Matjaž MerljakMatjaž Merljak
Marko ZupanMarko Zupan
Rok MihevcRok Mihevc
Ministrica za notranje zadeve (foto: vir: splet)
Ministrica za notranje zadeve | (foto: vir: splet)

Interpelacija proti notranji ministrici

Slovenija | 24.09.2015, 10:36

Poslanci so začeli razpravo o odgovornosti notranje ministrice Vesne Györkös Žnidar za ravnanje pristojnih organov ob aretaciji nekdanjega kosovskega premierja Ramusha Haradinaja. Premier Miro Cerar je očitke SDS, ki so jih navedli v predlogu interpelacije, označil kot nerealne in vnovič poudaril svojo polno podporo ministrici. Čas obravnave interpelacije, ki se prekriva s soočanjem z migrantsko krizo, je ocenil kot neprimeren in poslancem SDS sporočil, da lahko interpelacijo še vedno umaknejo. Po napovedih naj bi razprava trajala več kot deset ur.

Kot je v obrazložitvi vložene interpelacije dejala poslanka SDS Anja Bah Žibert, želijo z interpelacijo zaščititi državo in njene prebivalce pred "nadaljnjimi absurdnimi, napačnimi in škodljivimi odločitvami ministrice". Današnja razprava je po njenih besedah še toliko bolj nujna zaradi begunske problematike. Govorimo namreč o resorju, ki bi mu morali državljani ta trenutek najbolj zaupati, ministrstvo pa bi moralo biti kompetentno, učinkovito in zakonito vodeno. V SDS pa Györkös Žnidarjevi očitajo "anemično ministrovanje". Po besedah Bah Žibertove se zato postavlja vprašanje, "kdo, če sploh kdo, vodi ministrstvo".

Med očitki, ki so jih v SDS naslovili na notranjo ministrico, so bile tudi kritike v zvezi z oskrbo policistov, ki so ob mejah skrbeli za obvladovanje položaja z begunci. Po besedah Bah Žibertove smo bili večjemu fiasku ministrice priča tudi tedaj, "ko so oboroženi kriminalisti vdrli v prostore DZ in predsednika vlade".

Dogodek ob aretaciji nekdanjega kosovskega premierja Ramusha Haradinaja pa je bil po mnenju poslanke SDS zgolj nadaljevanje malomarnega opravljanja funkcije. Kot pravi, je šlo za izjemno sporen dogodek, za katerega je ministrica tako objektivno kot subjektivno odgovorna. Policija je namreč Haradinaju nezakonito odvzela prostost, s čimer je bila povzročena politična in gospodarska škoda. Györkös Žnidarjeva je po mnenju poslancev SDS odgovorna tudi za zmanjšanje ugleda Slovenije.

Nekaj očitkov je letelo tudi na predsednika vlade Mira Cerarja, ki je po besedah poslanke SDS vsaj toliko odgovoren kot ministrica, saj je ni razrešil. Bah Žibertova ob tem predvideva, da je ravnal izključno na podlagi strankarske pripadnosti, odločitev za imenovanje ministrice pa je temeljila na prijateljskih vezeh in ne primernosti kandidatke.

Premier Miro Cerar je očitke zoper notranjo ministrico označil kot nerealne in ji zagotovil podporo. Kot je na seji DZ pojasnil Cerar, je ministrica že v svojem pisnem odgovoru podrobno opisala okoliščine dogodka, zaradi katerega so se v SDS odločili predlagati interpelacijo, in z argumenti odgovorila na sleherni očitek. V konkretnem primeru Haradinaja je policija opravljala redni mejni nadzor na letališču, preverjanje potne listine je pokazalo, da je zoper osebo razpisano veljavno mednarodno iskanje. Policija je na podlagi tega zakonito in korektno ukrepala, Haradinaj pa se med policijskim postopkom ni skliceval na diplomatsko imuniteto, je navedel premier. Kot je dodal, naloga ministrice ni vodenje policije, pač pa to, da usmerja in nadzoruje njeno delo.

Ministrica je v odgovoru na interpelacijo dejala, da v njej sploh niso definirani očitki o kršitvi zakonodaje, napaki ali prekoračitvi pooblastil. Zato danes o njeni odgovornosti sploh ne morejo razpravljati.

Edino, kar vložena interpelacija odraža, je po njenih besedah huda nestrokovnost, nerazumevanje mednarodnih konvencij, pravnih konceptov in osnov delovanja policije. Poleg tega posega v avtonomijo delovanja ministrstva in je v nasprotju z ustavo.

Policija je ob aretaciji nekdanjega kosovskega premierja Ramusha Haradinaja ravnala zakonito, strokovno in apolitično, poudarja Györkös Žnidarjeva, ki opozarja, da so predlagatelji, zato da bi diskreditirali njo, pripravljeni diskreditirati celotno policijo. Po njenih besedah gre za popoln politični konstrukt z namenom rušenja koalicije in poskusa prevzema oblasti.

Kot meni, je interpelirana zato, ker se policija uspešno sooča z migracijskimi pritiski, ker je policiji zagotovila dodatna sredstva in ker želi celovito urediti delovne pogoje in status policistom in ker se politično ne vmešava v delo policije. "Če je to moj greh, sem nanj ponosna in ga v celoti prevzamem," je še dejala.

Predlagatelji interpelacije za razrešitev ministrice potrebujejo absolutno večino, torej 46 poslanskih glasov, vendar pa jih najverjetneje ne bodo zbrali, saj so ministrici podporo izrekle tudi vse koalicijske stranke.

Slovenija, Politika
 (photo: Vatican Media)  (photo: Vatican Media)

Kje bo živel Leon XIV.?

Papež Leon XIV. naj bi imel namen živeti v Apostolski palači. Vendar stanovanje prej potrebuje prenovo. Sveti oče si je prostore ogledal po nedeljskem opoldanskem nagovoru, ko so sneli pečat z ...

Papež Leon XIV. (photo: Vatican Media) Papež Leon XIV. (photo: Vatican Media)

Pogled redovnikov in redovnic na novega papeža

V zgodovini je bilo kar nekaj papežev iz vrst redovnikov. Zelo znan je papež Gregor Veliki, ki je bil benediktinski menih, in je med svojimi številni reformami spodbujal tudi petje t.i. ...

Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL) Matjaž Čadež je vizionar, ki navdušuje tudi v širjenju pomena petih temeljnih vrednot Slovenije (photo: NL)

Matjaž Čadež: Na hitro hočemo preveč

Matjaž Čadež je človek navdiha, ki s svojo življenjsko poklicno potjo še danes, ko je že v pokoju, marsikoga navdušuje. Poslovno se je vrsto let kalil v IBM-u, nato na Švedskem in pozneje ...