Drugo zasedanje Papeške komisije za zaščito mladoletnih
Cerkev po svetu | 14.10.2015, 08:57 Marta Jerebič
Papeška komisija za zaščito mladoletnih je imela od 9. do 11. oktobra svoje drugo zasedanje. Prihodnjič se bodo sestali februarja 2016.
Tokratno delo je temeljilo na poročilih, ki so jih predstavile delovne skupine, ustanovljene februarja letos. Poročila tako izpostavljajo smernice za zaščito mladoletnih, pomoč žrtvam in njihovim družinam, izobraževanje duhovnikov in redovnikov. Člani komisije so se poleg tega udeležili konferenc in seminarjev na temo zaščite mladoletnih na Irskem, v Veliki Britaniji, Franciji, na Novi Zelandiji, tihomorskih otokih in nedavno tudi na Filipinih, kjer je sodelovalo kar 76 škofov. Prihodnji mesec se bodo člani komisije srečali s škofi iz Srednje Amerike.
Pogovor s članom komisije
Več o zasedanju, ki je potekalo minule dni, je za Radio Vatikan povedal še član komisije, jezuitski pater Hans Zollner: »Nekaj pomembnega in nedvomno zelo lepega je bilo ugotoviti, da so delovne skupine opravile veliko dela.« Naloga teh skupin je bila poglobiti določene tematike, ki so bile opredeljene na zadnjem zasedanju. In komisija, ki je računala na znanje in izkušnje članov skupin, je z opravljenim delom zadovoljna.
P. Zollner je komentiral tudi konference in seminarje v raznih državah. Dejstvo, da je komisija povabljena na toliko srečanj, dokazuje naraščajočo pozornost do teme zlorab in pomena preprečevanja le-teh. Zahvala za to gre nedvomno pismu svetega očeta, ki ga je februarja letos naslovil na predsednike škofovskih konferenc in redovne predstojnike. V njem jih je povabil k sodelovanju s komisijo. P. Zollner je nato izpostavil zlasti srečanje na Filipinih. Filipinska škofovska konferenca se je odločila vzpostaviti tajništvo oz. nekakšno komisijo na nacionalni ravni, ki bo lahko pomagala škofijam. Predvsem tistim manjšim, ki nimajo dovolj osebja za načrtovanje preprečevanja ter reševanje pravnih in kanoničnih vprašanj. Zollner je omenil tudi veliko odprtost, konkretnost in osebno držo sprejemanja pri soočanju s problemom: »To je nekaj, kar lahko resnično služi kot model tudi za druge države.«
P. Zollner je spomnil še na srečanje papeža Frančiška s šestimi žrtvami zlorab. Sveti oče zanje moli tudi sedaj: »To je nekaj zares velikega, zelo ganljivega, kaže nam, kako je sveti oče zelo empatično blizu trpljenju žrtev. To je zelo lepo in zelo dobro znamenje, ki je lahko zgled tudi za škofe in redovne predstojnike, da bi odprli svoje hiše, pa tudi svoja srca, da bi poslušali in dali prostor izrazu tistega trpljenja, ki so ga mnogi med njimi leta in desetletja prenašali sami, z veliko osamljenostjo, veliko žalostjo in občutkom, da jim Cerkev ni prisluhnila.« Sveti oče nas opogumlja za soočenje s tem trpljenjem. Želi, da bi mu pustili vstopiti v naše molitve in naša srca, da bi žrtve tako lahko nadaljevale pot ozdravljenja, je še dejal p. Zollner.
Vir: Radio Vatikan