Štefan IskraŠtefan Iskra
Boštjan SmoleBoštjan Smole
Petra StoparPetra Stopar
Papež Frančišek in Barack Obama (foto: Radio Vatikan)
Papež Frančišek in Barack Obama

Izjemno medijsko zanimanje za papežev obisk v ZDA

Cerkev po svetu | 23.09.2015, 12:48 Marta Jerebič

Papež Frančišek je včeraj začel drugo etapo svojega 10. mednarodnega potovanja. Prispel je v ZDA, kjer ga čakajo številni dogodki. Čez nekaj minut se bo začel uradni sprejem v Beli hiši, zvečer bo za svetnika razglasil Juniperja Serro. Jutri bo kot prvi papež v zgodovini spregovoril v ameriškem kongresu, v petek bo v New Yorku govoril v Organizaciji Združenih narodov in imel še govor na medverskem srečanju na točki nič. Glavni razlog potovanja je svetovno srečanje družin v Filadelfiji, kjer se bo v soboto udeležil bdenja, v nedeljo pa daroval sklepno sveto mašo ter napovedal datum in kraj 9. svetovnega srečanja družin.

Papeža so ob prihodu v Washington pod sivim nebom in v vetrovnem vremenu sprejeli predsednik Barack Obama, prva dama in njuni hčerki ter seveda ameriški škofje. Na letališču je bil navzoč tudi podpredsednik Joe Biden, kar je zelo neobičajno, saj iz varnostnih razlogov najvišja dva predstavnika države nikoli ne smeta biti skupaj na istem kraju ob istem času.

Zanimanje Američanov za papežev obisk je neverjetno. »Še noben papeški obisk ni pritegnil toliko pozornosti na vseh medijih. Zanimanja za tega papeža je ogromno,« je za Radio Vatikan povedal predsednik založniške hiše, ki izdaja znano jezuitsko revijo America magazine, p. Matt Malone.

Novinarka CNN, Delia Gallagher, ki spremlja papežev obisk, pa je povedala, da v svoji 17-letni novinarski karieri še nikoli ni videla take vzhičenosti, takega napovedovanja dogodka, ki je tudi za tiste, ki niso katoličani, zelo pomemben, saj imajo lik tega papeža vsi radi. Na CNN-u papežev obisk na primer pokriva več sto novinarjev in drugih medijskih delavcev. Sicer pa je za papežev obisk v ZDA akreditiranih kar 8.000 novinarjev.

In še beseda o vernosti Američanov. 72 milijonov jih je katoličanov, kar je skoraj 23 odstotkov in predstavljajo največjo versko skupino v ZDA. Se pa težišče katoliške vere v ZDA premika z vzhoda proti zahodu in s severa proti jugu. V nadškofiji Los Angeles je bilo namreč lani krščenih več otrok kot v New Yorku, Čikagu, Filadelfiji in Washingtonu skupaj. V glavnem je šlo za otroke priseljencev, večina med njimi je špansko govorečih.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc) Tjaša in Uroš Steklasa (photo: Rok Mihevc)

Do konca koncerta Klic dobrote zbrali ...

Slovenska karitas je pripavila že 34. dobrodelni koncert Klic dobrote za slovenske družine v stiski. Iz dvorane Golovec v Celju so ga lahko neposredno spremljali gledalci RTV SLO 1 in poslušalci ...

Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc) Franci Trstenjak, Valentin Areh, Tanja Dominko, Danijel Poslek in Aljoša Rehar (photo: Rok Mihevc)

30 let Radia Ognjišče: O medijih z mediji

V oddaji Pogovor o smo gostili pomembne soustvarjalce slovenskega medijskega prostora in se posvetili aktualnemu stanju in spremembam v preteklih treh desetletjih. Med sogovorniki so bili ...