Marjan BuničMarjan Bunič
Jakob ČukJakob Čuk
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Pismo 13 kardinalov, objavljeno v javnosti, ne ustreza originalu

Cerkev po svetu | 14.10.2015, 08:31 Marta Jerebič

Vatikanski tiskovni predstavnik p. Federico Lombardi je na včerajšnji tiskovni konferenci o delu sinode znova komentiral pismo, ki ga je 13 kardinalov poslalo papežu, v njem pa kritično ocenjujejo nekatere vsebine in predvsem postopke sinode. Poudaril je, da so sedaj že štirje kardinali zanikali podpis pod pismo. To so bili Vingt-Trois, Scola, Piacenza in Erdő.

P. Lombardi je navedel tudi izjavo kardinala Pella, ki zatrjuje, da je bilo pismo papežu zasebne narave in bi táko tudi moralo ostati. V javnosti objavljeno besedilo in podpisi pod njim po Pellovih besedah ne ustrezajo pismu, ki je bilo izročeno papežu.

Sicer se je o težavah, ki jih navaja pismo, v sinodalni dvorani govorilo že 5. oktobra. Naslednji dan sta generalni tajnik sinode, kardinal Lorenzo Baldisseri, in sam papež Frančišek jasno pojasnila nekatera vprašanja o metodologiji dela sinode. Kdor je po tolikih dneh objavil pismo in seznam podpisov, je po Lombardijevih besedah »povzročil vznemirjenje, kar pa ni bil namen podpisnikov, vsaj tistih najpomembnejših ne«. Zbrane na tiskovnem uradu Svetega sedeža je še povabil, naj sinodo spremljajo s pozitivne strani, ki se jo zelo močno diha v sinodalni dvorani, ter naj se ne pustijo zmesti z objavljenim pismom, ki je zagotovo povzročilo določeno zmešnjavo in razpravo.

Prefekt Kongregacije za nauk vere, kardinal Gerhard Müller, ki naj bi bil med podpisniki omenjenega pisma, je v pogovoru za italijanski časnik Corriere della Sera dejal, da bi moral tisti, ki je zasebno pismo objavil v javnosti, za svoje dejanje odgovarjati pred sodiščem. Resnični škandal ni v v vsebini zapisanega, pač pa v objavi pisma in je po mnenju kardinala Müllerja na ravni afere Vatileaks. Namen objave je po njegovem mnenju ustvariti razdor in poskrbeti za napetosti, je prepričan nemški kardinal.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic) Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic)

Bruseljski odmevi na brezno pod Macesnovo gorico

Razstava 3450 umorjenih – Jama pod Macesnovo gorico – slovenski Katin, ki je do 10. maja na ogled v Zavodu sv. Stanislava, je v angleški verziji nagovorila tudi obiskovalce Evropskega parlamenta v ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...

Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: ) Naslovnica knjige V postelji s sovražnikom (photo: )

Živela sem z romantičnim narcisom

Vse, kar si je Petra Strelec želela, je bila ljubezen, spoštovanje, nežnost in varnost. Vse tisto torej, kar ji je manjkalo v zgodnjem otroštvu, je iskala v moškem. Tega ni našla. V času ...