Štefan IskraŠtefan Iskra
Marko ZupanMarko Zupan
Petra StoparPetra Stopar

Kaj bo Cerkev naredila za begunce?

Slovenija | 09.09.2015, 09:25 Marjana Debevec

Medtem ko v medijih še vedno odmeva nedeljski poziv papeža Frančiška, naj župnije, redovne skupnosti in svetišča po Evropi sprejmejo begunce, so v dveh vatikanskih župnijah že začeli s pripravami na sprejem družin. Na papeževo povabilo so se odzvala tudi gibanja in skupnosti.

Župnija sv. Ane v Vatikanu je že vrsto let odprta ljudem vseh ras in verstev. Karitas skrbi za njihovo hrano, obleko in ostale stvari. V svetovalnem centru pa kot prostovoljci delujejo strokovnjaki z različnih področij. Poleg tega vsak petek ob 7h zjutraj pridejo upokojenci in drugi prostovoljci, ki delijo hrano. Zdaj pa bo župnija sv. Ane skupaj z župnijo sv. Petra dala beguncem na razpolago dve stanovanji. Župnik p. Bruno Silvestrini,

»Vendar pa zidovi niso dovolj za življenje, zato si bomo prizadevali vsaj za enega člana družine najti tudi delo, da bi lahko dostojanstveno preživeli čas, ko bodo stanovali tukaj ter se nato vključili v to družbo – če bo potrebno – ali pa šli drugam, glede na njihove potrebe. Tukaj v Vatikanu jih želimo posebej sprejeti z nasmehom na ustih, s krščanskim navdušenjem tistega, ki z ljubeznijo sprejme osebe, ki jih ima pred seboj.«

Tudi v Gibanju fokolarov so odgovorili na papeževo povabilo. Predsednica Maria Voce je v sporočilu za javnost zapisala, da bodo še bolj odprli svoja središča, opozorila pa je tudi na številne projekte, ki v pomoč beguncem že potekajo na Severu Afrike, Bližnjem vzhodu, v Evropi, Južni Aziji ter Južni in Severni Ameriki. Hkrati pa je Maria Voce ztrdila, da je treba storiti še več, da bi preprečili vzroke za vojne.

V Siriji so medtem po dolgotrajnih in zahtevnih pogajanjih izpustili petnajst krščanskih žena in otrok, ki so jih islamski skrajneži kot talce zajeli ob zasedbi sirskega mesta Qaryatain v začetku letošnjega avgusta. V rokah islamskih skrajnežev pa je še vedno 255 krščanskih talcev, ki jih teroristi zadržujejo v »ponižujočih pogojih«. Med talci naj bi bil tudi p. Jacques Mourad, že konec maja ugrabljeni predstojnik zdaj že uničenega sirsko-katoliškega samostana Mar Elian.

V Mosulu pa sistematično razstreljujejo domove kristjanov, ki so pobegnili iz mesta. Na dveh cerkvah v mestnem središču Mosula so teroristi nasilno odstranili zgodovinske napise. Za novo šolsko leto so za izobraževanje pristojni predstavniki teroristične skupine izdali nove obvezne učne načrte, v katerih so kristjani označeni kot »neverniki in križarji«

Slovenija, Svet, Cerkev na Slovenskem, Cerkev po svetu, Evropska Unija
Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA) Spominski shod Nove slovenske zaveze leta 2015 na katerem so se spomnili vseh žrtev komunističnega nasilja. (photo: STA)

Začelo se bo z zvonjenjem zvonov po vsej Sloveniji

Na Trgu republike v Ljubljani bo drevi slovesnost v spomin na žrtve komunističnega nasilja. Dogodek, ki bo potekal v duhu lani ukinjenega narodnega dneva spomina, pripravljajo Nova Slovenska ...

Dan spomina na žrtve komunističnega nasilja: Utrinek iz slovesnosti 16.05.2023 (photo: ARO) Dan spomina na žrtve komunističnega nasilja: Utrinek iz slovesnosti 16.05.2023 (photo: ARO)

Dan spomina

Ta četrtek, 16. maja ob 21. uri, na predvečer lani ukinjenega narodnega dneva spomina na žrtve komunističnega nasilja, smo spet povabljeni na slovesnost na Trg republike v Ljubljani. Štiri civilno ...