Škof Šuštar ob slovesu Bučarja: V življenju je ostajal v zavzetem odnosu z Bogom in v skupnosti Cerkve
Slovenija | 23.10.2015, 18:45
V Bohinjski Bistrici so se na pogrebu z vojaškimi častmi poslovili od staroste slovenske politike dr. Franceta Bučarja. Predsednik republike Borut Pahor ga je v nagovoru označil za narodnega buditelja in voditelja. Ljubljanski pomožni škof Franc Šuštar pa je pri pogrebni maši spomnil, da se je pokojni trudil v življenju ostati zvest v odnosu do Boga in v skupnosti Cerkve.
Škof Šuštar je v cerkvi sv. Miklavža v Bohinjski Bistrici uvodoma izrekel sožalje ženi Ivki Bučar in celotni družini v imenu Škofovske konference in njenega predsednika novomeškega škofa Andreja Glavana: „V imenu Slovenske škofovske konference Vam in Vaši družini izrekam globoko sožalje ob izgubi vašega moža dr. Franceta Bučarja. Obenem izrekam priznanje za vse njegovo delovanje na področju družbenega in političnega življenja. Še posebej se ga v molitvi spominjam zaradi njegovega izjemnega prispevka pri osamosvojitvi Slovenije in njegovega delovanja znotraj naše Cerkve. Kot kristjan je iskal resnico in se po svojih najboljših močeh zavzemal za pravičnost in solidarnost. Naj mu Gospod da bogato plačilo za njegovo nesebično služenje in mu podeli večno življenje. Naj počiva v Božjem miru.“
Teolog in filozof frančiškan p. Edvard Kovač pa je v nagovoru ob koncu maše o svojem prijatelju Bučarju dejal, da je bil pokončen človek - kakor da bi v njegovem življenju odsevale gore bohinjskega kota, ki so bedele nad njegovim otroštvom in nakazovale njegov smeli značaj. Bučar je bil po njegovih besedah pravičen, tako do naroda, za katerega je živel in mu je privoščil svojo samostojnost, kot do svojih dragih in do vsakogar, saj da je "zahteval pravico za vsakega človeka in s tem vzpostavljal demokratično družbo". "Za to svojo pravičnost je moral trpeti in marsikaj prestati," je še spomnil Kovač.
Ekonomist Jože Mencinger je o Bučarju spregovoril predvsem kot o svojem učitelju in prijatelju, ki ga je spoznal na ljubljanski pravni fakulteti. Po njegovih besedah se je Bučar najbolje počutil kot upornik z razlogom ali brez, kot človek, ki ga niso marali niti na levi niti na desni, kot je sam mnogokrat povedal. Tudi ena od Bučarjevih vnukinj se je v svojem nagovoru spomnila stvari, ki so jih počeli skupaj. Kot vnuki so dedka videli kot nekoga, "ki smrtno resno jemlje poročila in branje časopisa".
Maši je sledil sprevod do groba, v katerega je bila položena žara. Pred tem so zadonele tudi salve. Gardisti Slovenske vojske so sicer že dopoldne pred vežico prinesli vence najvišjih predstavnikov države, pogreb z vojaškimi častmi pa je spremljala častna enota Slovenske vojske, igral tudi orkester Slovenske policije.
France Bučar, predsednik prve demokratično izvoljene slovenske skupščine, od katerega so se dopoldne v Ljubljani poslovili tudi na žalni seji državni zbor, je umrl v torek v 93. letu starosti. Velja za starosto slovenske politike, leta 1992 je prejel tudi zlati častni znak svobode Republike Slovenije.