V Slovenijo največ migrantov do zdaj, politika išče tudi dolgoročne rešitve
Slovenija | 19.10.2015, 19:57
V Slovenijo je danes vstopilo največ migrantov do zdaj, že približno 5000. Politika išče rešitve za obvladovanje položaja, na ministrstvu za notranje zadeve razmišljajo tudi o dolgoročnih rešitvah.
Najdlje so na vstop v državo čakali v Središču ob Dravi. Tja je ponoči s Hrvaške z vlakom, za katerega Slovenija ni dala soglasja za sprejem, prišlo kar 1800 ljudi. "Hrvaška več v nobenem delu ne upošteva niti naših prošenj, niti usmeritev, niti zavrnitev," je na redni novinarski konferenci ob migrantski krizi dejal državni sekretar na ministrstvu za notranje zadeve Boštjan Šefic.
Čez mejo so danes najprej smeli tisti, ki so potrebovali oskrbo, mladoletniki in ženske. Približno 400 migrantov ostaja ujetih med policijskimi ograjami med prehodoma Središče ob Dravi in Trnovec.
Migranti so prihajali tudi na ostale mejne prehode, popoldne med drugim nenapovedano na Rigonce in Obrežje skupaj 1700 ljudi. "Z avtobusom so jih pripeljali do meje, nato so morali peš. Vlada precejšen kaos, Slovenija je namreč polna," je za naš radio povedal prevajalec Váel Hanuna, ki pomaga Slovenski Karitas. "Mraz je, večina je brez vetrovk, utrujeni so od poti, premraženi. Veliko je otrok in družin," je opisal razmere. Mejna prehoda Središče ob Dravi in Rigonce sta zaradi begunskega vala trenutno zaprta.
Pri sprejemu ljudi poskušajo slovenski organi zadeve pospešiti kolikor se da, nekatere prebežnike z meje odpeljejo tudi neposredno v nastanitvene centre in tam opravijo registracijo. Prav tako skušajo vzpostaviti dodatne namestitvene zmogljivosti, nujna bo dodatna pomoč prostovoljcev, zato so se pristojni že sešli s predstavniki nevladnih organizacij. Po besedah generalnega direktorja uprave za zaščito in reševanje Darka Buta so se dogovorili, da bodo skušali čim prej zagotoviti še ljudi. "Ukvarjali smo se tudi z ugotovitvijo toplih obrokov za migrante po nastanitvenih centrih. Ker gredo precej hitro naprej, je zelo težko oceniti, koliko obrokov moramo naročiti zjutraj, da hrana ne bo ostajala oziroma da je ne bo premalo. Ukvarjamo se torej predvsem z logističnimi problemi," je dodal.
Brežiški župan Ivan Molan je zaradi današnjega prihoda večjega števila migrantov državo pozval k takojšnjemu posredovanju v tamkajšnjem sprejemnem centru in na meji. Brežiška občina je najbolj izpostavljena, razmere bi lahko postale neobvladljive, posledice bi lahko bile resne. Policija je svoje vrste na Brežiškem že okrepila.
Po besedah Šefica Slovenija položaj z migranti še obvladuje. Trenutno pomoč vojske še ni nujna, saj je še dovolj rezerve za menjave in krepitev policijskih enot. A da bi morala vlada razmisliti o prenosu določenih administrativnih pristojnosti, ocenjuje predsednik SDS Janez Janša. Tako bi vojska varovala mejo in policija notranjost države. Nezaželen vstop migrantov lahko po Janševem mnenju Slovenija prepreči le z varnostno ograjo. A v vladi o tem, tako Šefic, ne razmišljajo. Kot je pojasnil, sama ograja nima prave funkcije, če za njo ni varnostnih sil.
Janša je tudi dejal, da bi morala vlada pozvati Nemčijo in Avstrijo, naj ostaneta propustni. Šefic je povedal, da se Avstrija zelo trudi iti nasproti Sloveniji, a ima tudi sama velike težave. "Ljudje, ki so prihajali v Avstrijo v vsem obdobju migrantske krize, so še tam. Zato je danes veliko migrantov, ki so tam že dalj časa. To povzroča dodatne težave." Avstrija je kljub temu danes sprejela blizu 1500 prebežnikov, ki so prišli iz Slovenije. Bo pa v luči migrantske krize nadzor na svoji meji ohranila najmanj do 4. novembra.
Predsednik države Borut Pahor je pred odhodom v Bruselj, kjer se bo srečal s predsedniki treh osrednjih ustanov Evropske unije, obiskal nastanitveni center za migrante na Šentilju. Ob tem je v izjavi za medije poudaril, da mora tudi Slovenija na meji s Hrvaško zaostriti nadzor, če bo to na meji z našo državo storila Avstrija. "Slovenija, ki se je znašla v položaju, ko prihaja veliko več beguncev, kot smo jih sposobni oskrbeti, se bo zanašala na odlično sodelovanje z avstrijskimi oblastmi. Dokler bo imela Avstrija kontroliran prepust beguncev, bomo na slovensko-hrvaški meji to imeli tudi mi."
Na notranjem ministrstvu že razmišljajo o dolgoročnem upravljanju z migracijskim tokom. Zdaj namreč rešujejo trenutno stanje, a želijo vzpostaviti bolj dolgoročne rešitve in razmišljajo vzpostavitvi nečesa podobnega, kot je bil v 90. letih urad za begunce. Migrantski naval namreč še kar ne pojenja, vsak dan na staro celino pride več tisoč ljudi, ki želijo v severno in zahodno Evropo.