Mateja SubotičanecMateja Subotičanec
Aleš KarbaAleš Karba
Rok MihevcRok Mihevc

Število študentov v Sloveniji nad povprečjem EU

Slovenija | 01.10.2015, 11:59

Začenja se novo študijsko leto. Fakultete in študentske organizacije so bodočim študentom pripravile sprejeme. Največ zanimanja je še vedno za medicino, ekonomijo, družboslovje in računalništvo. Pri nas študira več kot polovica mladih, kar je nad povprečjem Evropske unije. Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Maja Makovec Brenčič je študentom zaželela, naj odgovorno privzamejo študijske izzive.

Končni podatek o tem, koliko študentov bo v novem študijskem letu študiralo na slovenskih univerzah, bo znan šele po 30. oktobru, saj vpisi na dodiplomski in podiplomski študij še potekajo. V prvem in drugem roku so fakultete sprejele skupaj nekaj manj kot 15 tisoč kandidatov, razpoložljivih pa je 19 tisoč mest. Skupno pa je v Sloveniji približno 90 tisoč študentov.

Dobrodošlice študentom

Novincem na univerzah danes tradicionalno izrekjo dobrodošlice. Ljubljanska univerza je sprejem za bruce in njihove starše pripravila na Kongresnem trgu. Študentska organizacija Univerze (ŠOU) v Ljubljani se je tudi tokrat osredotočila na informiranje študentov o študiju in obštudijskih dejavnostih. Podobno ŠOU v Mariboru danes med bruce deli informativne mape. Dobrodošlico vsem študentom, še posebej brucem, je pripravila tudi primorska univerza. Na Titovem trgu v Kopru sta jih bosta pozdravila rektor Dragan Marušič in župan Mestne občine Koper Boris Popovič.

Ministrica za izobraževanje, znanost in šport Maja Makovec Brenčič je pred novim študijskim letom študentom zaželela, naj odgovorno privzamejo študijske izzive. Prepričana je, da bodo visokošolske institucije naredile vse, da bodo njihova pričakovanja izpolnjena. Ministrica obljublja, da bo vlada že v prihodnjem letu visokemu šolstvu namenila več denarja, bolj odprla vrata študiju v tujem jeziku in s tem okrepila njegovo konkurenčnost. »Saj vemo, da tuje univerze zelo močno stopajo naprej prav v iskanju novih talentov tujih študentov z namenom, da krepijo potem svoja znanja odličnosti in stem dodajajo nove vrednosti gospodarstvu.«

10 let bolonjske reforme

Letos mineva deset let od uvedbe bolonjske reforme v slovenskem visokem šolstvu. Reforma je prinesla tako koristi kot tudi pomanjkljivosti in težave. Vsekakor pa se visokošolski prostor na ta način odpira, kar smo ugotovili tudi z anketo med bodočimi študenti.

Študenti so od bolonjske reforme pričakovali prenovljene kurikule in zanimive vsebine, dobili pa pogosto zgolj "prepakirane" stare predmete in programe, ki so se celo drastično namnožili, so dejali

Da je nastalo preveč programov in da je zaradi prehoda na prvi stopnji študija s štirih let na tri leta v programih pogosto preveč učne snovi, se strinja tudi rektor ljubljanske univerze in predsednik rektorske konference Ivan Svetlik, glavna težava projekta bolonjske reforme pa je po njegovem mnenju ta, da država ob povečanju obsega programov teh ni tudi dodatno finančno podprla.

Ugodnosti študentskega statusa

Študent s statusom tako pridobi pravico do zdravstvenega zavarovanja po starših do 26. leta starosti, pravico do prehrane s študentskimi boni, subvencioniranega prevoza z javnimi prevoznimi sredstvi, štipendije, družinske pokojnine, možnosti opravljanja občasnih in začasnih del preko študentskih servisov ter pravico do subvencioniranega bivanja v študentskih domovih ali pri zasebnikih s subvencijo. Študent ima status, dokler traja posamezni študijski program, pripada pa mu še dodatno leto za ponavljanje letnika ali za vpis absolventskega staža. Možen je tudi prepis, vendar študij skupaj ne sme trajati več let, kot traja študijski program, podaljšan za dodatno leto.

 

Slovenija, Sociala
Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...