Na Dunaju mednarodni pogovori za reševanje konflikta v Siriji
Svet | 30.10.2015, 12:55 Andrej Šinko
Na Dunaju so pripravili konferenco o iskanju političnih rešitev za vojno v Siriji. Udeležili naj bi se je predstavniki sedemnajstih držav, med drugim Združenih držav Amerike, Rusije ter institucij Evropske unije in Združenih Narodov. Na srečanje je bil prvič povabljen tudi Iran. Politični analitik dr. Primož Šterbenc poudarja, da je to pomemben premik, saj je rešitev sirskega konflikta brez sodelovanja Irana, težko dosegljiva.
Prve dve ali tri stranske pogovore so glavni akterji opravili že včeraj. Med drugim sta se sestala zunanja ministra ZDA in Rusije John Kerry in Sergej Lavrov, oba pa sta pogovarjala tudi z iranskim kolegom Mohamedom Džavadom Zarifom. Ob tem dr. Šterbenc poudarja, da je prisotnost Irana na srečanju zelo pomembna. »Iran je vsekakor država brez katere ni mogoče končati vojne v Siriji. Je najpomembnejša šiitska sila, ima velik vpliv na sirski režim, kateremu je v času vojne pomagal z najmanj petnajst milijardami dolarjev, poleg tega pa ima Iran v Siriji tudi svoje vojaške svetovalce,« je pojasnil, in dodal, da izkušnje kažejo, da če je Iran vključen v pogovore, deluje zelo konstruktivno.
Ameriški in ruski zunanji minister sta se srečala tudi svojima kolegoma iz Turčije in Savdske Arabije. Pogovorov pa naj bi se udeležili tudi zunanji ministri Nemčije, Velike Britanije in Francije ter predstavniki Jordanije, Egipta, Združenih arabskih emiratov, Katarja, Kitajske, Italije, Iraka in Libanona. Sile imajo sicer različen pogled na to, kako bi morala potekati tranzicija v Siriji. Tiste na strani Rusije menijo, da s sirskim predsednikom Bašarjem al Asadom. Druge, na čelu katerih so ZDA, pa zahtevajo, da se Asad umakne z oblasti. Šterbenc meni: »Če ne bo vključen vsaj v neko prehodno oblast tudi Bašar al Asad, potem vojne preprosto ne bo mogoče zaključiti. Zakaj? Zaradi tega, ker se z Bašarjem al Asadom identificirajo manjšinske religijske skupnosti v Siriji.« Po besedah sogovornika pa ga podpirata tudi Iran in Hezbolah.
Rusija in Iran sicer vztrajata, da mora o Asadovi usodi odločiti sirski narod, Rijad pa zahteva, da mora oditi. Današnji pogovori sicer predstavljajo nekakšen začetek dialoga med regionalnimi tekmeci in drugimi ključnimi igralci v sirskem konfliktu, ki je v štirih letih zahteval več kot 250.000 življenj. Kljub temu pa opazovalci ne pričakujejo večjega preboja.