Papež avdeinca
Znane prve podrobnosti papeževega obiska v Mehiko
Cerkev po svetu | 15.10.2015, 14:25 Marta Jerebič
Vatikan je minule dni tudi uradno potrdil prvo potovanje papeža Frančiška v Afriko, kjer bo med 25. in 30. novembrom letos obiskal Kenijo, Ugando in Srednjeafriško republiko. Zadnja postaja potovanja je zaradi trenutnih nemirov na tem območju še malce vprašljiva. Kot je razvidno iz papeževega bogoslužnega koledarja, pa se bo 10. novembra odpravil na pastoralni obisk v Firence ter 15. novembra obiskal evangeličansko-luteransko Cerkev v Rimu. Katoliška Cerkev v Mehiki pa je že objavila prve podrobnosti o načrtovanem obisku papeža Frančiška prihodnjo pomlad.
Med drugim naj bi obiskal baziliko Guadalupske Matere Božje ter se srečal s priseljenci in predstavniki drugih družbeno zapostavljenih skupin. Mehiški verniki upajo tudi na spodbudo za zaščito življenja od spočetja do smrti in za zakonsko zvezo. Sveti oče naj bi obiskal tudi zvezno državo na jugozahodu Mehike Chiapas, kjer mnogi migranti iz Južne in Srednje Amerike prečkajo mehiško južno mejo in nato nadaljujejo pot proti ZDA. Možen bi bil tudi obisk severne meje z ZDA, kar naj bi »sosede spodbudilo, naj odprejo svoja vrata«.
Iz ZDA pa medtem poročajo, da je imelo apostolsko potovanje papeža Frančiška v to državo pozitiven vpliv na javno podobo tamkajšnje katoliške Cerkve v državi. To je pokazala raziskava, ki jo je na začetku oktobra izvedel ameriški raziskovalni center Pew.
V anketni vzorec je bilo vključenih tisoč oseb. 28 odstotkov vprašanih je izjavilo, da imajo po obisku svetega očeta boljše mnenje o Cerkvi. 6 odstotkov jih je nasprotno zatrdilo, da so Cerkvi manj naklonjeni. Za 58 odstotkov anketirancev pa je podoba ostala nespremenjena.
Kar zadeva priljubljenost papeža Frančiška v Združenih državah Amerike v primerjavi s preteklim junijem pa je raziskava pokazala samo rahlo povečanje. S 64 odstotkov je narasla na 68 odstotkov. Poleg tega je k tej rasti bolj kot katoliško prispevalo ne-katoliško mnenje. V odgovorih na vprašanje, kako bi z eno besedo opisali svetega očeta, so se sicer največkrat ponovile opredelitve: dober, ponižen, prijazen in sočuten. Približno polovica vprašanih je redno spremljala novice o njegovem obisku.