Maja MorelaMaja Morela
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup
Evropska zastava (foto: ARO)
Evropska zastava

Tudi Sloveniji opomin zaradi nespoštovanja evropske azilne zakonodaje

Slovenija | 27.09.2015, 05:00

Kar 19 držav Evropske unije ne spoštuje evropske azilne zakonodaje. Med njimi je tudi Slovenija. Evropska komisija ji je poslala uradna opomina, ker je še ni obvestila o prenosu direktive o azilnih postopkih in direktive o minimalnih standardih za sprejem prosilcev za azil v nacionalno zakonodajo. Z notranjega ministrstva so v odzivu sporočili, da intenzivno pripravljajo nov zakon o mednarodni zaščiti, ki vsebino omenjenih dokumentov prenaša v naš pravni red.

Zadnji sklepi Evropske komisije o kršitvah evropske azilne zakonodaje se nanašajo na direktivo o azilnih postopkih, ki zagotavlja pravičnejšo, hitrejšo in boljšo obravnavo prošenj za azil, direktivo o pogojih za sprejem, ki zagotavlja humane pogoje za sprejem in nastanitev prosilcev za azil, ter direktivo o zahtevanih pogojih, ki opredeljuje razloge za priznanje mednarodne zaščite. "Na žalost moram povedati, da je do zdaj le pet članic ustrezno preneslo evropska azilna pravila v svojo zakonodajo, zato smo izdali 40 novih sklepov o kršitvah ob že 35 odprtih postopkih," pojasnjuje prvi podpredsednik Evropske komisije Frans Timmermans.

V Bruslju ukrepanje proti 19 članicam osemindvajseterice utemeljujejo s prepričanjem, da enotna evropska azilna pravila ne delujejo, ker se jih države ne držijo. "Solidarnosti ne more biti brez odgovornosti," je jasen Timmermans.

V Sloveniji je predlog zakona o mednarodni zaščiti trenutno v medresorskem usklajevanju. Vlada naj bi ga sprejela 1. marca prihodnje leto.

Prav tako marca prihodnje leto medtem v Bruslju načrtujejo nadaljnjo reformo dublinske uredbe, ki prav tako sodi v evropsko azilno zakonodajo. Evropski komisar za migracije Dimitris Avramopulos meni, da jo je treba prilagoditi novi realnosti. Ob tem je okrcal Nemčijo, da je prispevala h kolapsu sistema, čeprav nenamerno. Nemčija se je namreč avgusta odločila, da dublinsko pravilo obide in ga v primeru državljanov Sirije ne uveljavlja.

Slovenija, Politika, Evropska Unija
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...