Nadškof Alojzij Cvikl
Palij nadškofu Cviklu: Še bolj čutim poslanstvo voditi človeka k Bogu
Slovenija | 18.10.2015, 16:00
V mariborski stolni cerkvi je danes posebej slovesno, saj je apostolski nuncij v Sloveniji Juliusz Janusz tamkajšnjemu nadškofu metropolitu Alojziju Cviklu podelil palij. Omenjeno slovesnost v Nadškofiji Maribor združujejo s praznovanjem obletnice posvetitve stolnice ter s praznovanjem 25-letnice delovanja Karitas v Mariboru.
Nadškof Alojzij Cvikl je pred prejemom palija kleče izpovedal vero. „Danes, ko mi je položeno na ramena to starodavno znamenje, še bolj čutim svoje poslanstvo, voditi na pašo tja, kjer je pravo dobro za vsakega človeka, k Bogu, ki edini lahko nasiti našo lakoto in poteši našo žejo. Ob osebnem srečanju z Jezusom, po zakramentih, še posebej v presveti evharistiji, človek začuti, da je na Božjih ramenih, da je Božje usmiljenje neizmerno, da je človek lahko srečen, ker je sprejet in ljubljen od Boga samega.“
Poleg nuncija so bili na slovesnosti prisotni nadškofa Marjan Turnšek in Franc kramberger, škofje Peter Štumpf, Stanislav Lipovšek, Jožef Smej ter varaždinski škof Josip Mrzljak, navzoči so bili številni sodelavci Karitas ter perdstavniki drugih Cerkva.
Nadškof Alojzij Cvikl je pred skoraj pol leta v mariborski stolnici sv. Janeza Krstnika prejel škofovsko posvečenje in s tem vodenje mariborske nadškofije. Takrat je bila nedelja Jezusa, Dobrega Pastirja. Nadškof Cvikl se je v homiliji navezal na ta dogodek z besedami: „Tudi današnja slovesnost podelitve palija me znova povezuje z Jezusom - Dobrim Pastirjem. Prejel sem palij, tkanino iz volne. To starodavno znamenje, ki so ga škofje v Rimu nosili že v 4. stoletju, ponazarja »Kristusov jarem«, ki je naložen Gospodovemu služabniku. To znamenje razumem kot vnovično Gospodovo povabilo za zvesto izpolnjevanje Božje volje v službi, ki mi je naložena. Zavedam se, da je to pot za Gospodom, ki človeka presega, a je hkrati tudi pot Božjega Sina, ki pa prinaša odrešenje. Izročen palij pa me hkrati spominja na Jezusove besede o izgubljeni ovci. Tisti bolni in slabotni ovci, ki se je zapletla v trnje, in si jo je Jezus, Dobri Pastir, nadel na svoje rame. To je torej znamenje, da smo kot Cerkev vsi skupaj, v prvi vrsti pa škofje in duhovniki, poslani k tistim, ki so zašli, so se izgubili in iščejo pot, ki jih bo vodila v življenje. Koliko je danes ljudi, ki iščejo, ki čutijo osamljenost, ki nosijo v sebi občutek, da jih nihče ne opazi, da jih nihče ne ljubi. Vsem tem želi Jezus Dobri Pastir po nas kristjanih prinesti Božjo ljubezen in Kristusov mir.“
Palij mu je podelil apostolski nuncij v Sloveniji Juliusz Janusz.
„25 let mreže dobrote in sočutja v Mariboru“
V mariborski stolnici so obeležili tudi 25 let delovanja Nadškofijske Karitas Maribor, ki je bila ustanovljena 12. oktobra 1990 in združuje 92 župnijskih Karitas, v katerih deluje 1325 ljudi, večinoma prostovoljcev. Poleg nudenja pomoči v hrani, oblačilih, obutvi ali denarju organizacija izvaja tudi različne socialno-varstvene programe. Skupno število prejemnikov njihove pomoči se v zadnjih štirih letih giblje okoli 12.000.
Srebnemu jubileju je del pridige namenim tudi nadškof Cvikl: „Danes pri tej sveti maši se Bogu zahvaljujemo za 25-letno delovanje Karitas v mariborski nadškofiji in metropoliji. Zato naj bo s tega mesta izrečena zahvala vsem, ki vodite Nadškofijsko karitas v Mariboru, Škofijsko karitas v Celju in Murski Soboti. Hvala vsem voditeljem župnijskih Karitas, in seveda zahvala vsem vam dragi sodelavci. V teh 25-letih je Karitas dokazala, da je dorastla situaciji, da je sposobna v vsej iskrenosti in iznajdljivosti soočiti se z tudi z velikimi izzivi v kdaj zelo zahtevnih razmerah. Poslanstvo Karitas je, da na človeka vedno gledala, kot na celoto, v vsem človekovem dostojanstvu in ne samo na njegove materialne potrebe. Dosedanje delo Karitas nam kaže, da ne iščemo le človeka, ki potrebuje obleko, hrano, zdravila. Ob vsem materialnem želimo nuditi tudi svojo bližino, toplino, sočutje, prijazno besedo in vedno nove spodbude za nadaljnjo pot.
V 25 letih se je stkala mreža dobrote in sočutja. To mrežo želimo z Božjo pomočjo ne samo vzdrževati, ampak jo želimo razširiti. Zato zelo želimo, da bi se v delo in poslanstvo Karitas vključili novi člani. Vsak je dobrodošel, za vsakega je prostor, še posebej vabim vas mlade, da prinesete poslanstvu Karitas svežino in mladostni zagon.“