Premier Orban: Begunska kriza je Nemški problem
Svet | 03.09.2015, 15:14 Andrej Šinko
Razmere z begunci se ne izboljšujejo. Veliko težav ima še vedno Madžarska, ki je dopoldne za begunce odprla največjo železniško postajo in s prvim vlakom proti Avstriji poslala med dvesto in tristo migrantov. Te je sicer izkrcala po nekaj deset kilometrov vožnje, od koder naj bi odpeljali v madžarski azilni dom. Begunci so se temu uprli. Kljub temu naj bi v večernih urah en vlak iz Budimpešte vseeno prispel v avstrijski Graz. Madžarski premier Viktor Orban je med tem obiskal Bruselj, kjer je z Evropskimi voditelji govoril o reševanju begunske krize.
Madžarski premier Orban je ob prihodu v Bruselj izrazil zaskrbljenost: »Madžari smo prestrašeni, tudi Evropejci so prestrašeni, ker vidimo, da Evropski voditelji, med njimi tudi premieri, niso sposobni nadzorovati razmer.« Poudaril je, da morajo prav članice na obrobju Evropske unije vzdrževati nadzor na schengenskih mejah. Ob tem pa dodal, da so pravila jasna in da je potrebno vse, ki vstopijo v omenjeno območje registrirati. »Madžarska je naredila vse kar se je dalo, da bi upoštevala omenjena pravila. V parlamentu smo pripravili nova pravila, na meji smo postavili fizično pregrado. In vse to lahko pripelje do novih razmer na Madžarskem in Evropski uniji od 15. septembra,« je pojasnil Orban. Ob tem pa dodal, da je problem z begunci Nemški. »Zato nimamo problemov z ljudmi, ki bi želeli ostati na Madžarskem. Nihče ne želi ostati na Madžarskem, Slovaškem, Poljskem ali Estoniji. Vsi si želijo v Nemčijo,« je še dejal.
Na drugi strani je predsednik Evropskega sveta Donald Tusk opozoril na razhajanja med vzhodom in zahodom Evropske unije glede sprejemanja beguncev. Po njegovih besedah nekatere države razmišljajo zgolj o zaustavitvi vala migrantov, kar simbolizira sporna ograja na Madžarskem, medtem ko druge želijo več solidarnosti in zagovarjajo tako imenovane obvezne kvote za razporeditev beguncem med 28 članic povezave. Ob tem je dodal, da je ključno najti skupno rešitev. Omenjeno mnenje je delil tudi predsednik Evropskega parlamenta Martin Schulz, ki se je zavezal za pošteno prerazporeditev beguncev po državah, in vračanje tistih, ki jim azil ne bo priznan.
Na temo begunske krize so se danes v Luksemburgu sestali tudi obrambni ministri osemindvajseterice. Med drugim so govorili o okrepitvi vojaške operacije v Sredozemlju in iskali dodatne rešitve v boju proti tihotapcem ljudi v mednarodnih vodah. V prihodnjih dneh naj bi o omenjeni problematiki govorili še zunanji ministri in Evropska komisija. Slednja bo najverjetneje pripravila tudi nov predlog o prerazporeditvi beguncev. Od držav naj bi namreč pričakovala, da bodo bolj solidarne in sprejmejo več beguncev.