Delavec v pisarni
Promocija zdravja pri delu vpliva tudi na uspeh podjetja
Slovenija | 24.09.2015, 13:45
V Sloveniji kar 60 odstotkov odraslih kot vzrok za doživljanje stresa navaja obremenitve na delovnem mestu. Strokovnjaki in sindikati opozarjajo, da sta v naši družbi znanje in osveščanje javnosti o pomenu promocije zdravja na delovnem mestu premajhna. Nacionalni inštitut za varovanje zdravja je zato zagnal poseben projekt usposabljanj.
Zaposleni odrasli tretjino ali več svojega časa preživijo na delovnem mestu, kjer so pogosto izpostavljeni dejavnikom, ki lahko škodljivo vplivajo na njihovo zdravje. "Med temi so pogosti tudi psihosocialni dejavniki, na primer vsiljen tempo dela, slabi medosebni odnosi, pomanjkanje avtonomnosti pri delu in drugo," je pojasnila Ada Hočevar Grom z Nacionalnega inštituta za javno zdravje. To po njenih besedah pogosto povzroča stres. "Dolgotrajna izpostavljenost negativnemu stresu lahko privede do izgorelosti in ostalih bolezenskih težav."
Nujno je, tako Hočevar Gromova, da se delodajalci zavzamejo za ukrepe za odpravljanje in zmanjševanje vplivov psihosocialnih tveganj. Da promocija zdravja na delovnem mestu delodajalcem prinašakorist, je poudaril Klemen Podjed z Inštituta za produktivnost. "Evropska agencija za varnost in zdravje pri delu poroča, da vsak vložen evro v promocijo zdravja pri delu povrne 2,5do 4,8 evra."
Nacionalni inštitut za varovanje zdravja bo oktobra in februarja na Debelem rtiču izvedel poglobljena brezplačna usposabljanja za sindikalne zaupnike, predstavnike kadrovskih služb, službe varstva pri delu in ostale zaposlene. Osredotočena bodo na že omenjena psihosocialna tveganja, načrt za promocijo zdravja in prenos znanja v prakso.