Zver in Šircelj: Neodzivnost Slovenije pri omejevanja davčnih utaj neodgovorna
Slovenija | 26.09.2015, 05:45
Poseben odbor Evropskega parlamenta za davčne odločbe je po tako imenovani aferi LuxLeak želel oceniti stanje davčne politike in delovanje držav Evropske unije na tem področju. Že aprila jih je pozval, naj sporočijo, kaj so naredile, da bi omejile davčne utaje. Podatkov niso poslale le Bolgarija, Danska in Slovenija. Da gre za neodgovorno ravnanje naše vlade, ocenjuje evropski poslanec Milan Zver. Poslanec SDS Andrej Šircelj pa je pristojne pozval, naj vendarle izpolnijo nalogo.
Razkritje, da je Luksemburg podjetjem v zameno za sedež v državi ponujal ugodne davčne pogoje, je dvignilo precej prahu. "Takrat je bilo ugotovljeno, da je skoraj 340 podjetij v Luksemburgu koristilo takšne davčne pogoje in da je zato prišlo do neplačila nekaj 100 milijard evrov davkov v 10-letnem obdobju," je pojasnil Šircelj. Da bi bilo v prihodnje takšnih praks čim manj, je Evropski parlament oblikoval poseben odbor, ki je članice osemindvajseterice pozval, naj posredujejo podatke o tem, kaj je država naredila na področju korporativnih davkov ter kaj za omejitev izogibanja davkom, davčne erozije in prestavljanja dobičkov iz ene države v drugo. Prav tako jih je prosil, naj pregledajo davčne odločbe od leta 1991 naprej.
"Danes ugotavljamo, da je Slovenija ena od treh držav, ki teh podatkov ni posredovala Evropskemu parlamentu." Šircelj se sprašuje, ali to pomeni, da naša vlada ne želi sodelovati oziroma celo podpira takšen način poslovanja. "Menimo, da je neodgovorno, da je popolnoma neodgovorno, da slovenska vlada, predvsem ministrstvo za finance, ne sodeluje s posebno komisijo Evropskega parlamenta, katere namen je, da se v Evropi zagotovi konkurenčen in pravičen davčni sistem." Po njegovem je nujno, da Slovenija izpolni to nalogo ter da minister za finance Dušan Mramor v zvezi s tem sprejme določene ukrepe in v Evropskem parlamentu pojasni, zakaj tega že ni storil. "Izogibanje davkov pomeni manj prihodkov v državni proračun in manjšo socialo," je še dodal Šircelj.
Zver se strinja, prepričan je tudi, da neodzivnost škodi ugledu Slovenije. Naša država mora biti po njegovih besedah ena tistih, ki si dejavno prizadevajo za čimprejšnjo rešitev vprašanja nepravičnega in nepreglednega davčnega poslovanja.
Oster je bil tudi predstavnik politične skupine Evropske ljudske stranke v omenjenem odboru Burkhard Balz. Vlade, ki niso pripravljene posredovati podatkov o svojih davčnih praksah, po njegovem ali nekaj skrivajo ali jih rešitev problematike ne zanima ali pa oboje.