Odzivi na papežev govor v ameriškem kongresu
Cerkev po svetu | 25.09.2015, 12:37 Marta Jerebič
Frančišek je prvi papež, ki je nastopil v ameriškem kongresu. Njegov govor so tako demokrati kot republikanci več kot 20-krat prekinili s ploskanjem.
Papež Frančišek s svojim govorom v kongresu ni razočaral. Poleg razmišljanja o tem, čemu naj služi politika, se je ustavil tudi ob drugih perečih temah, na primer migracijah: »Svet se sooča z največjo begunsko krizo po drugi svetovni vojni. Ob tem se spomnimo zlatega pravila: Vse, kar hočeš, da bi drugi storili tebi, tudi ti stori njim!«
To pravilo je osnova tudi za druge vroče teme, kot so splav, zaščita družine, smrtna kazen, boj proti revščini, varovanje okolja, nasilje itd.
»Papež se je s svojim govorom dotaknil src prisotnih,« je povedal vatikanski tiskovni predstavnik p. Federico Lombardi.
Spletni portal Vatican Insider pa izpostavlja novosti tokratnega papeževega govora. Pričakovano je bilo, da bo spregovoril o prej omenjenih temah, ni pa bilo pričakovano, da bo tako jasno povabil, naj sveta ne posplošujemo le na dobro ali zlo, kar je pogosta značilnost politike in medijev.
New York Times poudarja, da tako demokrati kot republikanci v papeževem govoru lahko najdejo navdih za svoje politično delovanje in da jih papež poziva k enotnosti. Tudi tiskovna agencija ameriške škofovske konference CNS članek naslavlja z »Nehajte se pričkati. Svet potrebuje vašo pomoč.« New York Times večjo pozornost namenja tudi papeževim odlomkom o beguncih in priseljencih, v uvodniku pa papežev govor v kongresu ne opredeli kot lekcijo poslancem in senatorjem, ampak kot svež veter.