Maja MorelaMaja Morela
Jakob ČukJakob Čuk
Tone GorjupTone Gorjup

Janša za Radio Ognjišče o Patrii, gospodarski sliki države in begunski problematiki

Slovenija | 14.10.2015, 18:15

V oddaji "Pogovor o" smo gostili predsednika SDS Janeza Janšo. Odgovarjal je na vprašanja povezana z zastaranjem primera Patria, o stanju v katerem je Slovenija, podal oceno enoletnega dela aktualne vlade ter odgovoril še na nekaj drugih aktualnih vprašanj.

O Patrii: Vsi, ki so sodelovali v tem konstruktu, so od režima tako ali drugače nagrajeni

Janša je uvodoma dejal, da je precej nenavadno, da redno sodstvo ne jemlje resno ustavnega sodišča. Opozarja, da je Patria eden od mnogih primerov v katerem je prišlo do velikih zlorab in kršenja ustavno zagotovljenih človekovih pravic. "So sodniki, ki imajo na desetine sodb v katerih so kršili človekove pravice. Več človekovih pravic so kršili, višje so splezali po tej lestvici. Nihče za to ni odgovarjal, zato je stanje takšno in smo nekje na meji absurda. Mislim, da se bo ta piramida kaosa v slovenskem sodstvu in krivice kmalu zrušila in da bo prišlo do reforme."

Spomnil je, kako so bili mnogi iz tako imenovanega "velikega poka" nagrajeni. Omenil je podpredsednico vrhovnega sodišča Nino Betetto, ki naj bi bila na vrhu med kandidati za članico Evropskega sodišča za človekove pravice, Draga Kosa, ki je z NLB sklenil skoraj milijonsko pogodbo ter Milana M. Cvikla, ki sedi na Evropskem računskem sodišču. "Vsi, ki so sodelovali v tem konstruktu, so od režima tako ali drugače nagrajeni, vprašanje je samo, kaj bodo ponudili gospodu Masleši, ki je tako ali tako že na vrhu piramide." V nadaljevanju je dejal, da tranzicija v Sloveniji ni uspela na mnogih področjih, posebna "rak rana" pa je sodstvo. "Če s politiki ljudje niso zadovoljni, na volitvah glasujejo drugače, tudi v podjetjih so mandati članov uprav, edino na sodiščih so trajni mandati. Nekdo lahko v sistemu, kakor je postavljen, do smrti krši človekove pravice pa se mu nič ne zgodi."

O delu vlade: Od nje se pričakuje, da bo izpeljala določene zadeve

O enoletnem delu vlade pa je Janša dejal, da se je po nelegitimnih volitvah najprej pol leta ukvarjala z odvzemom njegovega mandata, danes pa kot nekaj velikega naznanja, da je pripravila proračun, kar je nekaj povsem normalnega. "To je tako, kot če bi se avtoprevoznik hvalil s tem, da ima izpit," je ponazoril. "To ni to, kar se pričakuje od neke vlade. Od nje se pričakuje, da bo izpeljala določene zadeve, da bo dokončala ali izpeljala reforme, da bo končno naredila nek red, recimo pri financiranju zdravstva, pri javnih naročilih in povsod drugje, kjer je potreben nek stalni angažma zato, da se stvari ne obrnejo v še bolj negativno smer."

Predsednik SDS Janez Janša
Predsednik SDS Janez Janša © ARO

O menjavah v DUTB: 200 milijonov evrov je denar s katerim se da zgraditi veliko šol

Kritičen je bil tudi do menjav v slabi banki. Spomnil je, da skoraj desetkrat višja svetovalna pogodba podjetja Draga Kosa z Novo ljubljansko banko ni sporna, plača razrešenega direktorja Družbe za upravljanje terjatev bank Larsa Nyberga pa. Zmotilo ga je poročanje medijev o pismu, ki ga je Nyberg poslal predsedniku vlade Miru Cerarju v zvezi z dogajanjem v Savi. Večina se je osredotočila na njegovo pisanje o korupciji, a spregledalo bistveno vprašanje, kam je šel denar, 200 milijonov evrov namenjenih Savi Turizmu. "Lastnik Save Turizma, Sava d.d., čisto holdinška družba, se je pri bankah obsežno zadolževala. Ampak kljub temu hoteli v lasti Sava Turizma niso bili zmožni vlagati in ostati konkurenčni. Kako to, da je holdinška družba prezadolžena, hoteli pa podinvestirani? Kam je šel denar?," je zapisal Nyberg. "Velik del slovenske javnosti sploh ne ve zakaj tukaj gre. Kupuje tezo, češ da neki užaljenci, ki so jih odstavili sedaj pišejo o teh stvareh. Ampak tukaj gre za velike vsote. 200 milijonov evrov je denar s katerim se da zgraditi veliko šol, obnoviti veliko bolnišnic, skrajšati veliko čakalnih vrst, veliko štipendij lahko nastane iz tega, vse mostove lahko popravimo, ki so trenutno pokvarjeni, obvoznice v velikih mesti. To je velik denar. In ene same besede odgovora ni s strani predsednika vlade na to vprašanje." V zamenjavah na vrhu DUTB po njegovih besedah gre zato, da se ne bo ugotavljalo, kam je šel denar. Posledično pa to pomeni, da bodo lahko tisti, ki so ta denar zapravljali še naprej ostali solastniki, milijoni, ki pa manjkajo bodo šli iz žepov davkoplačevalcev, tisti pa, ki ta proces vodijo bodo še naprej ostali na svojih mestih.

O begunski problematiki in novem vladnem gozdnem podjetju

Janša je v nadaljevanju komentiral tudi begunsko problematiko. Meni, da gre za eno večjih preizkušenj za evropsko družino, članice unije pa da potrebujejo enoten pristop. Opozarja, da se mora problem reševati na kraju izvora, kar upa, da bo tudi soglasje unije na prihodnjem vrhu. Kritičen je bil do današnje ustanovitve novega vladnega gozdarskega podjetja. "Nekateri še posebej v stranki gospoda Židana se niso nikoli sprijaznili s tem, da so se gozdovi vrnili lastnikom, ki so jim bili ukradeni ob nacionalizaciji. Nenehno iščejo načine, kako bi ta proces obrnili nazaj," je spomnil in dodal, da ustanavljanje državnih podjetij v času, ko smo del enotnega evropskega trga, razen v izjemnih primerih infrastrukture, ni ekonomska kategorija. "To je za davkoplačevalce vedno dražje kot pa normalna lastniška struktura. To je pač mogoče samo v Sloveniji. Takih popadkov nima nobena vladna stranka v Evropski uniji, niti v Grčiji."

O izredni seji državnega zbora na kateri so razpravljali o vse slabših uvrstitvah Slovenije na mednarodnih lestvicah, ki merijo spoštovanje človekovih pravic, učinkovitost pravne države in ekonomskega sistema pa dejal, da ga preseneča, ker koalicijski poslanci resno ne jemljejo vse slabših uvrstitvah naše države na pomembnih lestvicah s področja ekonomije in pravosodja. "Mi smo to predlagali za razpravo v času proračunske razprave, da lahko še kaj popravimo," je dejal Janša.

Slovenija, Politika, Oddaje
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...