Maja MorelaMaja Morela
Andrej JermanAndrej Jerman
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Prihod beguncev in migrantov v Slovenijo se nadaljuje, pristojni na terenu

Slovenija | 24.10.2015, 16:41

Vse kaže, da se množičen prihod beguncev in migrantov v Slovenijo še ne bo umiril tako kmalu. Do zdaj jih je v drugem valu v našo državo prišlo že skoraj 58.000. Velik del je odšel v Avstrijo. Razmere na terenu, kjer pomagajo številni policisti, člani civilne zaščite, vojaki in prostovoljci, si tudi ta konec tedna ogledujejo predstavniki oblasti.

V Slovenijo je včeraj prišlo 9.500 beguncev in migrantov, danes do poldneva skoraj 5.600, skupaj že 57.900. Še vedno je najbolj obremenjena zelena meja pri Rigoncah. V sprejemnih in namestitvenih centrih po državi je bilo dopoldne nameščenih 9.000 beguncev in migrantov, največ, 4.500 v Brežicah, dobrih 2.000 v Šentilju in 1.400 v Rigoncah. 1.780 jih je Slovenijo danes zapustilo.

Državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Boštjan Šefic ocenjuje, da naša država za zdaj dobro obvladuje položaj. Sam je obiskal namestitveni center v Šentilju, kjer ga je navdušila odlična organizacija. Pohvalil je civilno zaščito, policiste in vojake, ki po njegovih besedah dobro sodelujejo, ter tudi prostovoljce in tamkajšnjo občino. Šefic ugotavlja, da pri oskrbi beguncev in migrantov ne prihaja do večjih težav, le prostovoljcem, ki igrajo izjemno pomembno vlogo, počasi pehajo moči, zato bodo potrebovali okrepitve. "To je ena od prioritet, ki jo skupaj z upravo za zaščito in reševanje, ministrstvom za delo in drugimi iščemo. V bistvu smo že našli neko rešitev, a jo moramo v prihodnjih dneh tudi operacionalizirati in formalno urediti." Šefic je obiskal tudi namestitveni center v Gornji Radgoni, od koder je prav tako odšel z dobrim vtisom. "Odlično delajo. Tudi sami migranti ugotavljajo, da je Slovenija ena najbolj urejenih držav na vsej njihovi poti." Danes namerava še v Rigonce.

Brežice in Dobovo, ki se te dni prav tako soočata z množicami beguncev in migrantov, pa je danes obiskal predsednik odbora državnega zbora za obrambo in poslanec SDS Žan Mahnič. Med drugim je za obvladovanje begunsko-migracijski tokov predlagal rešitev po madžarskem vzorcu. "Še pred dvema mesecema prepovedana beseda ograja verjetno postaja vse bolj realna," je prepričan. Napovedal je tudi, da bo dal pobudo za sklic terenske seje parlamentarnih odborov za obrambo, notranje zadeve in zdravstvo, saj lahko poslanci le na licu samem dojamejo resničen položaj in potrebe.

V brežiškem sprejemnem centru je prav danes prišlo do spora in pretepa med dvema skupinama tujcev, nekaj ljudi je bilo poškodovanih. Župan Ivan Molan sicer meni, da je po obisku državnih predstavnikov in nekaterih veleposlanikov položaj v občini le nekoliko drugačen, čeprav ni lahko. "Iz ure v uro je težje, prihaja večje število migrantov, poskrbeti moramo za njihov prvi sprejem in namestitev, a tudi, da življenje v občini teče nemoteno." Molan je na brežiško območje povabil tudi predsednika države Boruta Pahorja. Ta se je povabilu odzval, to popoldne naj bi se najprej ustavil v vojašnici Cerklje ob Krki, kjer naj bi prejel poročilo o razmerah. Nato naj bi se na teren podal tudi sam.

Slovenija, Politika
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...