Ženske v Vatikanu
Cerkev po svetu | 03.09.2015, 10:32 Marta Jerebič
V Vatikanu, kjer še vedno prevladuje moški spol, nezadržno raste tudi število ženskih predstavnic. V preteklih 40 letih se je njihov pomen vidno okrepil, število zaposlenih žensk pa je trenutno približno 700, kar predstavlja petino vseh zaposlenih. Predstavnice nežnejšega spola pa zasedajo tudi nekatere vodilne položaje. Podatke, ki jih povzema tednik Družina, je objavil dunajski cerkveni časnik Der Sonntag, ki svojo prilogo Vatikan kompakt tokrat namenja vprašanju enakopravnosti v Vatikanu.
Vedno več žensk ima teološko izobrazbo in dopolnjuje stališča moških, pojasnjuje Gudrun Sailer, novinarka v nemški redakciji Radia Vatikan in avtorica knjige Ženske v Vatikanu. Po njenih besedah si papež »ne more več privoščiti, da bi se odpovedoval ženskam«.
A Saillerjeva z žensko zasedbo visokih položajev v Vatikanu še ni zadovoljna: na položajih z visoko stopnjo odgovornosti so »duhovniki še vedno navzoči v prevelikem številu, tudi tam, kjer sploh ni potrebno, da naloge opravlja posvečena oseba. Toda v naslednjih letih bo prisotnost žensk v Vatikanu po njenem mnenju opazno narasla, saj škofje in redovni predstojniki sposobne duhovnike neradi pošljejo v Rim. Zato je napočil trenutek za laike, je prepričana.
Že v času papeževanja Janeza Pavla II. je v Vatikanu prišlo do »preobrata« na področju kariernih možnosti za ženske. Leta 2003 je povzročil manjšo »revolucijo«, ko je na vodstveni položaj Papeške akademije za arheologijo imenoval Letizio Ermini Pani. Kmalu za tem je sociologinja s. Enrica Rosanna postala namestnica tajnika Kongregacije za redove. Danes predstavnice ženskega spola denimo vodijo vatikanski filmski arhiv in arhiv kupole bazilike sv. Petra, ženske je mogoče najti v različnih kongregacijah, pa tudi v Mednarodni teološki komisiji. V ženskih rokah je tudi nemško govoreča izdaja vatikanskega časnika L'Osservatore Romano.
Tovrstne spremembe so se začele že konec šestdesetih let prejšnjega stoletja, ko so bile številne naloge poleg duhovnikom zaupane tudi laikom. Ženske so bile sprva sicer na položajih »gospodinjskih pomočnic ali nižjih delovnih mestih«. Izjema je bila Rosemary Goldie, ki jo je papež Pavel VI. leta 1967 imenoval za namestnico tajnika v Papeškem svetu za laike, s čimer je postala prva ženska na vodilnem položaju v Vatikanu.
Odtlej pa v Vatikanu vedno več žensk opravlja službe s širokimi pristojnostmi v srednjem in višjem plačilnem razredu. Ob tem je Vatikan še vedno eden izmed redkih krajev, kjer ne glede na spol zaposlenega velja: »Enaka plača za enako delo.« Sklepna opomba prispevka v dunajskem časniku Der Sonntag pa je: ekipo čistilcev bazilike sv. Petra danes sestavljajo pretežno moški.