Maja MorelaMaja Morela
Mark GazvodaMark Gazvoda
Tone GorjupTone Gorjup

Val migrantov v Slovenijo nekoliko pojenja, za koliko časa, ni jasno

Slovenija | 21.09.2015, 19:43

Val migrantov, ki je v preteklih dneh zajel tudi Slovenijo, se je nekoliko umiril. A nihče ne upa napovedati, kako dolgo bo tako. Slovenija je do zdaj sprejela približno 2.700 migrantov, ki se pri nas oskrbijo in spočijejo, nato se odpravijo naprej proti Avstriji.

Mejna prehoda Rigonce in Obrežje, kjer je bil naval migrantov v zadnjih dneh največji, sta trenutno izpraznjena, le na Obrežje po zadnjih podatkih prihajajo manjše skupine. Mejni prehod Obrežje je zdaj odprt, medtem ko mejni prehod Dobova ostaja preventivno zaprt za mednarodni železniški promet. Oblasti namreč ne želijo, da bi se z večjimi kompozicijami v državo nenadzorovano pripeljalo večje število migrantov.

Današnje zatišje na Obrežju so prostovoljci in policisti izkoristili za premik šotorov, v katerih so minule dni prenočevali migranti, ter šotorov, pod katerimi so dobrodelne organizacije nudile svojo pomoč. Šotorišče so očistili in ogradili, vse skupaj naj bi bilo po novem postavljeno tako, da bi lahko mejni prehod ostal odprt tudi, če bi nanj prišlo večje število migrantov.

Številke o tem, koliko jih je trenutno v Sloveniji, se iz ure v uro spreminjajo, saj se kmalu po premestitvi v nastanitvene centre, kjer jih oskrbi civilna zaščita, odpravijo proti meji z Avstrijo. Na Hrvaško jih oblasti niti ne poskušajo več vračati, saj jih tam ne sprejemajo. Danes so bili oziroma so še migranti nameščeni v Gornji Radgoni, Lendavi, Lenartu, Mariboru, Celju, Brežicah, Logatcu in na Gruškovju. Nove namestitve pripravljajo v Novi Gorici in na Vrhniki.

Znana prva ocena stroškov migrantske krize

Po ocenah ministra za finance Dušana Mramorja bo migrantska kriza letos državo stala približno 5,8 milijona evrov, sredstva bo zagotovila z nekaterimi prerazporeditvami. Iz blagovnih rezerv je država do zdaj sprostila 5.040 litrov mleka, 500 kilogramov mleka v prahu in 99.750 litrov vode. Izdanih je bilo tudi 1.636 kompletov terenskih postelj in 2.000 respiratorjev. Država je prav tako sprostila približno 135.000 medicinskih pripomočkov za enkratno uporabo.

V prihodnjih dneh k nam do 3.000 migrantov?

Čeprav se je pritok migrantov trenutno nekoliko umiril, si nihče ne upa napovedovati, kako bo v prihodnje. Po ocenah državnega sekretarja na notranjem ministrstvu Boštjana Šefica, bi lahko k nam v prihodnjih dneh prišlo od 1.000 do 2.000 ali 3.000 beguncev. Do zdaj jih je prišlo približno 2.700. Po Šeficovih besedah je relativno veliko ljudi na mejo prišlo brez dokumentov. Za azil jih je v zadnjih dneh skupaj zaprosilo 23, vključno s tistimi 14, ki jih policija ni mogla vrniti na Madžarsko.

Predstavniki oblasti razmere ocenjujejo na terenu

Nekateri politiki so bili danes na terenu. Ministrica za notranje zadeve Vesna Györkös Žnidar je obiskala sprejemni center v Brežicah. Ocenila je, da je za migrante tam dobro poskrbljeno in da policija dela izjemno dobro. Kot je še dodala, policija ostaja v polni pripravljenosti. Ministrica za delo, družino in socialne zadeve Anja Kopač Mrak je obiskala Center za socialno delo Krško in ocenila, da socialne službe na terenu delujejo dobro, dobro sodelujejo tudi z ostalimi službami. Štab civilne zaščite in upravo za zaščito in reševanje pa je obiskala ministrica za obrambo Andreja Katič. Po obisku je dejala, da je štab usposobljen in da dela pri reševanju migrantske krize potekajo nemoteno. "Gre za preverjeno organizacijo, ki bo kos nalogam," je dejala. Evropska poslanka Tanja Fajon si je v zadnjih dneh ogledala mejni prehod Obrežje ter nekatere sprejemne in namestitvene centre. Ob tem je ocenila, da je za begunce dobro poskrbljeno.

Premier Miro Cerar je o begunski krizi danes prek telefonske povezave govoril s predsednikom Evropske komisije Jean-Claudom Junckerjem in podobno, kot v pogovoru z nemško kanclerko Angelo Merkel, poudaril nujnost hitrega in učinkovitega skupnega odziva Evropske unije. Za takojšnje oblikovanje skupne politike v migrantski krizi se je na srečanju predsednikov držav skupine Arraiolos zavzel tudi naš predsednik Borut Pahor. Da Slovenija migrantskega vprašanja ne more razrešiti sama, je prav tako ocenil predsednik parlamenta Milan Brglez. Državni zbor bo o migrantski krizi razpravljal v sredo - izredno sejo sta zahtevali stranki SDS in N.Si.

Slovenija, Svet, Politika, Evropska Unija
Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol) Ivanka Kržišnik dobro uro po smrti, z blaženim nasmeškom... (photo: Tomaž Sokol)

Dostojanstveno slovo

Ob izteku lanskega leta, v tistih prazničnih dneh, ko si vzamemo čas za veselje, druženje in ustvarjanje načrtov, se je po dolgotrajni bolezni poslovila najina dobra prijateljica Ivanka.

Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media) Predstavniki različnih cerkva po bogoslužju v evangeličanski cerkvi v Ljubljani (photo: Vatican media)

Predolgo smo bili razdeljeni

Smo v tednu molitve za edinost med kristjani. Pri kapucinih v Celju bo nocoj ekumensko besedno bogoslužje, ki se ga bodo udeležili škof Maksimilijan Matjaž, evangeličanski škof Leon Novak, ...

Dr. Aleš Maver (photo: STA) Dr. Aleš Maver (photo: STA)

Zakaj iskati novo sredino?

Politična sredina na Zahodu visi preveč v levo. To je lastnost, ki po besedah političnega analitika profesorja dr. Aleša Mavra med drugim druži zadnje pretrese v Avstriji, Franciji in Nemčiji ter ...

Študentka Ema (photo: Rok Mihevc) Študentka Ema (photo: Rok Mihevc)

Ko družbena omrežja služijo izobraževanju

Družbena omrežja lahko kot platformo uporabljamo tudi za izobraževanje in širjenje koristnih informacij. Tega se zaveda tudi študentka medicine na Medicinski fakulteti v Ljubljani Ema. S svojim ...