Cerar v nedeljo na vrh o begunski krizi
| 22.10.2015, 05:00 Petra Stopar
Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker je zaradi begunske krize za nedeljo sklical vrh Evropska unija - Balkan. Na srečanju, na katerega so med drugim vabljeni premierji balkanskih in srednjeevropskih držav, tudi Slovenije, naj bi se dogovorili o skupnem delovanju, ki bi ga začeli uresničevati nemudoma.
Srečanja v Bruslju naj bi se udeležili premierji Slovenije, Avstrije, Nemčije, Bolgarije, Hrvaške, Makedonije, Grčije, Madžarske, Romunije in Srbije, luksemburško predsedstvo Sveta EU, visoki komisar ZN za begunce ter predsednik Evropskega sveta Donald Tusk. Nanj so vabljeni tudi predstavniki evropske agencije za zunanje meje Frontex in evropskega azilnega urada EASO. Kot je komisija izpostavila v sporočilu za javnost, je spričo vse bolj kriznih razmer ob t. i. balkanski poti nujno močno okrepiti sodelovanje, posvetovanje in takojšnje ukrepanje.
Po poročanju avstrijske tiskovne agencije sta pobudo za srečanje dala nemška kanclerka Angela Merkel in avstrijski kancler Werner Faymann. „V mrzlih zimskih mesecih gre dobesedno za reševanje človeških življenj,“ so poudarili v uradu avstrijskega kanclerja. Pri tem so izpostavili, da je treba zagotavljati pravico do azila, migranti, ki do azila niso upravičeni, pa se morajo vrniti v domovino. Dodali so, da bi morali na zunanji meji unije vzpostaviti „učinkovite hotspote“, ob balkanski poti pa sta nujna tudi učinkovito vračanje zavrnjenih prosilcev za azil ter finančna pomoč za oskrbo beguncev. V uradu avstrijskega kanclerja se zavzemajo tudi za tesnejše sodelovanje s Turčijo v begunski krizi. Na srečanju naj bi se osredotočili na delovanje centrov za registriranje beguncev, t. i. hotspotov, na zunanjih mejah unije. Hotspote naj bi v Grčiji in Italiji vzpostavili do konca novembra, prvi pa že delujejo.
Nemška kanclerka pa predlaga, da bi na srečanju govorili o skupnih rešitvah v zvezi z balkansko potjo. Kot je danes poudaril njen tiskovni predstavnik, ni prav, da vsaka država zase sprejema ukrepe. Ker ima ravnanje posamezne države posledice za druge države v verigi, bi se morali posvetovati med seboj.
Slovenija je ob vse hujši stiski zaradi množičnega prihoda migrantov v torek zaprosila za pomoč EU pri soočanju s krizo. Pristojna ministrstva naj bi uradno zaprosila za pomoč v opremi za policijo in v policijskih silah ter za finančno pomoč.