P. Lombardi: Končno poročilo sinode bo, papež pa bo odločal, ali ga bo objavil
Cerkev po svetu | 12.10.2015, 14:43 Marta Jerebič
V Vatikanu se nadaljuje zasedanje sinode o družini. Udeleženci so danes po skupinah razpravljali o drugem delu delovnega dokumenta, ki govori o poklicanosti družine. Že v soboto pa je 43 sinodalnih očetov govorilo o tretjem delu dokumenta, ki obravnava poslanstvo družine v današnjem svetu. Na današnji tiskovni konferenci so povzeli ključne teme, ki so se pojavljale v njihovih nagovorih.
V 43 govorih o poslanstvu družine v današnjem svetu se je pojavilo več tem. P. Bernd Hagenkord je kot prvo izpostavil pastoralno spremljanje zaročencev, zakoncev in družin. »Eden od sinodalnih očetov je uporabil izraz 'zakonski noviciat', s katerim je želel opozoriti na potreben čas priprave na zakon.« Druga večja tema je bila usmiljenje in resnica v povezavi s prejemanjem obhajila ločenih in znova poročenih. »Nekateri so z naukom pojasnjevali, da ti ljudje ne morejo pristopati k obhajilu, drugi so predlagali pastoralne rešitve oziroma pastoralne poti k možnim rešitvam.«
Tudi angleško govoreči sinodalni očetje so se dotaknili teh tem. P. Thomas Rosica je povedal, da so govorniki med drugim izpostavili potrebo po tem, da se razvije pastoralne strategije za različne situacije, v katerih so družine: na primer enostarševske. V izjemno sekulariziranih družbah se Cerkev sooča tudi z liberalnimi pogledi na ločitve, prezakonske spolne odnose, kontracepcijo, splav, istospolne poroke. »Naša glavna naloga ni, da bi ljudi učili morale in jim očitali grehe, ampak da bi jim prikazali lepoto in vrednost krščanskega zakona in nujnosti družin, iz katerih raste človeštvo. Včasih je najboljše, kar lahko v tem zapletenem in sekulariziranem položaju naredimo, to, da posredujemo pričevanje nekoga o zvestobi in veselju.«
Vatikanski tiskovni predstavnik p. Federico Lombardi je pojasnil, da končno poročilo sinode bo, vendar pa bo papež odločil, kaj bo z njim naredil. Po lanski sinodi ga je takoj dal v javno objavo.
V medijih pa se je pojavilo tudi pismo 13-ih kardinalov, ki so ga poslali papežu, v njem pa izrazili bojazen, da gre sinoda v smeri približevanja za večjo odprtost. »O tem nimam kaj reči, tega ne morem komentirati. Vse kar lahko rečem, je to, da je treba preveriti, ali je 13 podpisnikov, res podpisalo takšno pismo, saj sta dva od njih že povedala, da nista podpisala nič takega.« Podpis pod tako pismo sta zanikala milanski nadškof, kardinal Angelo Scola, in pariški kardinal André Vingt-Trois.