Marjan BuničMarjan Bunič
Jakob ČukJakob Čuk
Alen SalihovićAlen Salihović

Papež pozval k miru na Bližnjem vzhodu in v Afriki

Cerkev po svetu | 09.10.2015, 14:51 Marta Jerebič

Udeleženci sinode o družini so dopoldne poslušali povzetke razprav po skupinah, začeli pa so obravnavati tudi že 2. del delovnega gradiva, ki govori o poklicanosti družine. Zbrane je znova nagovoril papež Frančišek, ki je pozval k miru na Bližnjem vzhodu in v Afriki. Jeruzalemski patriarh se je papežu zahvalil, a dodal, da je politika gluha za te pozive Cerkve.

Papež Frančišek je udeležence sinode prosil, naj uvodno molitev namenijo za spravo in mir na Bližnjem vzhodu:

»Smo boleče pretreseni in z globoko zaskrbljenostjo spremljamo to, kar se dogaja v Siriji, v Iraku, v Jeruzalemu in na Zahodnem bregu, saj smo tam priče stopnjevanju nasilja, ki vključuje tudi nedolžno civilno prebivalstvo ter povečuje humanitarno krizo neizmernih razsežnosti. Vojna prinaša uničenje in povečuje trpljenje narodov. Upanje in napredek pa izhajata samo iz izbire miru.«

Vsak papežev poziv k miru je pravzaprav tudi poziv k odgovornosti tistih, ki s svojimi odločitvami vplivajo na usodo nekega naroda oziroma območja.

»Skupaj s sinodo pozivam mednarodno skupnost, naj najde način, kako učinkovito pomagati vpletenim stranem, da bodo razširili svoje obzorje onkraj lastnih koristi ter da bodo za reševanje potekajočih spopadov uporabljali orodji, kot sta mednarodno pravo ter diplomacija.«

Na koncu nagovora je te besede razširil tudi na območja Afrike, kjer potekajo konflikti.

Filipinski kardinal Louis Antonio Tagle pa je na tiskovni konferenci povedal, da so ob predstavitvah povzetkov razprav po skupinah dobili širši pogled na to, kaj so sinodalni očetje in drugi udeleženci povedali o družini: »Praktično vse skupine so poudarjale, da je treba izpostaviti tisto, kar je v družinah dobrega, prizadevanja številnih ljudi za ohranitev družine. V številnih poročilih je tako zaznati pozitiven ton, poln upanja.«

A iz poročil razprav je razvidno tudi, da so se udeleženci sinode pritoževali nad preveč evropskim pogledom na družino, ki veje iz prvega dela delovnega dokumenta in se osredotoča na nekatere negativne stvari oziroma tisto, kar ogroža družino.

Prav tako je iz poročil skupin razvidno, da nekateri želijo več pozornosti nameniti vprašanjem, povezanimi z migracijami, spet drugi želijo, da se bolj jasno poudari ideološkost teorije spola.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic) Gostiteljica razstave v Bruslju je bila Romana Tomc (photo: Daina Le Lardic)

Bruseljski odmevi na brezno pod Macesnovo gorico

Razstava 3450 umorjenih – Jama pod Macesnovo gorico – slovenski Katin, ki je do 10. maja na ogled v Zavodu sv. Stanislava, je v angleški verziji nagovorila tudi obiskovalce Evropskega parlamenta v ...

Mihaela Terkov (photo: Maja Morela) Mihaela Terkov (photo: Maja Morela)

In kako diši ljubezen ...

S tokratno gostjo, profesorico biologije na Gimnaziji in veterinarski šoli v Ljubljani, Mihaelo Terkov smo se pogovarjali o pomenu sočutja do starejših. Kot prostovoljka pri Hospicu se je odločila ...

Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay) Kriza srednjega razreda se kaže v krizi učiteljstva. (photo: PixaBay)

Kriza učiteljstva kaže krizo smisla

Evropa ne ve, bi šla naprej - v tem kar si je zgradila v zadnjih štirih tisoč letih, ali bi se vsula same vase, proti vsemu - od evtanazije do uničevanja družine, je izrekel prof. dr. Jože Ramovš, ...