Štefan IskraŠtefan Iskra
Jaka KorenjakJaka Korenjak
Rok MihevcRok Mihevc
Evropska zastava (foto: ARO)
Evropska zastava

Tudi Sloveniji opomin zaradi nespoštovanja evropske azilne zakonodaje

Slovenija | 27.09.2015, 05:00

Kar 19 držav Evropske unije ne spoštuje evropske azilne zakonodaje. Med njimi je tudi Slovenija. Evropska komisija ji je poslala uradna opomina, ker je še ni obvestila o prenosu direktive o azilnih postopkih in direktive o minimalnih standardih za sprejem prosilcev za azil v nacionalno zakonodajo. Z notranjega ministrstva so v odzivu sporočili, da intenzivno pripravljajo nov zakon o mednarodni zaščiti, ki vsebino omenjenih dokumentov prenaša v naš pravni red.

Zadnji sklepi Evropske komisije o kršitvah evropske azilne zakonodaje se nanašajo na direktivo o azilnih postopkih, ki zagotavlja pravičnejšo, hitrejšo in boljšo obravnavo prošenj za azil, direktivo o pogojih za sprejem, ki zagotavlja humane pogoje za sprejem in nastanitev prosilcev za azil, ter direktivo o zahtevanih pogojih, ki opredeljuje razloge za priznanje mednarodne zaščite. "Na žalost moram povedati, da je do zdaj le pet članic ustrezno preneslo evropska azilna pravila v svojo zakonodajo, zato smo izdali 40 novih sklepov o kršitvah ob že 35 odprtih postopkih," pojasnjuje prvi podpredsednik Evropske komisije Frans Timmermans.

V Bruslju ukrepanje proti 19 članicam osemindvajseterice utemeljujejo s prepričanjem, da enotna evropska azilna pravila ne delujejo, ker se jih države ne držijo. "Solidarnosti ne more biti brez odgovornosti," je jasen Timmermans.

V Sloveniji je predlog zakona o mednarodni zaščiti trenutno v medresorskem usklajevanju. Vlada naj bi ga sprejela 1. marca prihodnje leto.

Prav tako marca prihodnje leto medtem v Bruslju načrtujejo nadaljnjo reformo dublinske uredbe, ki prav tako sodi v evropsko azilno zakonodajo. Evropski komisar za migracije Dimitris Avramopulos meni, da jo je treba prilagoditi novi realnosti. Ob tem je okrcal Nemčijo, da je prispevala h kolapsu sistema, čeprav nenamerno. Nemčija se je namreč avgusta odločila, da dublinsko pravilo obide in ga v primeru državljanov Sirije ne uveljavlja.

Slovenija, Politika, Evropska Unija
 (photo: Vatican Media)  (photo: Vatican Media)

Kje bo živel Leon XIV.?

Papež Leon XIV. naj bi imel namen živeti v Apostolski palači. Vendar stanovanje prej potrebuje prenovo. Sveti oče si je prostore ogledal po nedeljskem opoldanskem nagovoru, ko so sneli pečat z ...

Papež Leon XIV. (photo: Vatican Media) Papež Leon XIV. (photo: Vatican Media)

Pogled redovnikov in redovnic na novega papeža

V zgodovini je bilo kar nekaj papežev iz vrst redovnikov. Zelo znan je papež Gregor Veliki, ki je bil benediktinski menih, in je med svojimi številni reformami spodbujal tudi petje t.i. ...

Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA) Prostovoljec leta 2024 s podelitvijo priznanj (photo: STA)

Naj prostovoljec tudi naš sodelavec

Naj prostovoljski projekt lanskega leta je projekt Šola s srcem Srednje gradbene, lesarske in vzgojiteljske šole iz Šolskega centra Novo mesto. Mladinski svet Slovenije ga je nagradil, ker je ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...