimi mahinacijami" storiti čisto vse, da na volišča ne bi prišlo dovolj ljudi, da bi novelo zakona zavrnili. "Logično je, da bodo ljudje izčrpani od praznikov in bodo želeli malo miru," je dejal in dodal, da je tako tudi manjša možnost, da bo 10. januarja na volišča prišlo 350.000 ljudi, ki bi glasovali proti zakonu.
Za zavrnitev zakona na referendumu mora namreč več volivcev glasovati proti zakonu, poleg tega mora po ustavni ureditvi proti zakonu glasovati najmanj 20 odstotkov vseh volilnih upravičencev, torej približno 340.000 volivcev.
V koaliciji Za otroke gre so sicer ob vložitvi podpisov v DZ minuli teden izrazili pričakovanje, da bo referendum na eno od decembrskih nedelj. Glede predloga, da bi referendum izvedli 10. januarja, pa so v koaliciji pojasnili, da sami ne odločajo o izbiri datuma. "Tisto, čemur se posvečamo, je zmaga na katerikoli referendumski datum v dobrobit otrok, materinstva in očetovstva ter vloge starih staršev," so navedli.
Vprašanje na referendumskem lističu se bo glasilo: Ali ste za to, da se uveljavi zakon o spremembah in dopolnitvah zakona o zakonski zvezi in družinskih razmerjih, ki ga je sprejel DZ na seji 3. marca?