sinoda
Po čem bodo sinodalni očetje presojali uspeh sinode?
Cerkev po svetu | 19.10.2015, 14:48 Marta Jerebič
Pred udeleženci sinode o družini je še tretji oziroma zadnji teden tega zasedanja. Na današnji tiskovni konferenci se je pojavilo vprašanje, po čem bodo sinodalni očetje presojali uspeh sinode. Mediji ga bodo namreč presojali po odločitvah glede obhajila znova poročenim ločencem, homoseksualnosti in izvenzakonskega skupnega bivanja. A vsi trije sogovorniki na današnji tiskovni konferenci poudarjajo, da področja družine ne moremo omejiti na te tri točke.
Jeruzalemski patriarh Fouad Twal je poudaril, da omenjene tri točke sploh niso glavna točka te sinode, ampak bolj zadnje. Čutijo pa omejitve, da se ne morejo posvetiti vsem težavam, s katerimi se soočajo družine. Upajo, da jim bodo politiki pomagali v prizadevanju za dobro družine. Patriarh Twal je pripomnil, da nekateri problemi, ki so pereči na zahodu, drugje sploh niso aktualni. »Na Bližnjem vzhodu, v Jordaniji in Palestini imamo številne druge probleme. Pri nas določeni problemi sploh ne obstajajo. Nimamo niti civilnih porok, ampak samo cerkvene.«
Tudi brisbanski nadškof Mark Coleridge je poudaril, da Cerkev ni enoznačna. Uspeh sinode pa bo presojal najprej po tem, da ne bo nobene bistvene spremembe v cerkvenem nauku pri omenjenih treh točkah. »Upam, da bo cerkveni nauk na teh področjih ostal nespremenjen, vendar pa upam tudi, da bomo dosegli nov pastoralni pristop, v središču katerega mora biti povsem nov jezik.« Ta nov jezik bo moral biti veliko več kot samo kozmetični popravek. Zahteval bo novo poslušanje, ki bo nato odpiralo vrata in nove možnosti.
Škof iz Parme Enrico Solmi, ki je pred škofovskim imenovanjem 20 let delal v družinski pastorali, je prav tako poudaril, da se bo uspeh presojal po tem, ali bo sinoda vnašala le kozmetične popravke, ali pa bo res znala vplivati na Cerkev ter bo končno družino znova postavila na tisto mesto, ki ji v Cerkvi pripada in to je dar, ki ga družina predstavlja za Cerkev. „Upam, da bo to vplivalo na naše narode, ki sistematično pozabljajo na družino,“ je poudaril. Po njegovih besedah naj bi družina prevzela vlogo vodstvenega služenja, ki jo je že prevzela s svojim načinom uresničevanja besed pastirjev in teologov.
„Tretja razsežnost, pa bo sinodalnost v Cerkvi, kjer bomo skupaj hodili pastirji, posvečeni in družine“, je dejal škof Solmi. Ta skupna pot naj bi naj bi tako postala normalen način življenja. Ti trije koraki so torej tri merila, s katerimi bi lahko ocenili sinodo, je še prepričan škof iz Parme v Italiji.