Župani od države zahtevajo jasnejše načrte za prihodnje soočanje z begunci
Slovenija | 02.11.2015, 15:32
Župani občin, združenih v Skupnosti občin Slovenije, so se v Šentilju z državnim sekretarjem na ministrstvu za notranje zadeve Boštjanom Šeficem pogovarjali o begunski problematiki. Ob tem so zahtevali od države jasnejše odgovore glede prihodnjih načrtov pri soočanju z begunci. Šefic jasnih odgovorov ni mogel dati, je pa povedal, da je k izboljšanju razmer v Šentilju prispevala tudi nova železniška proga, bližje nastanitvenemu centru.
"Od države pričakujemo zelo jasne scenarije za primere, če se bodo stvari morda tudi poslabšale," je po sestanku za medije povedal predsednik Skupnosti občin Slovenije Ivan Žagar. Po njegovih ocenah bi bilo treba na podlagi dosedanjih izkušenj pripraviti možne načrte za prihodnje, da ne bi tako velik del bremena kot doslej padel na lokalne skupnosti in prostovoljce.
"Pozivamo državo, naj se čim bolj pripravi za naprej in da ima scenarije, ki bi se lahko zgodili, že vnaprej pripravljene," je dodal župan Občine Podčetrtek Peter Misja. "Danes je to problem občine Šentilj, jutri je lahko to problem vseh občin. Predvsem smo razmišljali v to smer, kaj se bo zgodilo v prihodnosti, če se bodo begunci začeli vračati," je povedal šentiljski župan Štefan Žvab.
Jasnih odgovorov niso dobili. "Na današnjem sestanku smo se predvsem informirali o trenutnem dogajanju, o tistem, kaj lahko pričakujemo v naslednjem obdobju, o nekaterih tveganjih, ki se še pojavljajo in seveda predvsem o tem, kaj je treba v naslednjem obdobju narediti. Mislim, da je bil sestanek koristen, tako za župane kot zame in za moje kolege. Nekatera priporočila in predloge, ki so jih dali, bomo tudi upoštevali pri našem nadaljnjem delu," je povedal Šefic.
Po njegovih besedah je težko napovedati, kako se bo tok beguncev odvijal v prihodnje. "Veliko je odvisno, kako bodo zadeve potekale v Grčiji na eni strani ter na drugi strani ali bodo ciljne države, kot sta Nemčija in Švedska, še pripravljene sprejemati migrante. V kolikor bodo in v kolikor se bodo uredile razmere v Grčiji, bo ta migracijski tok možno obvladovati. V nasprotnem pa bo vlada, kot smo že najavili, morala sprejeti ustrezne ukrepe, zato da bo situacija v Sloveniji obvladljiva," je pojasnil.
Trenutno so najbolj obremenjene občine Brežice, Šentilj in Gornja Radgona, delno tudi Jesenice. "Zaenkrat je to optimalno naravnano. Se pa zavedamo, da bo treba predvsem Šentilj v prihodnje razbremeniti, če se obseg migracij ne bo zmanjšal," je povedal Šefic.
Župani so si zjutraj ogledali šentiljski nastanitveni center. Po Šefičevih ocenah nastanitveni center kljub veliki obremenitvi deluje odlično. "Celotna ekipa, tako policija, vojska, civilna zaščita in prostovoljci, odlično delajo, pravzaprav vse teče nad pričakovanji dobro. Bo pa treba v naslednjem obdobju poskrbeti, da se s to problematiko, zlasti kar se tiče oskrbe in delovanja nastanitvenih centrov, ukvarja profesionalna struktura, glede na to da prostovoljci ne bodo mogli v nedogled delati in skrbeti za migrante," je povedal. Težava šotorišča v Šentilju je, da ne nudi ustreznih pogojev za namestitev beguncev pozimi. "Zlasti če bi padlo veliko snega, bi morali del tega šotorišča najverjetneje zapreti, del pa bi verjetno lahko ostal," je pojasnil.
Šefic: Novi peron v Šentilju se je izkazal za modro odločitev
Na popoldanski novinarski konferenci pa je Šefic izrazil zadovoljstvo nad delom tamkajšnje ekipe in tudi občine, ki si po njegovih besedah aktivno prizadeva, da bi življenje v občini teklo normalno. Za zelo dobro in modro odločitev se je izkazala odločitev za postavitev novega perona v Šentilju, tako z vidika varnosti občanov kot tudi nekoliko manjše obremenjenosti policije. Prav tako je pridobitev zelo dobrodošla tudi za migrante, ki imajo odslej le okoli 50 metrov hoda do nastanitvenega centra, je povedal državni sekretar. Šefic je še povedal, da bodo v Šentilju v prihodnjih dneh dodatno uredili območje nikogaršnje zemlje na meji z Avstrijo.
Kopač Mrakova: Z večino kandidatov za javna dela pri beguncih že opravljeni razgovori
Ministrica za delo Anja Kopač Mrak pa je na novinarski konferenci o aktualnem dogajanju v zvezi s prihodom beguncev povedala, da se je ministrstvo aktivno vključilo v pomoč pri delu z begunci. Z večino od 260 dolgotrajno brezposelnih, ki bodo vključeni v program javnih del, so že opravljeni razgovori. Ministrstvo je v sodelovanju z zavodom za zaposlovanje in upravo za zaščito in reševanje pripravilo program javnih del, ki ga financira ministrstvo. Izvajalec je uprava za zaščito in reševanje, ki bo z brezposelnimi sklenila pogodbe o zaposlitvi, je pojasnila ministrica. Zdaj po njenih besedah potekajo zdravniški pregledi oseb, ki bodo vključene v program javnih del, oziroma jih napotujejo na preglede.