Nataša LičenNataša Ličen
Jakob ČukJakob Čuk
Tanja DominkoTanja Dominko

Slaba banka še naprej buri duhove

Slovenija | 13.10.2015, 11:34

Dogajanje okoli družbe za upravljanje terjatev bank še naprej buri duhove. Razrešeni predsednik upravnega odbora Lars Nyberg je v odprtem pismu premierju Miru Cerarju opozoril, da v primeru Sava smrdi po korupciji. Upravni odbor slabe banke je že izbral Nybergovega naslednika. Po pričakovanjih je to postal dozdajšnji član upravnega odbora Marko Simoneti, novi glavni izvršni direktor je namesto Torbjörna Manssona postal Imre Balogh.

"Boj proti korupciji je bil eno najpomembnejših sporočil vaše predvolilne kampanje lani. Ta boj je vreden spoštovanja. Ampak imam nekaj vprašanj o tem, kako je deloval v praksi. Slovenija je lepa in zanimiva država z velikim naravnim potencialom v turistični industriji. Ampak ta sektor ni niti blizu evropskim standardom. Najpomembnejša skupina, ki bi morala biti sijoča zvezda Slovenije, Sava Turizem, je še dlje zadaj. Zakaj za to pomembno premoženje ni poskrbljeno bolje," je Nyberg napisal premierju. Sprašuje se, kam je šel denar, saj se je lastnik Save Turizma, holding Sava, visoko zadolžil pri bankah, v hotele pa ni v zadostni meri investiral, zato ti niso konkurenčni. Sava Turizem je po Nybergovem mnenju zagotovo v javnem interesu, se je pa vprašal, zakaj je v klasifikaciji državnih naložb kot takšna navedena Sava d.d., ki je sicer lastnik Sava Turizma, a gre za holdinško družbo, ki se je pri bankah obsežno zadolževala, dolg pa je večji, kot se lahko kadarkoli vrne bankam. Nyberg je pomenljivo dodal, da bodo davkoplačevalci plačali razliko, menedžment pa bi obdržal 23 odstotkov družbe. V ostalih državah to ne bi bil niti predlog. "Kako je to mogoče v Sloveniji," je zanimalo Nyberga. Vlada je po njegovih navedbah predlagala tudi, naj se premoženje Save izvzame iz družbe za upravljanje terjatev bank, zdajšnje vodstvo pa naj nadaljuje delo. "Je to res v interesu Slovenije ali le v interesu vodstva Save," je vprašal Cerarja. "V primeru Sava je, glede na to, kar sem videl in prebral, čutiti smrad po korupciji na vsakem koraku," je še navedel Nyberg. Šved je opozoril tudi na dejstvo, da je Sava največji lastnik Gorenjske banke in ima po navedbah regulatorja v njej prevladujoči vpliv. Gorenjska banka je Savi odobravala visoka posojila, kar jo je pripeljalo blizu izgubi licence, po zahtevah Banke Slovenije pa do konca leta potrebuje 13-milijonsko injekcijo, tako Nyberg, kljub temu pa je bilo Gorenjski banki zaupano, da vodi program prestrukturiranja.

Nybergove besede so sprožile kritične odzive vpletenih. "Vsako namigovanje o korupciji absolutno in odločno zavračam. Mislim, da je to celo nekoliko nespodobno," je ocenil Cerar. Dejal je tudi, da se sam s konkretnimi primeri, ki jih je omenil Nyberg, ne ukvarja. Na vprašanje, ali želi vlada res izvzeti Savo iz slabe banke, je Cerar odgovoril, da ima Sava in znotraj nje Sava Turizem v strategiji upravljanja državnih naložb posebno mesto. Kot je poudaril, mora slaba banka to upoštevati. Iz Save so upravni odbor družbe za upravljanje terjatev bank pozvali, naj se izreče o Nybergovih obtožbah in predloži dokaze, na katerih temeljijo te izjave. Iz Gorenjske banke pa so sporočili, da so v Nybergovem pismu navedene neresnice o njihovem položaju in poslovanju. Kot so pojasnili, so splošno znani podatki o visoki kapitalski ustreznosti banke, visoki likvidnosti in uspešnem tekočem poslovanju.

Nekaj odzivov je prišlo tudi iz politike. Predsednik SD Dejan Židan je Nybergovo pismo komentiral z besedami, da je treba ob vsakem sumu korupcije to takoj prijaviti pristojnim organom. Oglasil se je tudi vodja poslanske skupine N.Si Matej Tonin. "Nybergovo pismo opozarja na ključne bolezni Slovenije. To so: da so se zgodila številna oškodovanja, a se nikomur nič ne zgodi, da država vedno rešuje lastnike in tiste, ki so probleme zakuhali, ne pa oškodovance, da kdor v Sloveniji ne sodeluje z omrežji iz ozadja, ga ti najprej diskreditirajo, nato pa prek vlade odstavijo." Podobno meni strokovni sodelavec poslanske skupine nepovezanih poslancev Peter Jamnikar.

Za mnenje o zadevi smo vprašali tudi poslovneža Mateja Kovača. "Tudi družba za upravljanje terjatev bank je imela dovolj jasen mandat, da mora za slabe terjatve dobiti čim več denarja, s katerim bi zmanjšali izgubo proračuna zaradi pokrivanja slabih terjatev bank. Dejstvo je, da Sava ne more vrniti posojil, ki jih je vzela. Če je to tako, nekdanji lastniki Save ne morejo pričakovati, da bodo obdržali znatni delež in popoln nadzor nad podjetjem. Po informacijah, ki so dostopne javnosti, ima Nyberg povsem prav," je prepričan.

Upravni odbor slabe banke je za svojega novega predsednika imenoval Simonetija, novi glavni izvršni direktor slabe banke je Balogh. Janez Škrubej in Aleš Koršič ostajata člana upravnega odbora in izvršna direktorja slabe banke. V prihodnjih dneh bosta po napovedih prejela predlog nove pogodbe o zaposlitvi, ki bo v celoti skladna z veljavno plačno politiko.

Slovenija, Politika
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...