Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko

Opozicija v migrantski krizi poziva vlado k učinkovitemu ukrepanju

Slovenija | 21.10.2015, 19:43

Predsedniki pomladnih strank so pozvali vlado, naj vsaj naknadno poskrbi za usklajeno, odločno in učinkovito ukrepanje vseh pristojnih državnih ustanov pri obvladovanju migrantskega vala in poskrbi za varnost državljanov. Vodja poslanske skupine največje opozicijske stranke Jože Tanko je medtem pisal predsedniku države Borutu Pahorju. Nekateri poslanci SDS pa so se podali na teren. Vinko Gorenak Gorenak, ki si je ogledal razmere v Brežicah, je prepričan, da se migrantska kriza v Sloveniji ne bi zgodila, če bi ravnali kot Madžari, ki so postavili žične ograje na najbolj izpostavljenih delih meje.

Janez Janša, Ljudmila Novak in Marko Zidanšek so v skupni izjavi za javnost poudarili, da v SDS, N.Si in SLS obžalujejo, ker je naše oblasti položaj kljub pravočasnim opozorilom popolnoma presenetil. "Iz dneva v dan smo priča zavračanju smiselnih predlogov, nato pa naknadnemu spreminjanju izjav in stališč, brezplodnim razpravam in zmedenosti," so zapisali. Prepričani so, da je treba vodenje državotvornih ministrstev in organov v sestavi zaupati posameznikom s potrebnim znanjem in sposobnostjo.

Tanko medtem pozdravlja vključevanje Pahorja v reševanje migrantske krize. V pismu je spomnil, kako predsednik države delovni obisk v Belgiji izkoriščate predvsem za pogovore o migrantski krizi in sogovornike seznanja z najaktualnejšimi razmerami v naši državi. "Slovenija ni pripravljena na učinkovito soočenje z eno največjih civilizacijskih ter humanitarnih kriz sodobnega sveta, pa tudi z velikim varnostnim vprašanjem," ugotavlja Tanko. Ob tem poudarja pomembnost Pahorjeve funkcije, saj je tudi vrhovni poveljnik obrambnih sil. Zato ga zanima, kaj vse bo še storil, da bodo razmere pod nadzorom.

Poslanci SDS Suzana Lep Šimenko, Bojan Podkrajšek in Ljubo Žnidar so danes obiskali Šentilj, Vinko Gorenak, Anja Bah Žibert, Andrej Šircelj in Tomaž Lisec pa so se mudili v Rigoncah in Brežicah. "Videti v živo nekaj, o čemer poročajo mediji, je nekaj povsem drugega. Dobiš pravi vtis, dobiš bolj realen vtis, bolje si seznanjen," je v pogovoru za naš radio pojasnil Gorenak. Povedal je, da so razmere v Rigoncah precej kaotične. "Hrvatje očitno ustavijo vlak nekaj sto metrov od meje, ljudem pokažejo, čez katero koruzno polje morajo, policisti jih pričakajo ob enem od nadvozov." Po njegovih besedah migranti ležijo po poljih in travnikih ter čakajo, ocenil je, da gre v glavnem za precej mlade ljudi, predvsem moške, čeprav so med njimi tudi ženske, otroci in celo invalidi. Varnostno precej bolj problematične so, tako Gorenak, razmere v Brežicah, kjer sta med drugim pogoreli dve tretjini tamkajšnjega sprejemnega centra. "Povedali so nam, da so požgali več šotorov, a v času našega obiska so že pripravljali novo šotorišče." Gorenak se sprašuje, kaj bi naredil sam, če bi bil notranji minister, kaj bi se zgodilo, če bi bila na oblasti druga vlada. "Ko je madžarski premier Viktor Orban začel govoriti o tem, da bo zagradil mejo s Srbijo in Hrvaško, je bil pravi čas za ukrepanje Slovenije. Takrat je bilo mogoče predvideti natančne številke, takrat bi nam moralo postati jasno, da bodo tisoči prišli k nam, ko bo zaprl mejo." Našo vlado je po njegovem migrantski val presenetil, kot sredi decembra napovedan sneg preseneti zimske službe. "Takrat bi morali postavljati žico na meji, spreminjati azilno zakonodajo, zakonodajo s področja prehajanja meje in področja obrambe." Če ne prej, mora Slovenija ukrepati zdaj. "To je ključni trenutek, da naša država nahrani in oskrbi tiste, ki pri nas bodo, pod pogojem, da do takrat zapre mejo. Če tega ne bo storila, bodo ogrožena država in njeni prebivalci." Gorenak je poudaril tudi, da ne želi strašiti ljudi. Kot je dodal, preventivno opozarja, da je lahko huje, zato naj se vlada po njegovih besedah končno zbudi in zavaruje mejo.

Slovenija, Svet, Politika, Evropska Unija
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...