Misijonarja Janez Krmelj in Peter Opeka
Ko Slovenec daje, daje iz srca
Madagaskar_2015 | 23.09.2015, 13:30 Blaž Lesnik
Jure Sešek je pogovor za drugo današnje jutranje javljanje z misijonarjem Petrom Opeko začel na temo glavnega mesta. Razlika med območjem Akamasoe in preostalim delom prestolnice Antananarivo je namreč očitna na prvi pogled. Vsi se čudijo in so veseli čistoče v Akamasoi.
Misijonar Opeka je povedal, da ga najbolj veseli, ker to razliko opazijo domači ljudje. "To mesto je bilo ustvarjeno z ljubeznijo do družin, otrok, do naših ljudi. To se pozna tudi v sami arhitekturi. Med hišami smo sadili rože, drevesa, celo majhen gozd."
Mesto, ki nima dreves, nima upanja
"Gozd je zelen, daje upanje in veliko veselje. Vse to smo zgradili z domačimi ljudmi", pravi misijonar. Naravnih lepot je na Madagaskarju zelo veliko, ljudje pa so na splošno prijazni. A skrajna revščina jih je pokvarila. "Danes je veliko nasilja, veliko se krade, laže. Tega prej ni bilo. V naših vaseh je to še pod nadzorom. Tu smo v 26-ih letih ustvarili zaupanje, saj ko pride misijonar in če so kakšne teažve, pretep..., se takoj ustavijo."
Ljudem je bilo treba pokazati tudi, da je potrebno trdo delati
Ljude so bili prej na cestah, na smetišču. Dela, discipline niso poznali. Pri tem je potrebno imeti veliko potrpljenja, poudarja Peter Opeka. "Če človek zna odpuščati, lahko reče: gremo naprej."
In na kakšen način misijonar Opeka izbere najtesnejše sodelavce, ki jim lahko zaupa?
"Jih takoj opaziš. To so predvsem dekleta, žene. Na njih sloni celotna družba. Če njih ne bi bilo, bi bil Madagaskar še bolj reven. Imam 500 sodelavcev okrog sebe, ki vodijo množico 95.000 ljudi. 80 % vseh predstavljajo žene. So bolj poštene, bolj odgovorne, ne gledajo na uro: dokler je delo, ostanejo. V njih sta potrpežljivost in odgovornost."
Tudi zato smo z mikrofonom na Madagaskarju - da se lahko misijonarji zahvalijo dobrim Slovencem
Denar je ob prizadevanjih Petra Opeke pritekal postopoma. "Ko so obiskovalci videli, kako gradimo vasi, so govorili naprej in oni so bili največji glasniki našega dela za najbolj revne. Peter z velikim ponosom pove, da dobri Slovenci pomagajo, da lahko vsak dan nahranijo 7 tisoč otrok z obrokom riža." Že pet let slovenska dobrota hrani tukajšnje otroke. Z veseljem povem to tudi turistom iz drugih držav: To je Slovenija. Ko Slovenec daje, daje res iz srca. Te dobrote in zaupanja po Evropi ni toliko. "Slovencem sem res hvaležen, da znajo pomagati tistim, ki so revni."
Misijonar Peter Opeka bo v nedeljo v Akamasoi praznoval duhovniški jubilej
Skupaj z njim se bodo za dar duhovništva zahvalili številni, ki so našli svoje mesto v mestu Akamasoa in Peter Opeka je našim trem sodelavcem povedal, da bodo lahko tam videli v večini veliko mladih ljudi. Duhovništvo pa pojmuje kot dar:"To je zahvala Bogu, da nam je dal, duhovništvo ni last, to je dar. Duhovništvo mi ne pripada, to mi je bilo dano, da delim z najbolj revnimi in delim po življenju in zgledu Jezusa iz Nazareta." Vabljeni da prisluhntete celotnemu pogovoru! (povezava pod naslovno sliko članka)
Dobrodelna akcija za slovenske misijonarje na Madagaskarju
Od 22. septembra najprej pa bo tekla tudi dobrodelna akcija za naše misijonarje na Madagaskarju, kot priprava na 17. oktober, ko bo v ljubljanski dvorani Tivoli veliko srečanje s Petrom Opeko. Posnetek tega dogodka bo mogoče videti v programu TV SLO 18. oktobra ob 20.30, istočasno pa tudi slišati v programu Radia Ognjišče.
Vabimo vas k darovanju s klicem na Misijonsko središče Slovenija 01 300 59 50. Lahko pa se odločite za darovanje s pomočjo spletnega obrazca, ali pa UPN naloga oz. preko spletnega bančništva.
Podatki, ki jih potrebujete:
- Naslov prejemnika: Misijonsko središče Slovenije, Kristanova ulica 1, 1000 Ljubljana
- Št. računa: SI56 0201 4005 1368 933 odprt pri NLB
- Referenca: SI00 279004
- Koda namena:CHAR
- Namen nakazila: Peter Opeka in slovenski misijonarji na MDG
Več najnovejših utrikov najdete na FB strani radia Ognjišče, poglobljeno pa tudi v Blogu Jureta Seška.