Maja MorelaMaja Morela
Andrej JermanAndrej Jerman
Andrej ŠinkoAndrej Šinko

Naval migrantov nekoliko popustil, poslanci danes o varnostnem vidiku krize

Slovenija | 23.09.2015, 16:49

Naval migrantov v Slovenijo je popustil. Sprejemni in nastanitveni centri so za zdaj praktično prazni, a na notranjem ministrstvu pričakujejo, da bo že v prihodnjih dneh drugače. O varnostnem vidiku migrantske krize medtem na izredni seji, ki sta jo zahtevali opozicijski SDS in N.Si, razpravljajo naši poslanci.

V zadnjih dneh je v Slovenijo prišlo približno 3.600 migrantov, državo so stali približno poldrugi milijon evrov. Kako bo v prihodnje, je po besedah državnega sekretarja na notranjem ministrstvu Boštjana Šefica težko reči. Večje število migrantov je na poti prek Srbije proti Hrvaški. "Številke v tem trenutku variirajo, so precej nezanesljive. Govori se o nekaj tisoč migrantih, nekateri podatki pravijo tudi deset tisoč." Kaj to pomeni za Slovenijo, je odvisno od tega, kako bodo migranti nadaljevali pot. "V vsem tem času se je pokazalo, da migrantski tokovi ubirajo najbližjo in najcenejšo pot. Ta jih še vedno vodi iz Hrvaške proti Madžarski ter nato v Avstrijo in Nemčijo." Naše oblasti bodo morale pozorno spremljati predvsem odločitve in ukrepe Hrvaške in Madžarske. "Če bo tam pretočnost manjša, je možnost, da se migranti usmerijo proti Sloveniji bistveno večja, kot sicer."

Da se soočamo z izrednim varnostnim izzivom, je medtem opozoril vodja parlamentarne komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb Branko Grims. "Prvi val, ki je šel mimo, je bil šele začetek, še niti uvertura ne. Ta val smo na srečo zelo dobro obvladali," je ocenil. Tudi zato je po njegovem pomembna poslanska razprava o tej problematiki. Državni zbor se je tako na zahtevo njegove SDS in tudi N.Si sešel na izredni seji, poslanci razpravljajo o tem, ali bo država morala spremeniti varnostno politiko in zagotoviti več sredstev za delovanje varnostnih organov. Del seje je minil za zaprtimi vrati, saj so imeli poslanci na mizah tajno poročilo komisije, ki jo vodi Grims. Zdaj javno izrekajo stališča o predlaganih sklepih. Prvi je seznanitvene narave, z drugim naj bi podprli omenjeno poročilo. "S sprejetjem predlaganega sklepa potrjujemo svojo odločenost, da se spremenijo politike na varnostnem področju in se zagotovi bistveno več denarja za področje varnosti v celoti," je na odrtem delu seje poudaril Grims.

Da migrantska kriza še ni minila in so s tem povezana določena tveganja, se je strinjal zunanji minister Karl Erjavec. Razmere v mednarodni skupnosti po njegovih besedah niso dobre, zato je prepričan, da bo treba politiko prilagoditi novim razmeram. Po njegovih besedah gre za novo grožnjo, ki jo lahko primerjamo s poplavami. Da je razprava o varnostnem vidiku dobrodošla, je menila tudi notranja ministrica Vesna Györkös Žnidar. A poudarila je tudi, da je položaj v Sloveniji obvladljiv.

Da naša država potrebuje dobro politiko na tem področju, so poudarili v N.Si. "Mislim, da potrebuje tudi močnega, uglednega ministra za to področje, ki bo spoštovan ter bo imel besedo znotraj države, prav tako pa bo dober, odločen sogovornik in poznavalec tematike tudi navzven," je bila jasna predsednica stranke Ljudmila Novak. Razprava o varnostnem vidiku je po njenem prepričanju izredno pomembna. "Iz odzivov nekaterih poslanskih skupin je razbrati, da ne jemljemo te krize tako resno. Nekateri so propagirali razdeljevanje sadja in podobno, kar je pohvale vredno, a varnostni vidik je povsem nekaj drugega. To je resna tematika, ki se je moramo resno lotiti."

V zunajparlamentarni stranki SLS prav tako podpirajo ugotovitve in priporočila parlamentarne komisije za nadzor obveščevalnih in varnostnih služb. Pričakujejo, da bodo storili tudi poslanci. Menijo še, da mora premier v Bruslju na vrhu Evropske unije zahtevati dodatno pomoč za državo. Kot dodajajo, tako Evropa kot tudi Slovenija čim prej potrebujeta korenite spremembe varnostnih politik, a predvsem morata nemudoma ukrepati ter zavarovati svoje meje in svoje državljane.

Slovenija, Svet, Politika, Evropska Unija
Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc) Melita Košir in Jure Sešek (photo: Rok Mihevc)

Melita odhaja, Mavrica ostaja ...

Letošnja jesen je odnesla poletje, prinesla praznovanje naše radijske obletnice, v soboto pa naznanila tudi menjavo na uredniškem mestu revije Mavrica. Otroški mesečnik izhaja pri Založbi Družina, ...

Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec) Karin Kanc, je v letu 2024 izbrana za naj diabetičarko (photo: Jure Makovec)

Kako in kaj jesti

Z dr. Karin Kanc, doktorico medicine, specialistko interne medicine, iz zasebne ordinacije Jazindiabetes, tudi integrativno psihoterapevtko, smo ob Svetovnem dnevu sledkorne bolezni, ob Tednu ...