Jure SešekJure Sešek
Miha MočnikMiha Močnik
Alen SalihovićAlen Salihović
9. kongres NSi (foto: ARO)
9. kongres NSi

Novakova: Če Slovenija ostane zunaj schengenske meje, se mora vlada vprašati o svoji nadaljnji usodi

Slovenija | 21.11.2015, 19:37 Marta Jerebič

V Dravogradu so sklenili 9. Kongres NSi, ki se ga je udeležilo več kot 600 delegatov ter članov in simpatizerjev stranke. Geslo tokratnega kongresa je bilo "Konkretno za ljudi", vsebinsko pa je bil namenjen predvsem dvema reformama, ki ju je stranka pripravila na področju davkov in zdravstva. Delegati so ob koncu kongresa obravnavali in sprejeli tudi več resolucij: Resolucijo z naslovom Konkretni ukrepi za nižje davke, ter resolucijo posvečeno zdravstveni reformi z naslovom Konkretni ukrepi za varno zdravje. Poleg tega je kongres sprejel še eno nujno kongresno izjavo, ki jasno odseva stališče krščanskih demokratov ob nameri po redefiniciji družine in zakonske zveze. Resolucija nosi naslov: Imam pravico do mame in očeta!

V kongresni resoluciji glede ukrepov za nižje davke v NSi izpostavljajo potrebo po zmanjšanju davčnega bremena državljanov in po vzpostavitvi pogojev za razcvet podjetništva. Na to temo je zbrane na kongresu nagovoril tudi nekdanji generalni direktor davčne uprave Ivan Simič.

Ključne predlagane spremembe na področju zdravstva, o katerih je na kongresu spregovori nekdanji minister za zdravje Dorjan Marušič, pa se nanašajo na sistemske spremembe v načinu delovanja Zavoda za zdravstveno zavarovanje Slovenije. V NSi želijo vzpostaviti konkurenčnost pri obveznem zdravstvenem zavarovanju in med izvajalci zdravstvenih storitev.

V kongresni resoluciji glede referenduma o noveli zakona o zakonski zvezi se stranka opredeljuje proti predlagani ureditvi, saj ta "osebne želje odraslih postavlja pred temeljne pravice in dobrobit otrok".

Med bistvenimi predlogi za rešitev migrantske problematike pa so ustrezno zavarovanje schengenske meje ter zaostritev registracijskih postopkov in azilne zakonodaje.

Predsednica NSi Ljudmila Novak se je v nagovoru dotaknila več tem, poleg zdravstva in davkov ter bližnjega referenduma tudi proračuna in migrantov. „EU se je tega problema, ki ga je delno tudi sama ustvarila, lotila na napačnem koncu. Vsem ljudem privoščimo, da bi bolje živeli. Vsem ljudem privoščimo, da bi živeli v miru in blagostanju. Vsem otrokom tega sveta privoščimo, da bi imeli srečno otroštvo in upanje v lepšo prihodnost. Vse to pa privoščimo tudi našim državljanom in našim otrokom. Naši ljudje na najbolj obremenjenih mestih morajo živeti naprej in čim bolj normalno opravljati svoje vsakdanje obveznosti. Zato morata Slovenija in EU sprejemati ukrepe, ki bodo najprej zavarovali domače, torej naše in evropske državljane,“ je dejala Novakova.

“Tukaj smo se zbrali zato, da en drugega spodbudimo pri našem političnem delovanju in da bolj jasno profiliramo Novo Slovenijo, politiko krščanskih demokratov v političnem spektru Slovenije,” je v izjavi novinarjem pred začetkom kongresa dejal Horvat. Dodal je, da želijo predstaviti konkretne ukrepe, zato je geslo kongresa Konkretno za ljudi. V svojem govoru je dejal, da v primeru, da bi Slovenija pri vzpostavitvi mini schengna ostala zunaj tega območja, potem bodo v NSi “zelo glasno zahtevali, da se mora vlada posloviti z Gregorčičeve,” je bil odločen Horvat, ki je te besede ponovil tudi v kongresnem nagovoru.

NSi bo Sloveniji danes pokazala, kar država potrebuje – to je varnost, je dodal vodja poslanske skupine Matej Tonin. “NSi zagotavlja stabilnost tako na področju vrednot kot ekonomske politike. “To je največ, kar lahko damo Sloveniji,” je prepričan.

Slovenija v času, ko jo pretresajo različne krize, hlepi po strankah, ki bi zagovarjale prave, tradicionalne vrednote in ekonomske politike, ki res delujejo in ki ustvarjajo delovna mesta. Takšna je po njegovem prepričanju tudi davčna reforma, ki jo predlagajo v NSi. Nasploh pa je današnji kongres posvečen temu, da izrazijo podporo vrednotam, na katerih je nastala zahodnoevropska civilizacija, je pristavil Tonin.

V kongresnem nagovoru se je Tonin dotaknil tudi skorajšnjega referenduma o zakonu o zakonski zvezi in družinskih razmerjih. Kot je poudaril, bodo storili vse, da zavarujejo vrednote tudi v smislu družinske politike. “Na tokratnem referendumu se borimo za pravico otrok do matere in očeta,” je pojasnil. Tudi poslanka Iva Dimic se je zavzela za višje vrednotenje družine.

Kongres se je posvetil drugemu aktualnemu dogajanju v državi, med drugim problematiki migracij. Poslanec v Evropskem parlamentu Lojze Peterle je v zvezi s tem med drugim poudaril, da bo Evropa uspešna in učinkovita le tedaj, ko bo ključne izraze krize razumela kot skupen problem.

Glede ideje o vzpostavitvi novega oz. malega schengna je dejal, da ga ne bo čudilo, če bo do tega prišlo. To je, kot je dejal, ideja tistih, ki hočejo, da je Evropa učinkovita, in to tudi na zunanji meji. Dodal je, da mu bo žal, če bi do tega prišlo, saj bi to pomenilo, da zdajšnja Evropa ni sposobna izvajati nekaterih temeljnih funkcij.

Poslanec NSi Jernej Vrtovec je v nagovoru ocenil, da je odziv vlade v begunski krizi izredno medel in izrazil bojazen, da “tokrat kockajo z državo”. Ocenjuje, da so šteti dnevi, ko bodo za migrante želene države še omogočale migracije. Meni, da mora vlada v skladu s schengenskimi pravili nemudoma začeti s postopki zapiranja meje s Hrvaško za ekonomske migrante, sicer mora sprejeti odgovornost in, “preden zakocka državo”, ponuditi odstop.

Še ena osrednjih tem tokratnega kongresa je bil strankin predlog zdravstvene reforme. V okviru razprave bo NSi še predstavila programski dokument, v katerem bo natančneje predstavljen njihov pogled na to področje. V Sloveniji po besedah podpredsednika NSi Jožefa Horvata nujno potrebujemo zdravstveno reformo. NSi ima zahvaljujoč svojim in strokovnim zunanjim sodelavcem, to reformo “praktično” pripravljeno, a stranka po njegovih besedah ta trenutek nima še dovolj politične moči, da bi jo lahko realizirala. Bodo pa, tako Horvat, na primeren način poskušali motivirati vse politične sile v parlamentu in v vladi, da bi dokazali, da so njihovi ukrepi dobri in da jih bo sprejela tudi koalicija.

Novakova pa je o referendumu povedala: "Krščanski demokrati smo prepričani, da otrok potrebuje očeta in mamo. Prepričani smo, da otrok ni pravica nikogar, pač pa dar, ki bi moral biti vedno spočet iz ljubezni in v vsakem primeru ljubljen in vzgajan od obeh staršev. Vsi vemo, kakšne pozitivne in negativne posledice pustijo na otroku družina, vzgoja, šola, vrstniki in družba nasploh. Zato se kot politik moram postaviti v bran otroku in njegovi pravici do mame in očeta, ki je pred pravico odraslih oseb. Kot poslanka s sprejemanjem zakonov odločam o prihodnosti teh otrok. Poslanci NSi smo spremenjenemu zakonu o zakonski zvezi odločno nasprotovali. Ker pa je dobil večinsko podporo v DZ, je bil kljub temu sprejet. Podpisi državljanov in številna nasprotovanja zakonu so nas privedla do referenduma. Na njem bomo imeli priložnost, da zakon zavrnemo. Naši glasovi niso dovolj, zato moramo narediti vse, kar je v naši moči, da bodo glasovali tudi tisti, ki se z nami strinjajo, pa jim je pot na volišča po navadi odveč. V NSi smo tudi protestirali zaradi procedur, saj je bil zakon sprejet po hitrem postopku in brez javne razprave. V resnici pa so se tisti, ki ga podpirajo, želeli izogniti razpravi o tem. V državah, kjer so se podobni zakoni že uveljavili, so aktivisti LEGEBITRE dobili krila in podlago za uveljavljanje njihove teorije spola, kar pa je nadaljnje nasilje nad naravo in naravnimi zakonitostmi. Ljudi želijo prepričati, da si vsak lahko sam izbira spol in pri tem po mili volji eksperimentira. Ker sem prepričana, da človek ne more narediti stvari bolje, kot jih je Bog naredil, spoštujem naravne zakone. In ker ne želim, da bi moje vnuke vzgajali po novih teorijah spola, bom na referendumu glasovala proti."

Slovenija, Politika
Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc) Martin Golob in Borut Pahor (photo: Rok Mihevc)

Kako je Martin Golob do solz nasmejal Boruta Pahorja

Razprodana Festivalna dvorana je v četrtek gostila dobrodelno obarvan večer. Zanj sta v organizaciji Založbe Družina in Zveze prijateljev mladine poskrbela duhovnik Martin Golob in nekdanji ...

Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje) Župan Kočevja Gregor Košir (photo: Občina Kočevje)

Z davkom na pse kaznujemo napačno publiko

V preteklih dneh je razburila napoved kmetijskega ministrstva, da naj bi z zakonom o zaščiti živali uvedli novo dajatev za lastnike psov. Včeraj so na ministrstvu pojasnili, da brez soglasja občin ...

Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO) Maja Morela in Jure Sešek (photo: ARO)

Sobotna iskrica, ob kateri smo potrebovali robčke

Legendarna oddaja Sobotna iskrica, ki jo je več kot 30 let na našem radiu ustvarjal Jure Sešek, je prešla v roke mlajši generaciji. Oddaja bo tako živela naprej in prinašala teme zanimive mladim ...

Jože Pavlakovič (photo: NL) Jože Pavlakovič (photo: NL)

Jože Pavlakovič, župnik polanski

Kot je zapisano v naslovu, tako se g. Jože predstavi ob srečanju na radiu, ko smo ga povabili na pogovor za sobotno popoldansko oddajo. Letošnje leto je zanj polno jubilejev in pomembnih obletnic.