Nataša LičenNataša Ličen
Matej KržišnikMatej Kržišnik
Marjana DebevecMarjana Debevec
Papež na letalu (foto: Radio Vatikan)
Papež na letalu

Papež na letalu: V zvezi z embargom upam na sporazum.

Cerkev po svetu | 23.09.2015, 10:10 Marta Jerebič

Papež Frančišek se je med letom s Kube proti ZDA že srečal z novinarji. Med drugim je spregovoril o otoplitvi odnosov med obema državama in izrazil upanje, da bo prišlo tudi do ustreznega sporazuma v zvezi z ameriškim embargom. O nasprotnikih kubanskega režima je dejal, da jih je bilo nekaj povabljenih v katedralo, a se mu ni nihče predstavil kot tak, prav tako nima novic o njihovih aretacijah. Nek novinar pa ga je vprašal, ali je komunist. Papež je odgovoril, da njegovo sporočilo temelji na družbenem nauku Cerkve.

Papež je z obiskom Kube zadovoljen. »Zadovoljen sem, da sem se srečal s kubanskim narodom in kubansko krščansko skupnostjo.«

Frančišek je pojasnil razloge, ki so ga vodili na ta karibski otok. Ob napovedi odmrznitve odnosov med Havano in Washingtonom decembra lani se je nagibal k temu, da v ZDA pride prav s Kube. O ameriškem embargu pa je izrazil naslednjo željo: »Upam, da bo prišlo do sporazuma, s katerim bosta zadovoljni obe strani. Že prejšnji papeži so govorili o embargih in ne samo za ta primer. O tem govori tudi družbeni nauk Cerkve. V ameriškem kongresu o tej temi ne bom posebej govoril, na splošno pa bom poudaril pomen sporazumov kot znamenj napredka v sobivanju.«

Papež je odgovarjal tudi na vprašanje o nasprotnikih kubanskega režima, ki živijo v izgnanstvu ali so v zaporu. O tem je spregovoril že v pridigah, v katerih je izrazil upanje po miroljubnem sobivanju vseh Kubancev v njihovi domovini. »Cerkev na Kubi je sodelovala pri pripravljanju seznama zapornikov, ki so jih pomilostili. Teh je bilo več kot 3.000. Nekdo mi je rekel, da bi bilo lepo odpraviti dosmrtno ječo, ki je neke vrste prikrita smrtna kazen.«

Novinarji so papeža spraševali tudi o srečanju s Fidelom Castrom in trpljenju Cerkve na Kubi v času njegovega režima. Sveti oče je dejal, da je kesanje zelo intimna stvar, stvar vesti in dodal, da sta s Fidelom veliko govorila o okrožnici Laudato Sí in o njegovem jezuitskem učitelju. Na vprašanje o njegovem stališču in stališču Cerkve do kapitalizma in komunizma, pa je papež ponovil, kar je enkrat že rekel, namreč, da on sledi Cerkvi. »Moj nauk o vsem tem, okrožnica Laudato Sí in o ekonomskem imperializmu, najdemo v družbenem nauku Cerkve. In če je potrebno, da zmolim vero, sem to pripravljen storiti,« je še dejal papež.

Cerkev po svetu, Papež in Sveti sedež
Danilo Lisjak v Ugandi (photo: Don Bosko Slovenija) Danilo Lisjak v Ugandi (photo: Don Bosko Slovenija)

Misijonar Danilo Lisjak bo pokopan v Sloveniji

Kot pišejo na spletni strani Don Bosko Slovenija, bo misijonar Danilo Lisjak, ki je umrl v prometni nesreči v Ugandi, pokopan v Sloveniji. "Salezijanski inšpektor Peter Končan sporoča, da so se po ...

Kardinala (photo: Vatican Media) Kardinala (photo: Vatican Media)

Znan je datum začetka konklava

Konklave za izvolitev naslednika papeža Frančiška, ki je umrl na velikonočni ponedeljek, se bo začel 7. maja. Zbor kardinalov je datum določil na peti splošni kongregaciji v vatikanski sinodalni ...